Siyah Noktalara Ne İyi Gelir

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir

Günümüzde en çok karşılaştığımız problemlerin başında gelen siyah noktalar, çoğu bireyin korkulu rüyası. Peki bu siyah noktalar nasıl geçer? Bir tedavisi var mıdır? Ne iyi gelir? Bu yazımızda sizlere siyah noktalar ile ilgili bulgular vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bulgular yardımı ile sizlerde siyah noktalarınızdan nasıl kurtulmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siyah Nokta Sebepleri Nelerdir?

Siyah nokta oluşmasında çoğu için neden bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Yağ salgılayan bezlerin zenginliği siyah nokta meydana gelmesine sebebiyet verir.
 2. Bloke olmuş gözenekler
 3. Ergenlik döneminin tetikleyici etkileri, hormonal değişiklikler
 4. Adet dönemleri
 5. Gebelik ve doğum denetim hapları
 6. Aşırı terleme ya da yüksek nem
 7. Cildi ve gözenekleri tıkayan kozmetikler, temizleyiciler ve giyim
 8. Bazı ilaçların tüketimi da siyah nokta oluşumuna sebebiyet verir.

Siyah Noktalara Doğal Çözümler

Siyah noktalara diş macunu

 • Diş macunu en kolay ve en tüketimi kolay çözümler arasındadır. Siyah noktaların kurumasına yardımcı olurken aynı vakitte gözenekleri temizler.
 • Biraz diş macunu büyülenen bölgelere uygulanır. Daha sonra kurumaya bırakılır. Uygulamanın ardından hafif bir yanma hissi oluşabilir. Kuruduktan sonra nemli bir bez ile silinir. Silme prosedürü amacıyla alkolsüz ıslak mendil de kullanılabilir.

Bu program süratli çözüm sağlar. Cildin daha pürüzsüz ve yumUşak olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanılması önerilir.

Siyah Nokta Maskesi Evde Yapım

Badem ya da yulaf ezmesi

 • Birkaç badem ince toz durumuna gelene kadar ezilir. Bu badem tozuna biraz gül suyu katılır ve ince bir hamur durumuna getirilir.
 • Elde edilen hamur cilde uygulanır. Ciltte aşağı yukarı 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Siyah Noktalara Peeling

 • Ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arındırılması amacıyla peeling programları da önerilir. Bu programlar cildin temizlenmesine yardımcı olur ve gözeneklerin dolmasını engeller.
 • Bitkisel peeling programları yapılabilir. Biraz zeytinyağı ile şeker karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir vakit ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her hafta birkaç kez derli toplu olarak yapılabilir.

Siyah noktalara limon

 • Limon suyu da siyah noktalar amacıyla tavsiye edilen çözümler arasındadır. Cildin temizlenmesine yardımcı olur ve cilt yapısını güçlendirir. Sıkılaştırıcı özellikleri ile ciltteki kırışıklıklar ve sarkmalar amacıyla de kullanılabilir.
 • Eşit miktarda karıştırmanız gerekmektedir. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir vakit ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Evde Siyah Nokta Temizleme

Yer fıstığı yağı

 • Yer fıstığı yağı ya da fıstık yağı siyah noktaların giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda siyah noktaların büyümesini de engeller.
 • Siyah nokta oluşumunu önlemek amacıyla cilt temizliğine ve cilt bakımına özen gösterilmelidir.
 • Her gün rutin bir bakım uygulanması önerilir. Günde iki kez cildin yıkanması önerilir. Hem de her gün tonik ve nemlendirici de derli toplu olarak kullanılmalıdır.
 • Her hafta 2 ya da 3 kez peeling programı yapılması önerilir.
 • Cilde el ile ilişki edilmemelidir. Eller bakterilerin en sık ürediği organlardan biridir. Bu amaçla eller de gün ortamında sık sık yıkamalı ve cilde sık ilişki ettirilmemelidir.

Her gece ve her sabah cilt, cilt tarzına ideal ve anti bakteriyel özellikleri olan bir temizleme jeli ile yıkanmalıdır. Gün ortamında 4 ya da 5 kez de yıkanabilir. Bu en doğru çözüm olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?