Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüsler burun etrafındaki kemiklerin içinde yer alan içi boş alanlardır ve bu alanlarda mukus üretimine bağlı olarak  şişme, tıkanıklık, doluluk hissi, öksürük, geniz akıntısı, dişlerde ve alında şiddetli ağrılar meydana gelir.  Sinüs yollarının iltihabı olarak bilinen sinüzit problemi, havada var olan alerjenler, glüten ve suni katkı malzemeleri içeren gıdalar ve süt gibi besinlere bağlı olarak […]

Sinüsler burun etrafındaki kemiklerin içinde yer alan içi boş alanlardır ve bu alanlarda mukus üretimine bağlı olarak  şişme, tıkanıklık, doluluk hissi, öksürük, geniz akıntısı, dişlerde ve alında şiddetli ağrılar meydana gelir.  Sinüs yollarının iltihabı olarak bilinen sinüzit problemi, havada var olan alerjenler, glüten ve suni katkı malzemeleri içeren gıdalar ve süt gibi besinlere bağlı olarak gelişebildiği gibi farklı başka sebeplerle de gelişebilir.

Sinüzit tedavisinde bazı basit çözümlerden fayda sağlanacağı gibi üstesinden gelinemeyecek kadar ilerlemiş vakalarda tıbbi yardım almak ve tedavi sürecine başlamak gerekir. Hekim gerekli görürse cerrahi müdahale ile de sinüzit problemine çözüm getirilebilir.

Pek çok kişinin mustarip olduğu sinüzit hastalığının belirtileri soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlardakilerle benzerlik gösterebilir.

Kronik sinüzitten mustarip bir kişi bu problemi yıllarca yaşamaktadır.

Sinüzit Ağrısına Kesin Çözüm

Sinüzite kesin çözüm var mıdır, en azından acil çözümler varsa nelerdir bilmekte fayda var.

Evde Sinüzit Tedavisi

  • Evde sinüzit tedavisi yapılacaksa bol sıvı alımı ve bitki çaylarının tüketimi ile sinüslerin boşaltılması sağlanabilir.
  • Kafeinli içecekler, alkol ve sigara kullanımından kaçınmak gerekir. Bu maddeler zaten tıkalı olan sinüsleri daha da kötü hale getirir.
  • Yüze basınçla ve hızlı hızlı yapılacak masaj tıkalı sinüs kanallarının en azından  rahatlamasını sağlar ve geçici de olsa çözüm sağlar.
  • Buhar soluma da evde sinüzit tedavisinde sıkça başvurulan yöntemlerdendir ve hastaların büyük çoğunluğu bu çözümden memnun kalır.
  • Neti pot adı verilen cihaz da dolu burun kanallarını temizler ve açar. İçine su ve tuz konulan bir kap olan neti pot, sırayla burun deliklerine uygulanır ve burun deliklerinin açılmasını sağlar.
  • Greyfurt çekirdeğini döverek ince bir toz haline getirin  ve kurutun. Bu haliyle doğal bir antibiyotik olan greyfurt çekirdeklerini burun spreyi şeklinde burnunuza uygulayın. Mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Acı biber, pul biber, baharatlı yiyecekler, köri, zencefil, zerdeçal, hardal, wasabi, turp, elma sirkesi gibi yiyecek ve içeceklerin tüketimi de burun salgılarını harekete geçirerek tıkalı kanalların açılmasına yardımcı olurlar.
  • Bulunduğunuz ortamlardaki havayı muhakkak nemlendirin, yeterli sıvı aldığınızdan emin olun, göz altlarınıza sıcak kompres uygulayın, sıcak suyla duş alın, burnunuza tuzlu su çekin, bir havluyu sıcak suyla ıslatıp sıkıp yüzünüze koyun, klorlu havuzlara girmeyin ve hapşırmanızı sağlayacak baharatlardan; söz gelimi az miktarda karabiber koklayın.

Sinüzite kesin çözüm aranır durur. Özellikle bu dertten mustarip olan kişiler sinüzite kesin çözüm olarak doğal çareler arar. Tüm bu çözümler işe yaramıyorsa, iş tıbba kalıyor. Uzman bir hekim size uygun bir tedavi uygulayarak sinüzitle olan mücadelenizde size destek sağlayacaktır.

Sinüzit Nasıl Geçer? ilgili makale…

Sinüzite Ne İyi Gelir ilgili makale…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?