• TARİH: 20.07.2019
Sinüzitin Tedavisi

Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit Nasıl Geçer?

Çoğu kısa süreli sinüs Geçer?

Pek çok kısa süreli sinüs enfeksiyonu doktorlar tarafından tıbbi bir şekilde oldukça kolay ve rahat bir şekilde tedavi edilmektedir. Uzun süreli olmuş olan ya da kronik sinüs enfeksiyon yaşamış olan hastalar bile, doktorlar tarafından ilaç takviyesi ile tedavi edilerek kişiler de rahatlama hissi sağlayabilmektedir. Yapılmış olan bu tedavi yöntemlerinin hiçbiri vücudunuzda olumlu bir tepki gösterip yardımcı olmaz ise, sinüs cerrahisine başvurabilirsiniz. Belirtilerinizi hafifletmenin kolay ve en iyi yolu cerrahi bir destek almak olarak görülmektedir.

Bilinen iki çeşit sinüs enfeksiyon rahatsızlığı bulunmaktadır. Kısa süreli ya da akut sinüzit olarak bilinmiş olan sinüs enfeksiyonu sorunu kişiler de hemen oluşmaktadır. Aynı zamanda, birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde de iyileşme göstermektedir. Uzun süreli ya da kronik sinüzit rahatsızlığı olarak bilinmiş olan sinüs enfeksiyonları ise  kişiler de aylarca devam etmekte ya da sık sık tekrarlama eğilimi gösterebilmektedir.

Sinüzitin tedavisi semptomların sebebi, şiddeti ve süresine bağlı olmuş olarak değişmektedir.

Akut Sinüzit :

Akut sinüziti rahatsızlığı olmuş olan insanların % 70’i herhangi bir ilaç takviyesi almadan ya da tıbbi bir tedavi görmeden iyileşebilmektedir. Bu rahatsızlığa sebep bir bakteriyel enfeksiyon ise,doktorlar tarafından reçete edilen antibiyotik ile uygulanmış olan tedavi akut sinüzit rahatsızlığının süresini kısaltabilmekte ve semptomların şiddetini azaltabilmektedir.

Tedavi için diğer seçenekler şunları içermektedir :

 • Dekonjestanlar ya da burun spreyleri belirtilerinizi hafifletmeye ve enfeksiyonun drenajını arttırmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Pek çok kişi sinüsü temizleme solüsyonları uygulayarak rahatlama sağlamaktadır.
 • Bol bol dinlenmek ve gün içerisinde birkaç bardaktan daha fazla su içerek vücudun su ihtiyacı karşılamak rahatlama sağlamaktadır.
 • Aspirin, asetaminofen ya da ibuprofen gibi ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. 18 yaşın altında ki çocuklara asla aspirin vermemelisiniz.
 • İlaçlara ek olmuş olarak, sinüziti olmuş  olan bazı insanlar sıcak ve nemli buharı soluma, sıcak kompresler kullanma ya da burun boşluklarını tuzlu su karışımlarıyla durulama ile rahatlama sağlamaktadırlar.

Kronik sinüzit :

Kronik sinüzit rahatsızlığı tipik olmuş olarak bakteriyel herhangi bir enfeksiyona bağlı bir durum değildir, bu sebep ile bu duruma antibiyotik tedavisi pek yardımcı olamaz.Göstermiş olduğunuz belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve bu yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamanız için oldukça etkili olabilmektedir. Özellikle, semptomlarınız bir alerji ile alakalıysa bu alerjenden uzak durulması sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

 • İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, fakat sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.
 • Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak ya da ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Toz akarları, küfler ya da hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı ya da ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilir.
 • Tedaviler ya da ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyorsanız, durumunuzu pek çok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.
 • Uygulanacak ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi etmiş olan bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz.

Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir 

Sinüzit rahatsızlığı için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Sinüzit Ameliyatı 

Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir. Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen sinüzit semptomlarına, tekrarlayan akut sinüzite ya da kronik sinüzite sahip hastalarını tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir. Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar,işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir. Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen sinüzit semptomlarına, tekrarlayan akut sinüzite ya da kronik sinüzite sahip hastalarını tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir. Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar,işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

 • Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir. Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normalan atomisini korur. Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz.

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı :

 Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir.

 • Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit rahatsızlığı, burun kanallarının (sinüsler)etrafındaki oyukların iltihaplanması ve şişmesine sebep olmaktadır. Bu da kişilerde drenaja müdahale etmekte ve mukus oluşmasına sebep olabilmektedir. Sinüzit rahatsızlığı yaşandığı sıra da burnunuzla nefes almak oldukça zor olabilmektedir.Gözlerinizin çevresinde ki  ve yüzünüzün etrafındaki bölümler şişmiş gibi hissedersiniz. Bu durum yüzünüzde ve başınızda ağrılar ile sonuçlanabilir.

Sinüzit rahatsızlığı kişiler de çoğunlukla soğuk algınlığından dolayı oluşmaktadır. Bakteriyel herhangi bir enfeksiyon gelişmediği sürece, vakaların pek çoğunda bir hafta ila 10 gün arasında iyileşme sağlanmaktadır.

Pek çok durumda, sinüzit rahatsızlığı tedavisinde ihtiyaç duyulmuş olan tek şey evde tedavidir. Bunun ile birlikte, kronik sinüzit rahatsızlığı ciddi enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Medikal tedaviye rağmen 12 haftadan fazla sürmüş olan sinüzitlere kronik sinüzit adı verilmektedir.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit başlangıcı olan insanlar aşağıda sıralanan belirtileri yaşamaktadır :

Sinüzit Nasıl Anlaşılır?

 • Öksürük (geniz akıntısından kaynaklanır)
 • Burun tıkanıklığı
 • Etkilenmiş sinüslerin çevresinde ağrı ve hassasiyet
 • Geniz akıntısı
 • Yüze ve başa vuran basınç
 • Sarı ya da yeşil renkteki burun akıntısı

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit rahatsızlığı genellikle üst hava yollarından sinüslere yayılmış olan bir tür soğuk algınlığı ya da grip virüsünün sonucu olarak oluşmaktadır. Sinüsler ile bulaşan bakterilerden sadece birkaçı sinüzit rahatsızlığına sebep olabilir. Enfekte olmuş bir diş ya da mantar enfeksiyonu da bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Sinüzit rahatsızlığının kronik hale gelmesine sebep olmuş olan şeyin tam olarak netleşmemesi (uzun süredir), aşağıdaki belirtilen durumlarla ilişkilendirilmektedir :

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi gibi alerjiler ve bunlarla ilgili koşullar
 • Burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • Sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Alerjiler ve astım gibi temel koşulların iyi kontrol edilmesini sağlamak, kronik sinüzit semptomlarını iyileştirebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?