• TARİH: 19.07.2019
Saçkıran Neden Olur Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saçkıran Neden Olur Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazen kafa derisinin belirli bölgeleri yuvarlak şekiller halinde tamamen açılmış ve saçsız kalmış insanlar görürsünüz ve merak edersiniz ya hani, işte o saçkıran hastalığının oluşturduğu görüntüdür. Saçkıran bir saç derisi rahatsızlığıdır ve otoimmün, yani bağışıklık sisteminin, ait olduğu vücuda karşı başlattığı garip ve ilginç savaştır.

Saçkıran sebepleri arasında mantar gösterilse de, sebep bağışıklık sisteminin bu acayip savunma şeklidir. Ama tüm bunlara rağmen hekimlere göre saçkıranın sebepleri net olarak bilinmiyor. Stresin de sorumlu olarak gösterildiği saçkıran neden olur tam bilinmese de saçkıran tedavisi ile bu sinir bozucu rahatsızlıktan kurtulma olasılığı hayli yüksek.

Saçkıran belirtileri de öyle önceden kapıyı çalan, geleceğini, yolda olduğunu hissettiren belirtiler değil. Saçkıran ağrı, sızı, ızdırap, akıntı, iltihap veya buna benzer belirtiler vermiyor. Bu yüzden alt alta sıralanacak saçkıran belirtileri ne yazık ki yok. Saçkıran birden başlıyor ve saçlı deride madeni para büyüklüğünde dökülmeler oluşuyor. Bazen büyük, bazen küçük, kısmi veya geniş bölgelere yayılan saç dökülmesi, sakallarda ve vücut tüylerinde de görülebiliyor.

Ama en çok saçlı deride meydana gelen saçkıran can sıkıcı oluyor; zira vücutta en çok ve ilk etapta görülen bölge baş bölgesi olduğu için saçkırandan kaynaklanan dökülmeler, kişide büyük üzüntü, sıkıntı, utanç gibi olumsuz ve yıpratıcı duygular oluşturabiliyor. Saçlar lokal olarak aniden tutamlar halinde dökülüyor ve kişi belki de bunu başkasının söylemesiyle fark edebiliyor.

Saçkıran tedavisi sarımsak benzeri bitkisel çözümlerle yapılabildiği gibi, saçkıran ilacı ve merhemlerle de  tedavisi edilebiliyor.

Saçkıran ilacı olarak hekimler genellikle kortizon iğneleri, pomat, losyon kremler, majistral ilaçlar, DPCP, SADBE verebiliyor veya saç mezoterapisi önerebiliyorlar.

Saç Kıran Nedir Neden Olur?

Saçkıran nedenleri arasında ilk sırada bağışıklık sistemindeki bozukluklar gösteriliyor. Bağışıklık sistem normalde dışarıdan gelen ve gelmesi olası tehlikelere karşı vücudu savunmaya alan ve koruyan bir sistemdir. Ancak bazen bağışıklık sistemi vücudun kendisine  karşı da saldırıya geçer. İşte, bağışıklık sisteminin kendi evine yaptığı saldırılar sonucu ortaya çıkan hastalıklara otoimmün hastalıklar adı verilir. İşte saçkıran hastalığı da bu tür bir otoimmün hastalıktır.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran Neden Olur? Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu dış etkenlere, dıştan gelecek tehditlere, hastalıklara ve mikroplara karşı koruyan bir muhafız gibidir. Bu muhafız bazı kişilerde ve bazı durumlarda, sadece dışardan gelen mikroplara karşı değil, vücudun kendisine karşı da saldırıya geçer.

Bağışıklık sisteminin, kendi koruduğu metabolizmaya karşı yaptığı saldırıdan kaynaklanan hastalıklara otoimmün hastalıklar denir. Bu hastalıklardan birisi de saçkırandır. Alopesi areata olarak da bilinen saçkıran hastalığı kadınlara yahut erkeklere özgü bir hastalık değildir. Her yaştan kadın ve erkekte görülebilir. Hatta çocuklarda dahi rastlanılan bir hastalıktır. Onlu yaşlarında olup, saçkıran hastalığına yakalanan ve doktora başvuran pek çok çocuk yaşta hasta vardır. Saçkıran, adıyla doğru orantılı olarak sadece saçlarda değil; kaş, kirpik, hatta sakallarda da görülebilir.

Saçkıran hastalığı herkesin başına gelebilir; ancak ailesinde saçkıran hastalığıgeçmişi olanların, bu hastalığa yatkınlıkları daha fazladır. Saçkıran, bulaşıcı olmayan, kalıtsal bir hastalıktır.

Saçkıran belirtileri ise yok denecek kadar azdır; hatta belirti vermeyen bir rahatsızlıktır desek yeridir. Saçkıran birdenbire ortaya çıkar. Saçlı deride, yuvarlak para şeklinde ortaya çıkan kellik şeklindedir. Saçkıran, ağrı, sızı, kaşınma, yanma, acı gibi fiziksel belirtiler göstermez, belirtiler çoğunlukla görseldir.

Saçkıran Nedenleri 

  • Psikolojik Etkenler/Stres: Kaygı, üzüntü, stres gibi olumsuz duygular, bağışıklık sistemini negatif yönde etkiler, bağışıklık sistemi zayıflar. Saçkıran hastalığı da duygusal travmaların ardından, sıkıntı ve stres dolu zamanların ardından ortaya çıkar. Stres pek çok hastalıkta olduğu gibi, saçkıran hastalığında da tetikleyicidir. Zorlu sınav öncesinde, ani kayıplarda, boşanma, iflas ve buna benzer yoğun sıkıntı veren durumlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardan birisi de saçkırandır.
  • Kalıtım:Saçkıran nedenlerinden birisi de genetik özelliklerdir. Aile bireylerinde saçkıran rahatsızlığı geçirmiş olanların, bu hastalığa yakalanmaya daha fazla eğilimli olduğu bilinmektedir. Ailesinde romatoid atrit, tiroid, diyabet gibi otoimmün hastalıklara sıkça rastlanılan bireylerde, yine saçkırana eğilim görülebilir. Her saçkıran vakasının, aynı zamanda başka bir bağışıklık sistemi rahatsızlığının yaşanması demek olmadığını da belirtmek gerekir. Saçkıran hastalığı yaşayan birisinde daha çok tiroid hastalıkları, egzama, kansızlık, saman nezlesi gibi hastalıklar yaşandığı görülmüştür.
  • Bağışıklık Sistemi:Saçkıran hastalığı yaşanıyorsa, bağışıklık sistemi vücuda saldırıya geçmiş demektir. Saçkıran hastalığı yaşanırken, beyaz kan hücreleri olan akyuvarlar, saç köklerindeki hücrelere hücum ederler. Bu hücum karşısında saç kökleri küçülerek, saç üretimini sekteye uğratır. Ancak kök hücreler sayesinde, saç kökleri yeni hücrelerle beslenir ve saç üretimi tekrar başlar.

Saçkırandan dökülen saçlar yeniden çıkar mı? 

En fazla sorulan sorulardan birisidir ve diyebiliriz ki, eğer kök hücreler ölmediyse, tıbbi ve alternatif bitkisel tedavilerle yeni saçlar çıkar, ancak bu her zaman mümkün olmayabilir de. Bunu size en net şekilde, başvuracağınız hekiminiz söyleyecektir.

Saçkıran nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da saçkıran ilaçlarıdır.

Kortikosteroidler, hap, merhem ve iğneler, saçkıran hastalığında kullanılan alternatiflerdir. Minoxidil  ve bazı steroidler de yine saç ve kıl kaybı yaşanan bölgeye verilir. Sadece uzman hekim tarafından önerilmesi ve uygulanması gereken bu yöntemlerle saçkıranlı bölgede yeni saç ve tüy oluşumu sağlanabilir.

Saç kırana ne iyi gelir? 

Diye soracak olursanız size İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleriyle, sarımsak, hidrojen peroksit ve melisa çayı diyebiliriz. Bunun dışında Omega3 deposu olan kuruyemiş, zeytinyağı, havuç, ıspanak, kabak çekirdeği gibi besinler de saçkıranla mücadelede etkin rol oynarlar.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?

Saç dökülmesi problemi ve saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir. Kişiden kişiye bulaşmaz ve kişinin kendi saç derisinden başka bir bölgesine bulaşmaz. Mantar türü bir rahatsızlıkla karıştırılmaması gereken saçkıran, bu açıdan tehlike arz etmez.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Saçkıran hastalığı genellikle belirti vermeksizin aniden başlar. Değişik büyüklüklerde ve yuvarlak şekillerdeki döküntülerden anlaşılır. Saçkıran olan bölgede yuvarlak para büyüklüğü ve formunda saç kayıpları meydana gelir. Saçkıranın varlığı o zaman ortaya çıkar. Hastalığın ilk aşamalarında nadir de olsa saç ve kıl kaybına eşlik eden kaşıntılar görülebilmektedir. Yani saçkıran hastalığı aslında görsel belirtiler verir.

Saçkıran hastalığının belirtileri bariz belirtiler değildir. Tıbbi adı alopesi areata olan saçkıran, bariz bir sancı, ağrı, şişlik gibi fiziksel ızdırap vermediğinden ancak görsel anlamda varlığı anlaşılabilmektedir. Bu hastalıkta saçların uzaması durur ve saçlar tutamlar halinde deriden ayrılır.

  • Saçkıran genellikle üç evreden oluşur.
  • Birinci evrede saçlar küçük bir alanda ya da bazen birden fazla alanda ve birdenbire dökülür.
  • İkinci evrede saçların döküldüğü alanda genişleme olur.
  • Son yani üçüncü evrede saçlar çok açık renkte çıkmaya başlar.

Saçların yeniden çıkması aylar hatta yıllar sürebilmektedir. Bazı saçkıran vakalarında kortizon tedavisi uygulandığında, çıkan saçların yeniden döküldüğü görülebilmektedir. Sarımsak tedavisi uygulandığında da çıkan saçların yeniden çıktığı görülebilmektedir.

Tam nedeni belirlenemediğinden saçkıranın kesin bir tıbbi tedavisi de olamamaktadır.
Saçkıranın alopasi üniversalis dene türünde de vücut kılları da tamamen dökülür.
Görüldüğü gibi saçkıran hastalığının belirtileri sadece dökülme sonrasında oluşan kılsız bölgelerdir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran bir otoimmün rahatsızlıktır, yani otoimmün rahatsızlıkta bağışıklık sistemi kendi öz dokularını yabancı olarak algılayıp antikor üretir. Bir de her hastalığın başı olan stres, saçkıranda da etkilidir. Saçkıran ve stres birbiriyle bağlantılıdır diyebiliriz. Saçkıran tedavisisayesinde bu sıkıntı veren hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Saçkıran Tedavisi Yöntemleri 

Mantarların sebep olduğu bir cilt hastalığı olan saçkıranda önce enfeksiyona sebep olan mantarları yok etmekle işe başlamak gerekir. Bu da tablet, toz, krem şeklindeki mantar ilaçları ile mümkündür. Bu ilaçları saçkıran olan bölgeye sürmek fayda sağlayacaktır. Griseofulvin isimli tablet en sık kullanılan saçkıran ilacı olarak bilinir. İğne tedavisi de saçkıran tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Minoxil içeren spreyler de saçkıran olan bölgeye uygulandığında saçkıran tedavisinde fayda sağlar.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran tedavisi denildiğinde adı geçen en ünlü bitki sarımsaktır. Bitkisel saçkıran tedavileri  içinde en meşhuru ve en önemlisi sayılan sarımsak tedavisi oldukça basittir ve evde kişi tarafından kendi kendine uygulanabilir. Bir nevi doğal saçkıran ilacısayılan sarımsak, sadece yemekleri lezzetlendirmekle kalmıyor ve sağlık amaçlı olarak devreye giriyor.

Sarımsağın kan akışını hızlandıran bir özelliği bulunmaktadır. Sarımsak tedavisi ile alınacak sonuç, ya da başarı oranı %50 olarak veriliyor. Yani sarımsak tedavisi her 2 kişiden birinde etkili olabiliyor. Sarımsakla yapılacak saçkıran tedavisinde 2-3 gün gibi bir süre zarfında başarı ve sonuç beklemek mantıklı değildir. Saçkıran tedavisinin başarılı olabilmesi için, nereden baksanız en az 2 ay süreyle tedaviye devam etmeniz gerekir.

Bitkisel saçkıran tedavileri içinde yer alan sarımsakla tedavi yönteminde, ortadan kesilen sarımsak saçkıran yüzünden açılan alana, deri tahriş olana kadar sürülmelidir. Derinin tahriş olduğu bölgede kan akışı hızlanacak ve buraya hücum eden kan sayesinde saç kökleri uyarılarak yeni saç üretimi başlayacaktır.

Saçkıran Kortizon Tedavisi

Bitkisel saçkıran tedavilerini en az 2 ay uygulayıp müspet netice alamazsanız, bilimsel tedavilere geçebilirsiniz. Bunun da yöntemlerinden biri kortizon tedavisidir. Kortizon enjeksiyonu ve kortizon merhemi, genellikle hastanelerde saçkıran konusunda en sık uygulanan tıbbi tedavi yöntemlerinden birisidir. Kortizon enjeksiyonu tedavisinde hayli ince bir iğne ile saç köklerine kortizon enjekte edilir. Bu uygulama kremlerle de yapılmaktadır.

Bilimsel saçkıran tedavileri arasında iki farklı yöntem daha vardır. DPCP ve SADBE olarak adlandırılan bu maddeler Hair Pharma tarafından roll-on şeklinde satışa sunulmaktadır.

Ancak saçkıran ilacı kullanmadan evvel muhakkak bir hekime danışmak gerektiğini ve hekimin önerisi olmadan bu tıbbi yöntemleri ve ilaçları kullanmanın sakıncalı olabileceğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran hastalığı ile ilgili en büyük endişe bulaşıcı olup olmadığıdır. Saçkıran bulaşıcı mı sorusunu hayır, değildir diye yanıtlamamız mümkün. Saçkıran kişiden kişiye ve saçkıranlı bölgeden yakınındaki bir bölgeye asla bulaşmaz.

Saçkıran tedavisi için bilinen ve uygulanan birkaç yöntem var. Bunların kimisi bitkisel, kimisi de tıbbi yöntemlerdir. Bitkisel yöntemlerin en bilineni sarımsak tedavisidir. Son derece kolay bir yöntemdir ve evde de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Bir de kortizon, merhem, mezoterapi, DPCP ve SADBE gibi tıbbi yani bilimsel yöntemler vardır.

Saç mezoterapisi saça gerekli olan vitamin ve mineralleri içeren serumların saç derisine enjekte edilmesi işlemidir. Böylelikle saçlarda yeniden canlanma sağlanması ve çeşitli sebeplere bağlı saç dökülmelerinin iyileştirilmesi amaçlanır. Mezoterapi ile saç köklerine ömür boyu saç teli oluşturabilmesi için lüzumlu olan maddeler verilir.

Saç mezoterapisi ince uçlu iğnelerle yapılır. Yan etkisi olmayan mezoterapi, saç dökülme problemi olanlarda ve saçkıran rahatsızlığı yaşayan çocuklarda uygulanmaktadır. Hekim saçkıran hastalığında tedavi yöntemi olarak mezoterapiye karar verdiğinde bu işlem uzman dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Mezoterapi işleminden sonra kişi normal yaşamına devam edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?