Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit nasıl geçer, Burun ve göz çevresindeki “sinüs” adı verilen kanalların iltihaplanması sonucu meydana gelen sinüzit, sıkıntılı ve ağrılı bir rahatsızlıktır. Mevsimsel alerji ve astım problemi olan kişilerin sinüzit hastalığına yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Makalede Neler Var Sinüzit Nasıl Geçer?Sinüzit İltihabı Nasıl Geçer?Sinüzit Nasıl Geçer Evde?Ne Zaman Doktora Gidilmeli Sinüzit Nasıl Geçer? Sinüs problemi yaşayan […]

Sinüzit nasıl geçer, Burun ve göz çevresindeki “sinüs” adı verilen kanalların iltihaplanması sonucu meydana gelen sinüzit, sıkıntılı ve ağrılı bir rahatsızlıktır. Mevsimsel alerji ve astım problemi olan kişilerin sinüzit hastalığına yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüs problemi yaşayan kişilerin sinüzit ağrısı nasıl geçer sorusuna daha fazla yanıt aradıkları doğrudur. Gözaltlarına sıcak uygulama yapmak ve buna benzer basit çözümlerle sinüzit ağrıları hafifletilebilir. Ama kronikleşmiş vakalarda mutlaka hekime danışmak gerekecektir.

Hekim böyle bir durumda sinüs kanallarını dolduran ve ağrı yapan iltihaplanmalar için antibiyotik tedavisi ve baş ağrısı için ağrı kesici verebilir. Çok ilerlemiş sinüzit vakalarında ise kronikleşmiş ağrılar için cerrahi müdahale gerekebilir.

Sinüzit İltihabı Nasıl Geçer?

Sinüzit iltihabı nasıl geçer sorusunun yanıtını ilk önce evsel çözümlerde aramak, doğal reçetelerle tedavi etmek ilk etapta işe yarayabilmektedir. Kronik sinüzit nasıl geçer sorusunun yanıtı ise daha çok tıbbi müdahalelerde saklıdır ki ömür boyu sürecek bir sinüzit vakasını kontrol altında tutmayı öğrenmek gerekecektir.

Peki sinüzit hastalığı nasıl geçer, çaresi var mıdır, nasıl bir tutum izlemek gerekir? Bu ağrılı ve sıkıntı verici rahatsızlığın tedavi yöntemlerini yeniden hatırlamakta fayda var.

Sinüzit Nasıl Geçer Evde?

Sinüzite bağlı burun akıntısı yaşandığında burnun tamamen kurumasını engellemek gerekir; zira burun içindeki mukusun atılması rahatlama sağlar sağlamasına ama, burun içi tamamen kuruduğunda da ağrıları şiddetlendirebilir. Sinüzit problemi yaşayan bir hasta için bulunduğu ortamın havasının çok kuru olması sinüsleri tahriş eder ki bu da ekstra baş ağrısı demektir.

Havayı nemlendirebilmek için buhar cihazı kullanılmalı. Buhar cihazı yoksa kalorifer peteklerinin yahut sobanın üzerine içi su dolu kase, çaydanlık benzeri hazneler koyarak, bulunulan ortamın mütemadiyen nemli kalması sağlanabilir.

  • Burun içini nemlendirmek ve mukusu yumuşatarak dışarı atabilmek için sık sık sıcak suyla duş almak da iyi bir çözümdür.
  • Tuzlu su ezelden beri burun tıkanıklıklarını açmak için iyi bir yöntemdir. Tuzlu suyu buruna çekmek yahut damlalık kullanarak buruna tuzlu su damlatmak da iyi gelen bir yöntemdir.
  • Bol su içmek de burnu tıkayan mukusu inceltir ve sinüsleri açar.
  • Temiz bir havluyu sıcak suya batırıp sıktıktan sonra yüze koymak ve mukus yumuşayana kadar bekletmek de başka bir alternatif çözümdür.
  • Sinüsler tıkalıyken klorlu havuza girmek sakıncalıdır.
  • Yatarken başı fazladan yastıkla destekleyerek yukarıda tutmak daha kolay nefes almayı sağlayacaktır.
  • Ayrıca zerdeçal, elma sirkesi, acı biber, köri, greyfurt çekirdeği, hardal, wasabi gibi antienflamatuar,mukus arttırıcı, salgı çoğaltıcı ve uyarıcı besinler de sinüzit iltihabı nasıl geçer sorusuna iyi birer cevaptır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Her ne kadar baş ağrısı sinüzit nasıl geçer, sinüzit için evde hangi tedaviler uygulanabilir, sinüzit ağrısına ne iyi gelir gibi soruların cevabı olsa da, 1 haftayı aşkın süredir devam eden ağrılarda hekim yolu gözükmüş demektir. Ağrı 1 haftadır ve azalmadan sürüyorsa evde tedavi yeterli gelmez ve mutlaka ilaçla tedavi gerekir.

İlaçla tedavi de muayene ve teşhis sonrası uygulanabileceğinden, mutlaka hekime görünmek ve tedavi sürecini ona bırakmak gerekir.

Şunu da belirtmek gerekir ki sinüzit iltihabı nasıl geçer sorusuna verilen doğal reçeteli yanıtlar; tıkalı ve iltihaplı sinüsleri asla tamamıyla tedavi edemez ve kalıcı bir etki sağlamaz. Sadece o anlık bir rahatlama sağlar ve destek verir.

Tüm sağlık şikayetleri gibi sinüzit probleminde de ilk belirtiler başladığında bu tür doğal çözümlerle rahatsızlığa müdahale edilebilse de, şikayetlerde herhangi bir değişiklik olmuyorsa mutlaka konunun uzmanı bir hekimden yardım almak her zaman başvurulması gereken en doğru ve sağlıklı çözüm olmalıdır.

Bakınız sinüzite ne iyi gelir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?