• TARİH: 14.08.2019
Şekere iyi Gelen Karanfil ve Tarçın Kürü

Şekere iyi Gelen Karanfil ve Tarçın Kürü

Şekeri Düşüren Tarçın ve Karanfil

Kan şekerinin sürekli yüksek çıkması, şeker hastalarının korkulu rüyalarından biridir.
Kan şekeri daha çok aşırı miktarda rafine şeker içeren yiyecek ve içeceklerden dolayı hızlı bir şekilde yükselebilir. Kan şekerinin aniden yükselmesi hiperglisemi olarak tanımlanır. Bu durum hem pre-diyabetin (gizli şeker) hem tip 1 hem de tip 2 diyabetinin özelliklerinden biridir.

Yapay şeker alımını azaltmak için bilinçli bir çaba göstermenin yanı sıra, kan şekeri seviyesini düzenleyen gıdalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin tarçın ve karanfilin kan şekerini dengede tuttuğunu bilmelisiniz.

Biz de bu makalede şekeri düşüren tarçın ve karanfil kürünün nasıl hazırlandığını sizlerle paylaşacağız.

Tarçın ve karanfil ikilisi kan şekerini mükemmel bir şekilde düzenleyen bitkilerdir.

Eminim ki, ne yersem şekerim düşer, ne içersem şekerim düşer diye düşünüyorsunuzdur.

Bu baharatları suya ilave etmek veya bu baharatlarla lezzetli bir çay yapmak, kan şekerini dengede tutmak için düzenli olarak yapmaya başlayabileceğiniz bir uygulamadır.

Şekeri Dengeleyen Tarçın ve Karanfil Kürü

Gerekli Malzemeler
4 çubuk tarçın,
50-60 gram kadar karanfil
1 litre su
Yukarıda saydığımız malzemelerin bir sürahiye koyun daha sonra, sürahi buzdolabında 4-5 gün kadar kalsın. 5 günün sonunda ise, karışımı iyice süzmelisiniz.
Karışımı süzdükten sonra günde 1 çay bardağı tarçın ve karanfil karışımından içebilirsiniz.

Tarçın

Tarçıının şeker hastalığına ne faydası vardır diye düşünüyorsunuzdur. Hemen açıklayalım. Tarçın, vücudunuzun yiyecekleri daha yavaş emmesine yardımcı olur ve bu da yemekten sonra kan şekerinin ani yükselişlerini önemli ölçüde azaltır.

Bu güçlü anti-enflamatuar ve anti-mikrobik özellikteki baharat vücudunuzun glikozu uygun şekilde metabolize etme kabiliyetini arttırmada da etkilidir.

Karanfil

Düzenli olarak kullanıldığında, karanfil kan akışınızdaki glikozu azaltma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir.
İnsilün üretim sürecini kontrol altında alan karanfil, insülin direncine ve verimsiz glikoz dağılımına karşı savaşarak kan şekerini dengede tutmanızda son derece etkili bir bitkidir..

Birleştirildiğinde ise tarçın ve karanfil, vücudunuzun glikozu daha verimli metabolize etmesine, dolayısıyla kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine ve sonuçta diyabetin önlenmesine yardımcı olan güçlü bir kombinasyondur. Ayrıca, bu iki baharat kolesterol seviyenizi de düşük tutar ve vücudunuzdaki trigliserid sayısını azaltır.

Tatlandırılmış su yapmaktan başka, meyveleri, etleri, patates kızartmalarını ve sote edilmiş sebzeleri tatlandırmak için de bu bitkileri kullanabilirsiniz.

Diyabet öncesi semptomlar yaşayan ve halihazırda şeker hastalığı olanlar, günde iki kere birer çay kaşığı bu bitkilerden tüketerek sayısız fayda sağlayabilirler.

Bu şifalı bitkilerin sahip oldukları muhteşem etkilerden faydalanmak için yemeklerinizin içine, çaylarınıza tarçın ve karanfil de ekleyebilirsiniz.

Aşağıda yüksek kan şekeri sonucu karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerinin listesi vardır. Eğer bu belirtiler sizde de görünüyorsa doktora gitmelisiniz.

Hafif Yüksek Kan Şekeri Düzeyleri:

– Artan susuzluk (kalıcı)
– Açıklanamayan kilo kaybı
– Ağız Kuruluğu
– Yorgunluk

Aşırı Yüksek Kan Şekeri Seviyelerinde:

– Aşırı bir şekilde susamak,
– Görmede bulanıklık
– Sıcak, kuru cilt
– Ağız kokusu
– İştah kaybı

gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu tür durumlarda en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?