Sivilce İzleri Neden ve Nasıl Oluşur ?

Sivilce İzleri Neden ve Nasıl Oluşur ?

Birçok insanın yolu ergenlik döneminde sivilcelerle kesişir, fakat bazılarında bu sorun o kadar ciddi olur ki, ergenlik dönemi deyince aklına ilk gelen şey sivilcedir. Tabi sivilcelerle bu denli yoğun bir ilişki, bittikten sonra da bazen yüzümüze bıraktığı izlerle bize kendini hatırlatabiliyor. Tam sivilcelerin uzun süreli ikametinin sona erdiğine sevinirken, aynaya daha yakından baktığınızda cildinizin ay […]

Birçok insanın yolu ergenlik döneminde sivilcelerle kesişir, fakat bazılarında bu sorun o kadar ciddi olur ki, ergenlik dönemi deyince aklına ilk gelen şey sivilcedir. Tabi sivilcelerle bu denli yoğun bir ilişki, bittikten sonra da bazen yüzümüze bıraktığı izlerle bize kendini hatırlatabiliyor.

Tam sivilcelerin uzun süreli ikametinin sona erdiğine sevinirken, aynaya daha yakından baktığınızda cildinizin ay yüzeyi gibi bol kraterli olduğunu görmek can sıkıcıdır. Çoğu zaman sivilce kadar kötü bir görüntüsü olmaz ama maalesef sivilceden çok daha kalıcıdır.

Bu yazımızda sivilce sonrası izlerin oluşumu, sebepleri ve nasıl engellenebileceği konusunda kısa bilgiler vereceğiz.

Sivilceyi zaten yakınen tanıyoruz. Gelin sivilce izlerini de tanıyalım;

Sivilce İzi (Skar) Nedir ?

Sivilce izi esasında diğer birçok yara izine benzer. Nasıl ki derin yaralanma sonucu iz kalabiliyorsa, derin ve iltihaplı sivilceler de iz bırakabilir.

Skar oluşumu yaralanma sonrası derimiz kendini yenileyerek tamir ederken gerçekleşir.  Eğer yara yüzeyselse cilt kendini tamamen yeniler, fakat özellikle alt deriyi (dermis) etkileyen derin yaralarda iz kalma ihtimali vardır.

Ergenlikte orta şiddette veya ağır sivilce sorunu yaşayan bireylerin %30’unda sivilce izleri oluşumu görülmektedir.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur ?

Bildiğiniz gibi sivilce gözeneklerin yağ ve hücrelerle tıkanması sonrasında oluşur ve içerideki bakteriyel hareketlilik sebebi ile iltihaplı hale gelir. Oluşan bu ihtihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında yırtılmalara sebep olurlar. İltihaplı lezyonların boyutu ve cildin esnekliği yırtılmanın boyutunu belirleyen etkenlerdir. Eğer yırtılma büyükse ve alt deri (dermis) zarar görmüşse sivilce izi için yol açılmış demektir.

Alt deri zarar gördüğünde onu onarmak için vücudumuz  kollajen salgılar. Kollajen lifli bir proteindir ve derimiz tarafından oluşturulur. Bu protein cildimize güç ve esneklik sağlayan bir proteindir, ve onarma sürecinde yapıtaşıdır. Fakat bu onarım tamamlandığında genellikle cildimiz her zaman eski pürüzsüz ve düzgün haline dönmez, çukurluklar ve izler kalabilir.

Sebepleri Nedir ? 

Yukarıdaki oluşum sürecinden de tahmin edebileceğiniz gibi sivilcenin iz bırakması konusunda en önemli etken inflamasyon (iltihaplanma) dır.

Sivilce Neden Çıkar?

İnflamasyon her ne kadar bağışıklık sistemimizin doğal bir tepkisi olsa da sivilce oluşunda baş roldedir. İltihap büyüdükçe hem deri daha fazla zorlanacağı, hem de hasar derinin daha alt katmanlarına ulaşacağı için risk daha da artar.

İltihaplı olmayan sivilceler ve siyah noktalar genellikle iz oluşturmadan geçer. Sivilce izlerinin oluşumunda aynı zamanda sivilcenin ciltte kaldığı süre, cildin esnekliği ve yenilenme konusundaki kabiliyeti de önemlidir.

Çeşitleri Nelerdir ? 

Ciltte kalan izler kişiden kişiye ve vakadan vakaya değişiklik gösterebilir. Bazı ciltler bu konuda daha çok etkilenirken, bazıları çok az hasarla atlatabilir.

Sivilce izleri iki ana başlıkta incelenebilir;

Hipertrofik / keloit izlerEğer vücudumuz deride meydana gelen hasarı önlemek için gerekenden fazla kolajen üretirse cilt yüzeyinde birikmeye yol açarak bu izleri oluşturur. Yani iyileşme sürecinde vücudun kolajen miktarını ayarlayamamasının sonucudur. Genellikle kırmızı/pembe renkte, yumuşak şişlikler şeklindedir

Atrofik izler; Bu izler iyileşme sürecinde doku kaybı olduğunda görülür. Sık görülen 3 çeşidi vardır. Küçük fakat derin çukurluk şeklinde izlere “Icepick”, kenarları dik, genellikle yuvarlak çöküntülere “Boxcar” adı verilir. Üçüncü iz çeşidi olan “Rolling” oluşumu ise yüzde dalgalanma benzeri bir görüntü yaratır. 

**Bunlardan farklı olarak sivilcelerimizin yara izi olmayan fakat yine de rahatsız edici görünen bir sonucu da renk değişimi sebebi ile oluşan lekelerdir. Koyu tenli insanlarda sivilce sonrasında bölgesel kararma (Hiperpigmentasyon), açık tenlilerde ise kızarık bir renklenme (Eritem) görülebilir. Bu oluşan lekeler kalıcı sivilce izleri ile karıştırılmamalıdır, genellikle geçici renk değişimleridir.

Sivilce İzleri Oluşmaması için Nelere dikkat etmeliyiz ? 

Sadece cilt bozuklukları değil, tüm rahatsızlıklar için en iyi tedavi, sorunun oluşmasını önlemektir. Sivilce izleri ile hayatına devam eden bir arkadaşınız olarak tavsiyem bu konuda en baştan bilinçli hareket edilmesidir. Sivilce izlerini engellemek için aşağıdaki noktalar dikkat etmek gerekir

Sivilce İzleri Kalıcı Mıdır?

 • Sivilcelerin iz bırakmasını önlemek için en önemli adım sivilce için tedaviye erken başlamaktadır. Hemen her akne türü kontrol altına alınıp tedavi edilebilir. Öte yandan zamanında müdahale edilmezse şiddetini ve dolayısıyla iz bırakma riskini artırabilir. Bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

İltihaplı Sivilce İzi Nasıl Geçer?

 • İltihaplı sivilcelerin daha çok iz bıraktığını söylemiştik. Eğer iltihaplı sivilceleriniz ve nodülleriniz fazla ise mutlaka bir dermatolog’la görüşün. Gerekirse daha etkili ilaçlarla bu tip lezyonların azalması sağlanabilir.

Sivilceleri Sıkmak Zararlı mı?

 • Eğer sivilce görünce sıkmadan duramayanlardansanız, bu dürtünüzü kontrol altına almanız gerekecek. Aksi halde sivilceleriniz kontrolden çıkabilir. Sivilceyi sıkmak, içerisindeki sebum ve bakteri yönünden zengin iltihabı alt deriye geçirerek sivilcenin “derinleşmesine” ve iyileşirken iz bırakmasına sebep olur.

Sivilce Patlatmak

 • Ayrıca sivilcenin patlaması sonucu içerisinde sebum ve bakterilerin yayılması da komşu gözeneklerin tıkanmasına yol açarak yeni sivilceleri tetikleyebilir. Bu yüzden zor da olsa sivilceleri sıkmamayı öğrenmeliyiz.

Sivilce İzleri Neden Geçmez?

Bazen en dikkatli ve özenli tedaviyle dahi sivilcelerin iz bırakması engellenemeyebilir. Kontrolümüz dışında birçok etken vardır. Böyle durumlarda moralimizi bozmamak çok önemlidir. Bu izleri kapatmak veya daha az görünür hale getirmek için birçok makyaj yöntemi vardır.

Eğer cildimizde kalan izler bizi psikolojik olarak rahatsız ediyorsa ve mutlaka kurtulmak istiyorsak, bunun da yöntemleri (genellikle cerrahi) mevcuttur.

Sivilce izi tedavi yöntemleri

Tıp ve teknolojideki gelişmeler sayesinde, artık sivilce sonrası oluşan çukur ve çöküntüleri gidermek için birçok tedavi seçeneğine sahibiz. Aynı zamanda mevcut tedaviler de günden güne gelişiyor.

Sivilce İzleri Geçer Mi?

Bu tedaviler profesyoneller tarafından uygulanan, genellikle masraflı ve cerrahi operasyonlar içerebilen tedavilerdir. Sivilce izleri %100 giderme garantisi maalesef yoktur. Bu ciddi tedavilere başlamadan önce bunu gerçekten istediğimize emin olmak, mutlaka işin uzmanına gitmek ve uygulanacak prosedür ve etkileri hakkında detaylı bilgi almak gerekir.

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Derin sivilce izleri nasıl geçer doktorunuzun size önerebileceği başlıca tedaviler aşağıdaki gibidir,

 • Dermabrazyon
 • Eksizyon (cerrahi kesim) ve doku transferi
 • Yağ dolgusu veya doku enjeksiyonu
 • Mikrodermabrazyom
 • Lazer/Işık Tedavisi
 • Kimyasal Peeling
 • Lazer Cilt Yenileme

 

Sivilce Nasıl Geçer

 1. Sivilce Neden ve Nasıl Çıkar
 2. Sivilce İzlerinin Oluşmasını Önlemek İçin 10 Tavsiye
 3. Bebeklerde Sivilce Neden Çıkar

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?