• TARİH: 20.07.2019
Sistatin C Testi Nedir Ve Sistatin C Değerleri

Sistatin C Testi Nedir Ve Sistatin C Değerleri

Bu makalede sistatin C nedir ve sistatin C testi ve değerleri ne olmalıdır sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Sistatin C Nedir?

Vücutta bulunan küçük molekül ağırlığına sahip olan, yaş ve cinsiyete göre farklılıklar göstermeyen bir tür proteine sistatin C adı verilir.

Vücudumuzdaki çekirdekli hücreler tarafından üretilen sistatin C değeri, böbreklerimizin düzenli çalışmasıyla doğru orantılıdır. Yani böbreğimiz düzenli çalışıyorsa, sistatin C değerleri de normaldir.

Böbreğin işlevlerinin bozulduğu durumlarda ise, sistatin C değerleri de yükselmektedir.

SİSTATİN C TESTİ NE İŞE YARAR?

Sistatin C testi yazımızın başında da belirtiğimiz gibi böbrek fonksiyonlarının tespiti için yapılan bir testtir.

Böbreklerimiz, vücuttan atılması gereken maddeleri süzer ve zararlı maddeleri dışarı atar. Bu işlem glomerül isimli yapılarda meydana gelir. Glomerüllerde yapılan süzme işleminin amacı dolaşım sistemimizdeki atık maddelerin temizlenmesidir.

Sistatin C proteini de böbrek tarafından süzülen bir maddedir. Bu bağlamda, sistatin C miktarındaki artışlar, böbreklerin glomerül adı verilen yapılarındaki bozukluklara bir işarettir.

Sistatin C değerlerinin artması, böbrekteki süzme işleminin yavaşladığına işarettir.

Sistatin C testinin böbrek fonksiyonlarını ölçmeye yarayan bir test olduğunu söylemiştik. Böbrek işlevlerini ölçmek için kullanılan kreatinin testinden önce kandaki sistatin C miktarı artmaktadır.

Kreatin testine göre daha erken böbrek fonksiyonları hakkında bize bilgi veren sistatin C testi ile böbrek hastalıkları hakkında daha erken bilgi almamız mümkündür.

Kandaki sistatin C seviyesi yaşa, cinsiyete, kullanılan ilaçlara veya enfeksiyon durumlarına göre değişiklik göstermez. Bu bağlamda yapılacak sistatin C testinin böbrek hastalıklarının tespitinde çok net bilgiler verebileceğini düşünebiliriz.

SİSTATİN C DEĞERLERİ NE OLMALIDIR?

Testin yapıldığı laboratuvar, test cihazı ve testin metoduna göre değişiklikler gösterebilen sistatin C testi normal değerleri ise şöyledir:

  • Çocuklarda Sistatin C Değerleri: 0,63 ile 1,33 arasında,
  • Yetişkinlerde Sistatin C değerleri: 0,48 ile 0,98 arasında,
  • Yaşlılarda Sistatin C değerleri: 0,93 ile 3,35 mg/L arasında değerleri normal olarak tanımlanabilir.

Sistatin C Yüksekliği Nedir?

Sistatin C değerleri yüksek ise, böbrek fonksiyonlarının bozulduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Sistatin C Testi Nasıl Yapılır?

Bu test yapılırken kolunuzdan alınan kan kullanılır. Alınan kan örneğinin serumundan faydalanılarak yapılan testi böbrek hastalıklarının tespiti için önemli yeri olan bir testtir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?