• TARİH: 21.08.2019
Sezaryen Sonrası Göbek Eritme

Sezaryen Sonrası Göbek Eritme

Yeni doğum yapmış annelerin en çok sorun ettikleri durumlardan bir tanesi vücutlarının şekilsiz olduğunu düşünmeleridir. Özellikle normal ya da sezeryan olsun doğum sonrası göbek kadınların hiç hoşlanmadıkları bir durumdur. Doğum sonrası spor ya da egzersiz sadece göbek eritmek için değil annenin vücudunun toparlanması ve daha kolay eski formuna kavuşması için önerilir.

Ancak hamilelik döneminden başlayan sorular doğum sonrası göbek sarkması için ne yapılmalı, sezeryandan sonra göbek nasıl eritilirsezeryan sonrası spor sakıncalı mı şeklindedir.

Halk arasındaki görüşlere göre sezeryan sonrası göbek sarkması, normal doğum sonrası göbek sarkmasına göre daha fazla ve kalıcıdır. Aslında normal doğum ve sezaryen doğum arasında bu konuda bir fark yoktur. Sezaryen ameliyatı göbekte yağ birikimine neden olmaz. Bu tamamen kadının vücut yapısı, hamilelik döneminnde ve doğum sonrasında spor ve egzersiz yapıp yapmaması ile ilgili bir durumdur.

Gebelik döneminde doğru beslenme, düzenli egzersiz ve spor aktiviteleri ile sezeryan sonrası göbek şikayeti kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Sezeryan sonrası spor ve dengeli beslenme ile annelerin karınları ve vücutları hızlı bir şekilde eski haline dönmekte hatta eski halinden daha iyi bir forma girmektedir.

Sezaryen Sonrası Göbek Nasıl Gider?

Öyleyse hem sağlık açısından hem güzellik açısından önemli olan bu konuyla ilgili neler yapılır hemen paylaşalım sizinle. Özellikle sezaryen olan yeni doğum yapmış anneler ya da olmayı düşünen anne adayları detaylar sizin için.

Sezaryendan sonra göbek nasıl eritilir işte yapılması gerekenler;

Sezeryan sonrası göbek eritme için en etkili hareket mekik hareketidir. Ancak yalnızca mekik çekmek yeterli değildir. Kilo vererek bölgesel yağ yakma ya da bölgesel kilo eritme diye bir durum yoktur. Tüm vücudu çalıştırarak hem doğum sonrası göbek bölgesini hem de tüm vücudu forma sokacak şekilde kalori harcanmasını sağlayacak egzersizler yapılmalıdır.

Sezeryan sonrası spor hemen tavsiye edilmez. İyileşme sürecinde vücudu zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Doğumdan 1 sonra doktor kontrolünde herhangi bir sakınca bulunmamışsa başlanabilir.

Sezeryan sonrası spor yürüyüş, mekik çekmek, pilates, yoga ve yüzme aktivitelerini içerebilir. Günde 1 defa çekebildiğiniz kadar mekik çekmek sezeryan sonrası göbek sarkması için en etkili yollardan biridir. Aynı zamanda en uygun egzersiz pilatestir.

Uygun ve disiplinli bir program sayesinde sezeryan sonrası göbek ve kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Haftada 3-4 kez yarım saat yürüyüş veya yapabiliyorsanız 20-30 dakikalık koşu sezeryan sonrası göbek sarkması ve tüm vücudun forma girmesi için önemlidir.

Sadece spor ve egzersiz değil düzenli ve sağlıklı beslenme de kilo verme ve forma girme noktasında çok önemlidir. Emzirme döneminde olan annelerin özellikle tüm gıdalardan eksiksiz olarak almaları hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için çok önemlidir. Doğum sonrası egzersiz videoları sezeryandan sonra göbek nasıl eritilir diyen anneler için kılavuz olacaktır.

Sezaryen Sonrası Karın Egzersizleri

Sezeryan sonrası karın sarkması ve sezeryan sonrası göbek sarkması için yapılacak en doğru yöntem egzersizdir. Sezeryan sonrası spor hemen başlanması uygun olmayan bir aktivitedir. Vücudun hızlıca toparlanmasını sağlayacak hafif egzersizler ile yağlarınızdan, vücudunuzun hantallığından kurtulabilir ve karnınızı sıkıştırabilirsiniz.

Sezeryan sonrası spor için yürüyüş, pilates, yoga ve yüzme gibi çok yorucu olmayan aktiviteler uygundur. Bunlar dışında yorucu olmayan hareket etmenizi sağlayan ev işleri, dans, evde pedal çevirmek gibi egzersizler de sezeryan göbeği nasıl gider sorusu için ideal önerilerdir.

Sezeryan sonrası karın sarkması için en ideal egzersiz pilatestir. Yağlarınızdan kurtulmak ve sıkı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız istikrarlı ve sabırlı olmanız gerekmektedir.

Bir spor hocası ya da spor salonunda sizin için hazırlanmış programa uyarak devam ettiğinizde, almış olduğunuz sonuçlar motive olmanızı sağlayacaktır. Pilates dışında düzenli yürüyüşler ve yüzme de oldukça faydalıdır.

Egzersiz dışında beslenme düzeni de çok önemlidir. Kilo vermek adına doğum sonrası dönemde aç kalmak asla doğru değildir. Vücudun süt ürettiği, iyileşme sürecinde olduğu gerekli besinleri almamanın önemi unutulmamalıdır.

Sezeryan ile doğum yapan annelerin en büyük çekinceleri sezeryan göbeği nasıl gider endişesidir. Sezeryan sonrası spor, sadece karın eritmek için değil hamilelik döneminde değişen ve doğum sonrasında yorgun düşen vücudun tekrar toparlanması ve güçlenmesi için önemlidir.

Sezeryan Göbeği Nasıl Gider?

Sezeryan göbeği nasıl gider gelin pratik ve önemli noktaları maddelendirelim;

Dengeli beslenin. Her besin grubundan yemeye çalışın. Kalsiyum içeren besinler, karbonhidrat ve protein ağırlıklı gıdalar, taze sebze ve meyveler.

  • Az az fakat sık sık beslenin.
  • Tatlı, hamurişi ve her türlü abur cuburdan uzak durun. Tatlı ihtiyacı için kuru ve taze meyveleri tercih edin.
  • Sezeryan sonrası karın sarkması için egzersiz programı belirleyin.Ve mutlaka uyun.
  • Egzersiz programı dışında yürüyüşler sezeryan sonrası spor için düzenli yapılması gereken en önemli aktivitedir.
  • Emzirme döneminde bol bol su için. Su hem süt üretimini artıracak hem de yağ yakımını kolaylaştıracaktır.
  • Mekik, karın ve göbek yağlarının eritilmesinde en etkili yöntemlerdendir.
  • Egzersiz programınıza pilatesi ekleyin.
  • Sezeryan sonrası spor programına uyun ve sabırlı olun.

Doğum Sonrası Korse Kullanmak

Doğum sonrası korse kullanımı mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Çok uzun süre ve çok sıkı korse kullanımı bir süre sonra bel sağlığı açısından zararlı olabileceği için gündüzleri kullanırken çıkarmak da fayda vardır. Gece kullanılmamalıdır. Pamuklu olanlar tercih edilmelidir.

Hamilelik Korsesi

Hamileliğin ilerleyen haftalarında anne karnı giderek büyümektedir. Bebeğin desteklenmesi amacı ile karın bölgesini saracak ve destekleyecek şekilde tasarlanmış, elastik yapıdaki giysi hamilelik korsesi denir. Hamilelik korsesi deyince akla hamile karnı saklamak şeklinde bir düşünce gelebilir.

Gebelik korsesi, korsenin bilinen anlamında farklı göbeği ya da fazlalıkları saklamak için değil annenin bebeğini daha rahat taşıması, bel ve sırt ağrılarını biraz da olsa rahatlatması için kullanılabilir. Gebelik korses, mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Yanlış malzemeden yapılmış ve hatalı seçilmiş bir korse istenmeyen rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir. Aşağıda hamilelik döneminde kullanılan korse çeşitleri yer almaktadır.

Sezeryan Sonrası Korse Ne Zaman Takılır

Sezaryen sonrası korse kullanımı konusunu hekiminizle konuşup değerlendirebilir, eğer hekiminiz korse kullanımı konusunda gereklilik görür ve onay verirse korse kullanabilirsiniz. Doğumdan hemen sonra sezaryen dikişleri çok yeni olabileceğinden korsenin vereceği sıkışma hissinin de etkisiyle acı duyulabilir. Doğumdan yaklaşık 40 gün sonra takmanız uygun olabilir ama az önce de belirttiğimiz gibi sezeryan sonrası korse kullanımı hususunda hekiminizin vereceği tavsiye en sağlıklı karar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?