Siyah Noktalar ve Temizleme Yöntemleri

Siyah Noktalar ve Temizleme Yöntemleri

Cildimizdeki beklide en kötü görüntüyü oluşturanlardan bir tanesi de siyah noktalardır. Sivilceler ve siyah noktalar cildimizde karşılaştığımız en kötü sorunların başında gelmektedir. Bu sorunlarla başa çıkmada doktor tavsiyesine uyarak kullanabileceğiniz bir sürü ilaç, krem vb şeyler bulunduğu gibi evinizde kendi başınıza uygulayabileceğiniz maskelerde bulunmaktadır.

Kendi cilt tipinize uygun maskeyi belirledikten sonra günlük veya aylık yapacağınız siyah nokta sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca evde yaptığınız bu tarz maskeler ile çok fazla para harcamadan düşük bütçelerle siyah nokta sorunlarından kurtulabilirsiniz. Evde yapacağınız doğal yöntemler için dahi bir uzman doktor tavsiyesi almanızı öneriyoruz. Peki siyah noktalar nasıl geçer yöntemleri nelerdir, siyah noktalara ne iyi gelir bir bakalım.

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Öneriler

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

Bir kâseye koyacağınız bir miktar yoğurt ile limon suyunu karıştırınız ve gözlerinize gelmeyecek şekilde yüzünüze sürünüz. Yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekledikten sonra sıcak su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze haftada bir kez uygulayarak cildinizi taze tutabilirsiniz. Bu karışımdaki limon suyu cildinizi temizler ve siyah nota ve sivilcilerden kurtulmanızı sağlar. Yoğurtta cildinizdeki yağ miktarını dengede tutarak cildiniz besler.

Siyah Noktalardan Kurtulmak için Düzenli Temizlik

Siyah noktalarınızdan kurtulmanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi de düzenli olarak yüzünüzü yıkamanızdır. Sabun ve suyla sabah ve akşam yapacağınız bu temizlik ile siyah noktalarınıza veda edebilirsiniz.

Doğal yöntemlerle Siyah Noktalarınıza Veda Edin

Kullanacağınız doğal yöntemler sayesinde bu sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Büyük servetler harcamanızda gerek kalmadan; pürüzsüz bir cilde sahip olabilirisniz.

Doktor Tavsiyesi Alınmalıdır

Her şeyden önce siyah noktalardan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız bir uzman doktor ile görüşüp onun tavsiyelerine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Tabii ki de bu doktorun vereceği ilaç ve yapacağı önerileri de dikkate alınmalıdır. Cildinize yapacağınız en büyük kötülük siyah noktaları kendi başınıza temizlemek, yani sıkmak, olacaktır. Çünkü kendiniz sıkmaya kalkarsanız yüzünüzdeki kılcal damarlara zarar verebilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmadaki en iyi yöntem doktor tavsiyesi almaktan geçmektedir.

Siyah Noktalar ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Siyah noktalar özellikle gençlik döneminde hem erkeklerde hem de bayanlarda orta çıkan sorunlardan bir tanesidir. Dikkatli bir şekilde tedavi edilebilirse sonraki dönemlerde yüzünüzde herhangi bir iz dahi kalmamaktadır. Aksi bir durumda düzgün tedavisi yapılmayan durumlar, sonraki dönemlerde daha farklı cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Siyah Nokta Tedavisindeki İlaçlar

Günümüzde piyasada siyah nokta tedavisinde birçok yöntem ve ilaç bulunmaktadır. Bunlardan en sağlıklı olanını seçmek, ilerleyen dönemlerdeki cilt sorunlarının da engellenmesini sağlayacaktır. En doğru ve en sağlıklı cilt bakım yöntemleri ve ilaçları her zaman en doğal ve bitkisel olan çözümlerdir. Bir yöntemin bitkisel veya doğal olması sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü içerdiği bir bileşen sizin cilt yapınızla uyum göstermeyebilir. Bu konuda en doğru karar, bir uzmana danışmak ve onun önerilerine göre hareket etmek olacaktır.

Kişilerin, bu yüz problemlerinin tedavisinde, yaptığı en büyük yanlış bunların bilinçsizce sıkılması olmaktadır. Çünkü bu şekildeki bir yöntem, yüzdeki kılcal damarlara ve deri altı dokularına zarar verecektir. Bu tür bir yöntem ayrıca ciltte leke ve izlerin kalmasına da neden olabilmektedir. En doğru yöntem galiba bir uzmana gidip bu sorunları onun temizlemesini istemenizdir.

Evde Siyah Nokta Tedavisi

İlk olarak eczaneden bir adet şırınga alın. Evinizde bir kabın içerisine bir miktar su koyun ve kaynatın. Kaynayan suyu ocaktan alın ve yüzünüze bir bez veya havluyu sarın ve bu sıcak suyun üzerine yüzünüzü tutun. Yani, buhar banyosu yapın,  bu yöntemden sonra siyah noktalar çok kolay çıkmaktadır. Bu işlemin ardından iğnesini çıkardığınız şırınga yardımı ile siyah noktaların üzerine bastırın, bu sorunlar şırınganın içerisine girecektir. Bu işlemleri ardından uygun bir temizleme losyonu ile yüzünüzü temizleyin.

Yüz Temizleme Losyonu

Tarif 1: Bir kabın içerisine birer tutam nane, yabani kekik yaprağı, ıhlamur koyun ve üzerine bir miktar su ilave ederek kaynatın. Soğuduktan sonra yüzünüzdeki siyah noktaların üzerine sürün.

Tarif 2: Bir buçuk tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve bir tatlı kaşığı balı bir kabın içerinse koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürün ve 35 – 40 dakika kadar bekleyin. Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Yıkama işleminden sonra yağsız nemlendirici bir krem sürün.

Tarif 3: Yeterli büyüklükteki bir kabın içerisine bir tutam kırlangıç otu ve ayrık otunu koyun ve üzerine 5 bardak su ilave ederek kaynatın. Bir gece dinlendirmeye bırakın ve ertesi gün siyah noktaların üzerine sürün.

Siyah nokta sorunları için kendi cilt tipinize uygun olan tarifi seçebilir veya daha farklı bir tarif için arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Cilt Bakım Maskeleri

Genelde burun ve çene kısmında görülen siyah noktalar her aynaya baktığımızda canınızı sıkıyor olmalı. Bu yüzden birçok maske ve peelign kullanıyor olmalısınız. Aşırı yoğun tempoda çalıştığımızdan kendimize vakit ayıramamaktayız. Yoğun tempoda çalışmak kişinin hormonlarını fazlasıyla çalışmasına neden olmaktadır. Bu da ter bezlerini çalıştırır ve siyah noktaların oluşumunu arttırmaktadır. Size küçük bir tarifim var.

Maskeler ilk olarak yüze temas edilmemelidir. Sabun veya temizleyici maddeler ile yıkayıp temiz yüzümüze uygulamalısınız.

Siyah Noktalar İçin Papatya

Yarım litre kadar suyu kaynatıp içine papatya, nane ya da ıhlamur koyarak 20 dakika kaynatın. Temiz bir havlu yardımıyla kaynamış olan suya batırınız. Fakat kaynama derecesi cildinizi yakacak kadar olmasın. 20 dakika sizin için yeterlidir. Havlu soğuyana kadar bekleyip bu işlemi 4 kez tekrarlayınız. Yaptığınız bu işlem siyah noktaları yumuşatmak içindir.

Yumuşamayan siyah noktalar için bir pamuk parçasına krem sürerek yüzünüzü temizlemelisiniz. Siyah noktalarınız çıkarılmak için hazırdır. Başparmağınız ya da iğnenin şırıngası yardımıyla siyah noktalarınız çıkarın.

Siyah Noktalar İçin Limon Suyu Yoğurt

Bir maske yapıp tamamını engellemek istiyorsanız eğer limon suyu ve yoğurt sizin için bir kurtarıcıdır. Bir kapta yüzünüze yetecek kadar yoğurt ve limon suyu hazırlayın.

Bu karışımın gözlerinize gelmemesini engellemelisiniz. 15 dakika bekletilen maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Maskedeki limon suyu siyah noktalar için iyi bir dezenfektandır. Sivilceyi kurutur ve kaybolmasına sağlar. Yoğurt ise cildi besler nemlendirir ve yağ oranını dengeler. Haftada 1 kez uygulanması uygundur.

Siyah Noktalar İçin Elma Sirkesi

Siyah noktalar için elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Elma sirkesi cildi yumuşatıp sivilceye yol açan mikropları yok eder. Bu konuda uzmanlar ciltteki siyah noktaların yok edilebileceğini kanıtlamıştır. Cildimizdeki gözeneklerin olması cildin nefes olmasını sağlamak içindir. Aksi halde cildimizde kistler oluşur ve deri altı enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu yüzden cildinizi temizlerken kullandığınız maskelere dikkat etmeli ve cilt tipinize göre seçmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?