• TARİH: 22.08.2019
Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Sivilceye Neler İyi Gelir?

Sivilceler her insanın yaşamının bir döneminde ciltte görülebilmektedir. “Sivilcelere ne iyi gelir, sivilcelere iyi gelen besinler, sivilceye neler iyi gelir” diye merak ediyorsanız bu makale tam size göre.

Öncelikle sivilcelerle mücadele etmek için beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Sürekli yenen hazır yiyecekler, cipsler, yağlı kuruyemişler, çok şekerli içecekler nasıl çok fazla tüketildiğinde sağlığa zararlıysa aynı şekilde sivilce oluşumunu da hızlandırmaktadır.

Eğer sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığınız varsa sivilcelerin oluşmasının altında farklı nedenler aramalıyız. Ancak şuna da dikkat edelim; cildimizi sürekli temiz tutmak, yeterli miktarda su içmek ve cildin doğan nem dengesini korumak da sivilce oluşumunu engelleyecek önerilerdir.

Sivilceye İyi Gelen Yiyecekler

Her şeyden önce şunu söyleyelim. Sivilceler sadece düzensiz ve sağlıksız beslenmeyle oluşmaz. Uyku bozuklukları, yoğun stres durumları, testosteron adı verilen hormondaki artışlar, alkol, şeker, yağ ve kafein ile bir araya gelince sivilce oluşumu kaçınılmaz oluyor.

Sivilceye iyi gelen önerilerin arasında, egzersiz, stresten kurtulma, kafein, alkol ve şekeri minimum düzeye indirme gibi tavsiyeler yer alıyor.

 • Cilt doktorlarının iltihaplı sivilce yani akne tedavisi için önerdiği ilaçların büyük bir kısmı A vitamini bakımından zengin ilaçlardır. A vitamininin vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına katkıda bulunduğunu unutmayalım. Kavun, Havuç, ıspanak, lahana yüksek miktarda A vitamini içeren meyve ve sebzelerdir. Bun meyve ve sebzeleri yine C vitamini içeren meyve ve sebzelerle çeşitlendirebilirsiniz. C vitamininin de iyi bir antioksidan olduğunu unutmayalım.
 • Tam tahıllı besinleri de sivilcelerle mücadele etmek için mutlaka kullanmalısınız. Çünkü tam tahıllı besinler içeriğinde mineral, vitamin ve lifler sayesinde kan şekerini dengede tutabilmektedir. Bu sayede hormonsal dalgalanmaların da önüne geçmiş oluyorsunuz. Unutmayın beyaz undan kaçınacaksınız.
 • Balık, kırmızı ete göre daha düşük kolesterol içermektedir. Bu yüzden içeriğinde bol oranda mineral ve çinko barındıran balığı da sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Çinko sivilcelerin oluşumunu durduran bir özelliğe sahiptir. Ancak çinko sivilceleri yok ediyor diyip hergün balık da yemeyin. Gereğinden fazla tüketilen çinkonun toksik etkisinin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Eğer sivilce probleminiz varsa, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih etmeniz gerekiyor. Süt mü içeceksiniz? Yağsız süt için. Canınız çok mu peynir istedi. O zaman yağsız peynir yiyerek nefsinizi köreltebilirsiniz.

Sivilce Oluşumunu Durdurmak İçin

 • Düzenli bir beslenme planı oluşturun. Hiçbir öğünü kaçırmayın. Öğünlerinizin arası kısa olsun ve çok hızlı yemek yemeyin. Yemeği yavaş yavaş sindire sindire yiyin.
 • Alkoldan kesinlikle uzak durun. Bunu başaramıyorsanız alkolü azaltmaya çalışın.
 • Günde en az 2 – 2,5 litre su içmeye dikkat edin.
 • Bol miktarda kafein içeren kola, kahve ve çay içme alışkanlıklarınızı bir kenara atın. Bunların yerine doğal meyve sularını tercih edin.
 • Spor yapın. Haftanın en az 2-3 gününü kendinize ayırın ve yorulana kadar spor yapın.
 • Kızarma yiyeceklerden özellikle uzak durun. Bunun yerine haşlama, buğulama yöntemlerini kullanarak kendinize yemek hazırlayın.

Sivilcelerle İlgili Bilinen Yanlış İnanışlar

 • Diş macunu sivilceye iyi gelir. Sivilcelere diş macunu sürmek halk arasında doğru bilinen bir yanlıştır. Sakın sivilceleri yok etmek için yüzünüze diş macunu sürmeyin.
 • Sivilceler sıkılmalı mı? Bazı insanlar cildinde ufacık bir sivilce bile görse hemen sıkmaya çalışır. Kendini bir türlü engelleyemez. Aslında sivilceleri sıkmak cildinizin estetik görünümü için zararlı bir uygulamadır. Çünkü ileride hiç geçmeyecek izler, ciltte oluşun küçük küçük çukurların temel sebebi sivilceleri sıkmaktır. Bu yüzden sivilcelerinizi sıkmayın.
 • Maden suyu sivilceye iyi gelir mi? Doğal maden suyu herhangi bir zararlı madde içermediği için cildinizi temizlemek amacıyla kullanılabilir. Maden suyunun cildinize herhangi bir zararı olmayacaktır.

Sivilcelere iyi Gelen Maske Tarifleri

Sivilcelere iyi gelen maske tarifleri

Sivilce, akne, siyah nokta hepimizin hayatımızın belli bir döneminde bize rahatsızlık vermiş olumsuz durumlardandır.  Çoğu insan gibi biz de sivilcelerimizi sıkmış, siyah noktalarımızı kulaktan dolma yöntemlerle yok etmeye çalışmışızdır.

Özellikle bu konuda muzdarip olan kişiler bayanlardır. Yanlış krem seçimleri, makyajımızı temizlemeden uyuma, sivilceleri tırnaklarımızla sıkmak cildimize yaptığımız kötülüklerden sadece bir kaçıdır.

Bütün bu faktörlerin bir araya gelmesiyle ciltte sivilce, akne ve siyah nokta oluşumu kaçınılmaz bir sondur.

Peki, sivilcelerden, sivilce izlerinden ya da siyah noktalardan nasıl kurtulabiliriz?

Cildimizde siyah nokta ve sivilce oluşumu engellemek için şu kurallara uyabilirsiniz:

Her zaman söylediğimiz gibi sivilcelerinizi sıkmayın. Sivilceleri bilinçsizce sıktığınız zaman cildinizde büyük bir ihtimalle siyah lekelenmeler görünecektir.

Makyaj fırçalarınızı haftanın bir günü iyice temizleyin. Hatta makyaj fırçalarını yıkayıp kurutun. Makyaj fırçanızın temizliğini mutlaka yapın. Çünkü bakımı yapılmayan fırçalar sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetiklemektedir.

Peeling işlemlerini her gün yapmamalısınız. Çünkü her gün yapılan peeling cilde faydalı olacağına zarar verir. Çünkü cildimizi ölü derilerden arındıralım derken sağlıklı hücreleri de yok edersiniz.

Ciltte lekelenmeye en çok yol açan faktörlerden biri de sigaradır. Cildi hem daha çabuk yaşlandıran hem de ciltte sarı sarı lekelerin oluşmasına yol açan sigaradan uzak durun.

Sivilceleri Yok Eden Maskeler

Sivilce maskelerinin neler olduğunu anlatmadan önce sivilcesiz bir cilt için yapmanız gereken üç maddeye hemen değinelim.

Cildinizi temiz tutun. Günde 2-3 litre arası su için. aşırı yağlı yiyeceklerden uzak duralım.

Sivilce Maskeleri

 • Gerekli malzemeler:

Gül suyu,

Bal,

Gül suyunun cilde iyi geldiğini eminim ki hepiniz biliyorsunuz. Bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Daha sonra oluşan bu maskeyi cildinize sürün. 20 dakika kadar bekleyin. 20 dakikanın bitiminde cildinizi ılık suyla iyice temizleyin.

 • Gerekli Malzemeler

100 mililitre gül suyu,

2 yemek kaşığı kadar bal,

2 yemek kaşığı toz şeker,

2 yemek kaşığı E vitamini yağı

Bu saydığımız maddeleri iyice karıştırın. Kıvamına geldikten sonra bu karışımları cildinize pamuk yardımıyla yedirin.  Sivilce olan bölgenize bu losyonu pamuk ile 5 dakika boyunca sürün. En son olarak ılık su ile cildinizi ılık suyla tertemiz yıkayın.

 • Gerekli Malzemeler

Bir yemek kaşığı doğal limon suyu,

2 yemek kaşığı kadar bal,

Bu iki maddeyi iyice karıştırın. Karıştırdığınız bal ve limon ikilisini ocakta 1-2 dakika boyunca kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra cildinize bu losyonu iyice sürün. 10-15 dakika boyunca bekleyin. Bu işlemi 10 gün boyunca tekrarlayacaksınız. 10 gün sonunda sivilcelerde azalmayı göreceksiniz.

 • Gerekli Malzemeler:

4 yemek kaşığı bal,

1 tane elma

Elmayı rendeleyin. Rendelediğiniz elmayı bal ile karıştırın. Daha sonra oluşan karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar cildinizi temizlemeyin. 15 dakika sonra cildinizi ılık su yardımıyla yıkamalısınız.

 • Gerekli Malzemeler:

1 çay kaşığı kil,

1 çay kaşığı limon suyu,

1 çay kaşığı kadar toz aspirin,

Bu üç maddeyi iyice karıştırın. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra oluşan kremi sivilce olan bölgelerinize sürün. 10 dakika sonunda karışımı, cildinizi ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Maden Suyu ve Elma Sirkesi ile Sivilcelerden Kurtulma

Sivilcelere iyi Gelen Soda ve Elma Sirkesi
Ergenlik döneminin başından itibaren hayatımızda yer edinen sivilceler, eminim ki hiç kimse tarafından sevilmiyor. Özellikle gençlerimiz sivilcelerden nefret ediyor.

Bu yazıda da sivilcelere iyi gelen maden suyu ve sirke formülünü sizlerle paylaşacağız.

Maden suyu ve sirke ile sivilcelerden kısa bir zaman içinde kurtulabileceksiniz.

Maden Suyu ve Sirkeyle Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Gerekli Malzemeler

1 kahve fincanı doğal maden suyu

1 kahve fincanı doğal elma sirkesi

Yukarıda saydığım elma sirkesi ve maden suyunu karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra sabah 1 kez ve akşam yatmadan önce 1 kez pamuk yardımıyla sirkeli maden suyunu yüzünüze sürün. Yüzünüze bu karışımı sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin. Yarım saatin bitiminde sivilce olan bölgelerinizi ılık su yardımıyla iyice yıkayın.

Sivilcelere iyi gelen maden suyu ve elma sirkesi karışımını sivilcelerden kurtulana kadar uygulayabilirsiniz.

Önemli Not: Elma sirkesini satın alırken elma sirkesinin içindekiler bölümüne bakın. Eğer alacağınız elma sirkesinde “asetik asit” varsa almayın. Unutmayın asetik asit cildinize zarar verir.  Bu yüzde elma sirkesinin doğal olanı, asetik asit içermeyenini kullanmalısınız.

Sonuç olarak, gerek ergenlik sivilcesi, gerek sarı uçlu iltihaplı sivilce, gerek sulu sivilce aklınıza ne geliyorsa göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Yukarıda saydığımız öneriler sivilcelerin azaltılmasında size faydalı olacaktır.

Diş Macunu Sivilceyi Geçirir mi?

Ergenlik döneminde çıkan sivilceler hepimizin canını sıkmıştır. Gençliğe yeni yeni adımını adan ergenlerimiz vücutlarına karşı oldukça duyarlıdır. Sürekli aynı karşısında olup, yüzünü vücudunu inceleyen ergenlerimiz ciltlerinde ufak bir leke bile görse üzülür. Sivilceler ise, kişinin özgüvenini oldukça etkiler.

Sivilcelerden kurtulmak isteyen gençlerimiz çeşitli araştırmalar yapar durur. İnternet üzerinden duydukları kulaktan dolma yöntemleri kullanarak sivilcelerden kurtulacaklarını düşünürler.

İnternet ortamında çok yararlı bilgiler bulacağınız gibi, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek sözde çözüm önerilerine de denk gelip bunları uygulamanız bazen kaçınılmaz bir son oluyor.

Sivilcelere ne iyi gelir? Cümlesini Google’ ye yazdıktan sonra karşınıza beyin yakan cinsten öneriler gelmektedir. Doğru bilgilere sahip olmanızı isteyen bir site olarak bu makalede doğru bilinen birkaç yanlıştan bahsedeceğiz.

Diş macunu sivilcelere iyi gelir mi?

Diş macununun sivilcelere iyi geldiği söylenir. Açıklama olarak da diş macununun sivilce olan bölgeyi kuruttuğu ve böylece sivilcelerden kurtulabildiğiniz söylenir. Ancak bu tamamen doğru bilinen bir yanlıştır. Diş macununun cildi tahriş edici bir özelliği vardır. Sivilcelerden kurtulayım derken cildinizde ömrünüzün sonuna kadar taşıyacağınız lekeler çıkmasın. Diş macunu sivilceye iyi gelmiyor.

Sivilcelerin tedavisi için yapmanız gereken tek şey cildiye alanında uzman bir doktora görünmektir.

Ayrıca sivilceye en iyi gelen formül ise, dermatoloji yani cildiye alanında uzman olan bir hekime görünmektir. Hekiminizin tavsiyeleri ve tedavi yöntemleri sivilcelerden zarar görmeden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?