Siyah Noktalara Çözüm

Siyah Noktalara Çözüm

Siyah noktalara çözüm arayışları özellikle genç bayanlarda olmak üzere her yaştan ve cinsten insanın karşılaştığı bir sorundur. Ciltte oluşan hasarlar, karaciğer hastalıkları, güneş ışığına maruz kalma, fazla pigmentasyon gibi nedenler ile birlikte özellikle yeterince temizlenmeyen ve bakımsız ciltlerde gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak yağların ciltte kalması ve burada kuruması, kir ve ölü hücreler nedeniyle oluşan siyah noktalar tedavi edilmediği taktir de sivilceye ve akneye dönebilmektedir. 

Siyah Noktalara Evde Çözüm

  • Siyah noktalara evde çözüm olarak önerilebilecek ilk ve en önemli öneri cildin yeterince temizlenmesi ve bakımının ihmal edilmemesidir.
  • Alınan tüm önlemlere rağmen ciltte oluşan siyah noktalardan kurtulmak ise basit ama biraz sabır gerektiren bir çok farklı yöntem ile mümkün olmaktadır.
  • Bu noktalardan kurtulmak için evde bulunan malzemelerle tamamıyla kendi kendinize siyah noktalara doğal çözüm uygulayabileceğiniz gibi, eczanelerden veya internetten alabileceğiniz cilt temizleme maskeleri ile de tedavi edebilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Burundaki siyah noktalara kesin çözüm için aşağıdaki farklı alternatiflerden birini seçerek uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Diş Macunu

Diş Macunu ve tuz maskesi. Siyah nokta temizlemek için kullanacağınız diş macunu jel, beyazlatma özelliğine sahip ve hassas dişler için kullanılan bir diş macunu olmalıdır. Ayrıca naneli bir diş macunu daha yararlı olacaktır.

  • Daha önceden ılık suyla yıkayın. Diş macununu siyah noktaların olduğu bölgelere elinizle yayarak sürün.
  • Diş macununu sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Diş macunu kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. 
  • Siyah nokta temizleme konusunda daha hızlı sonuçlar almak için diş macununa tuz ekleyebilirsiniz.

Buhar Banyosu

Buhar banyosu bir kapta kaynatılan suya yüzün yaklaştırılması ile yapılan kolay bir işlemdir. Bu esnada buharın yüzünüzü yakmaması için dikkat edilmelidir. Buhara maruz kalan yüzde tıkalı olan gözenekler açılır ve temizleme toksinleri ile yapılan temizleme işlemi ile siyah noktaların yok olması sağlanabilir.

Karbonhidrat

1 tatlı kaşığı karbonhidrat su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürülür ve kuruyana kadar beklenir. 5 – 10 dakika kuruma süreci beklendikten sonra cilde parmaklarla masaj yapılır. Daha sonra cilt yıkanarak temizlenir.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu içerisinde mineral bulunduran bir maddedir. Bu mineraller de ciltteki siyah noktaları temizlemek için bir araçtır. Bir miktar deniz tuzuna su eklenip yüzdeki siyah noktaların olduğu bölgelere sürülmesi halinde etkisini gösterecektir.

Domates

Yüzdeki siyah noktalardan yani ölü hücrelerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden biri de bi dilim domatesin yüze sürülmesidir. Domates suyu ile cilde yapılacak 5 – 10 dakikalık masaj etkili olacaktır.

Elma Sirkesi

Üç yemek kaşığı elma sirkesi ile yarım su bardağı su kaynatılır. Tıpkı buhar banyosundaki gibi yüz suyu buharına 15 dakika kadar tutulur. Ardından başka bir kapta hazırlanan 2 – 3 damla sirkesi damlatılmış su ile yüz silinir. Bu uygulama haftada iki kez uygulanabilir.

Kil Maskesi

 Siyah noktalara kesin çözüm için uygulanabilecek bir diğer maskede kil maskesidir. Aktardan alınacak kilin içerisine karıştırılarak biraz su eklenir. Macun kıvamına gelene kadar karıştırılan karışım siyah noktaların bulunduğu yerlere göz ve dudak çevresi hariç sürülür. 10 dakika kadar karışımın kuruması beklendikten sonra yüz temizlenir ve nemlendirici sürülür. Bu maske ciltte kuruma yapabileceği için en fazla hafta da iki kez uygulanabilir.

Yoğurt – Limon Maskesi

Bir kase yoğurda bir adet limon suyu karıştırılır. Hazırlanan karışım göz çevresi hariç yüze sürülür. Yaklaşık 15 dakika beklendikten sonra kuruyan karışım ılık su ile temizlenir.

Siyah noktalara bitkisel çözüm olarak bir çok farklı tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden istediğinizi ve size kolay geleni uygulayabilirsiniz. Siyah noktalar ilk esnada görünümü bozmuş gibi görülse de sağlıksız bir cildin de habercisidir. Siyah noktaların oluşmasına sebep olan yağlar aynı zamanda bakterilerinde habercisidir ki sonrasında sivilce ve akne oluşumuna da sebep olmaktadır.

Siyah noktalara çözüm bitkisel ve doğal yollarla yapılmaktadır fakat bazı durumlarda iltihaplı sivilce olması veya buna benzer ağır durumlar için fayda görmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda işin uzmanı olan doktorlardan tavsiye alınması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?