• TARİH: 20.07.2019
Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Geçer?

Sık rastlanan bir cilt problemi olan siyah noktalar, cilt gözeneklerinin kir ve yağ tabakasıyla kaplanması sonucu oluşur. Siyah nokta oluşumunu önlemek için doğal maskelerden faydalanabilirsiniz. Cilt temizliği için kullanılan bitkisel maskeler sayesinde gözeneklerinizi temiz tutabilirsiniz.

Siyah noktalar ciltten temizlenmediği taktirde sivilcelere neden olabilirler. Siyah noktaların oluşmasının en önemli nedenlerinden biri ciltteki yağ üretiminin artışıdır. Ergenlik döneminde hormonsal değişimler nedeniyle cildin yağ üretiminde artış meydana gelir. Sivilceler de çoğu zaman bu dönemde çıkmaya başlar. Artan yağ üretimi gözeneklerin tıkanmasına ve böylece siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasına yol açar.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

 • Su
 • Limon suyu (1 tatlı kaşığı)
 • Kil (2 yemek kaşığı)

Listede yer alan malzemelerden kil ve limon suyunu bir araya getirin ve su ilave edip maske kıvamına getirin. Hazır hale gelen maskeyi göz çevresine fazla yaklaşmadan cildinize sürün. Maskenin cildinizde kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruduktan sonra suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kere uygulandığında siyah nokta oluşmasının önüne geçer.

Bitkisel Siyah Nokta Temizleme

 • Domates (yarım)
 • Un (1 yemek kaşığı)

Domatesin yarısını rendeleyin ve püre kıvamına gelene kadar un ilave edip karıştırın. Hazır hale gelen maskeyi yüzünüze sürüp 5 dakika kadar bekleyin. Son olarak maskeyi suya yıkayıp cildinizden temizleyin. Haftada 1 kere düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizliği

Cildinizdeki siyah noktaları temizlemek için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden biri buhar banyosudur. Buhar banyosuyla cildiniz yumuşayıp gözenekler esnek hale geldiğinde, gözeneklerin içinde biriken yağ ve kirler kolayca temizlenecektir.

Siyah Nokta Temizleme Kremi Tarifi

1 çay kaşığı kahve

1 çay kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı bal

Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve hazır hale gelen karışımı cildinize sürüp 10 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi ılık suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz. Siyah noktalarınızı giderecek olan bu maske tarifini ihtiyaç duyduğunuz her zaman kullanabilirsiniz.

Siyah Nokta Bandı Kullanımı

Kolayca uygulanabilen ve birkaç dakika içinde sonuç gösteren siyah nokta temizleme bantlarını cildinize uygulamadan önce siyah nokta bulunan bölgeleri ıslatıp ardından bölgeye bandı yapıştırın ve bir müddet bekledikten sonra bancı cildinizden ayırın. Kolay ve hızlı bir şekilde siyah noktalarınızdan arınmış olacaksınız.

Evde Siyah Nokta Temizleme Bandı Yapımı

 • 1 tatlı kaşığı toz jelatin
 • 1 tatlı kaşığı süt

Evde basit malzemelerle siyah nokta temizleme bandı hazırlamak için malzemeleri bir araya getirip karıştırın. Ardından mikrodalga fırında 30 saniye bekleyin. Mikrodalga fırın yoksa karışıma sıcak süt koyarak da yapabilirsiniz. Karışımın sıcaklığı yüzünüze uygulanacak seviyede olduğunda bir fırça yardımıyla sürün ve kuruduktan sonra nazikçe sıyırın. Bu uygulama öncesinde buhar banyosu yapmanız, siyah noktaların daha etkili biçimde ciltten uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri

Siyah noktaların çoğalması gözeneklerinizin genişlediğine işarettir. Genişleyen gözenekler siyah nokta oluşturur ve siyah noktalar sivilce yaparak ciltte leke yapar. Yani cilt sorunlarının en başında gelen siyah noktaları engellemek için gözenekleri küçültmek gerekir.

Tarifini verdiğimiz siyah noktalar için maskeleri uygulayarak kısa sürede siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifi

 • Bal ( 2 çay kaşığı )
 • Kil ( 3 çay kaşığı )
 • Badem yağı ( 2 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Cam bir kaseye malzemelerin hepsini ilave edip karıştırın ve temizlediğiniz cildinize masaj yaparak yedirin. Yarım saat süresince ciltte beklettiğiniz maskeyi süre sonunda soğuk su ile güzelce durulayıp kurulayın. Sürekli kullandığınız nemlendirici kreminizi maske sonrasında sürmeyi ihmal etmeyin. Maskeyi 5 günde 1 cildinize uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme Losyonu Tarifi

 • Su ( 5 su bardağı )
 • Kırlangıç otu ( 1 tutam )
 • Ayrık otu ( 1 tutam )

Hazırlanışı: Tencereye suyu ekleyip otların ikisini de ilave edin ve kaynatın. 20 dakika süresince kaynattığınız otları süre sonunda kapatıp süzün ve ılıyana kadar bekleyin. Ilıdıktan sonra cildinize pamukla kompres yaparak uygulayın. yarım saat ciltte bekletip süre sonunda cildinizi temizleyip durulayın. Her gün 15 gün boyunca sabah akşam cildinize uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Badem Unu Maskesi

 • Badem unu ( 2 çay kaşığı )
 • Yulaf unu ( 2 tatlı kaşığı )
 • Su ( 1 su bardağı )

Hazırlanışı: 1 bardak suda yulaf ununu pişirin ve hamur kıvamına gelince badem ununu içine ekleyin. Siyah nokta oluşmuş bölgelere karışımı yedirerek sürün ve 5 dakika bekletip ılık su ile cildinizi temizleyin. 7 gün boyunca her akşam bu kürü cildinize uygulayın.

Siyah Noktalar İçin Yoğurtlu Maske

 • Limon suyu ( yarım limon suyu )
 • Yoğurt ( 4 çorba kaşığı )

Hazırlanışı: Kabın içinde yoğurt ve limonu ekleyip karıştırın. Temizlenmiş cildinize karışımı yedirerek sürün ve kuruyana kadar cildinizde bekletin. Ortalama 15 dakika sonra kuruyan maskeyi ılık su ile temizleyin. Haftada 1 kez cilde uygulanan maske siyah noktalar için oldukça etkilidir. Tabi kullandığınız yoğurdun doğal olması çok önemli.

Siyah Noktalar İçin Limon Suyu

 • Yumurta akı ( 1 tane )
 • Limon suyu ( yarım limon )

Hazırlanışı: Malzemeleri bir cezveye ekleyip karıştırın ve ocakta hafifçe ılıtın. Ilık halde olan karışımı cildinize uygulayın ve yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. Süre sonunda cildi temizleyip yıkayın. 4 günde 1 cilde uyguladığınızda siyah nokta oluşumunu engelleyecektir.

Bitkisel Siyah Nokta Maskesi

 • Su ( 2 su bardağı )
 • Nane ( 1 tutam )
 • Ihlamur ( 1 tutam )
 • Kekik yaprağı ( yabani 1 tutam )

Hazırlanışı: Suyun içine bitkileri ekleyip 15 dakika boyunca kaynatın. Karışım ılıdığında süzerek cam kaseye alın ve cildinize kompres yaparak pamukla uygulayın yıkamayın. Haftada 2 kere bitkisel karışımı cildinize uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalara Çözüm

Siyah noktalar cilt üzerinden arındırılırken maskelerin yanı sıra kozmetik ürünlerde kullanılır. Siyah noktaları temizleme jelleri ve tonikler sayesinde de kontrol altına almanız mümkündür. Siyah noktalara çözüm arayışı içerisinde iseniz sizler için kullanabileceğiniz ürünleri ve sayfa sonunda doğal maske tarifini verdik.

Siyah Noktalar İçin Kullanılan Ürünler

Siyah Nokta Bantları

Siyah nokta bantları dakikalar içinde noktalardan arınmanızı sağlar. Siyah noktaların üzerine yapıştırdığınız bantları çekerek kısa süre içinde siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. İhtiyaç duyulan her an yapılabilen bantlar siyah noktalar için geçici bir çözüm sağlamaktadır.

Siyah Nokta Temizleme Makinesi

Siyah nokta temizleme makineleri vakum özelliği sayesinde siyah noktaları bulunduğu yerden temizler. Masaj başlıkları sayesinde cilde masaj yapılır ve yüzünüzü temizleme fırçası yardımıyla temizledikten sonra vakum başlığı sayesinde cildinizi siyah noktalardan arındırabilirsiniz. Siyah nokta temizleme makinelerinden tam sonuç almak için duştan sonra uygulanması daha faydalıdır.

Siyah Nokta İçin Tonik

Tonik kullanımında gözeneklerde bulunan kir temizlenerek siyah noktaların oluşması engellenir. Tonik kullanımı bir pamuk üzerine alınarak cildin silinmesi ile gerçekleştirilir. Böylelikle kirden arınmış cilt yüzeyi siyah noktaların oluşumunu engeller. Cildinize uyguladıktan sonra durulanmaması gerekmektedir. Kullanımı pratik ve siyah noktalar için ideal bir bakım türüdür.

Siyah Nokta Temizleme Jeli

Temizleme jelleri cilde masaj yapılarak uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Siyah noktalar için temizleme jelini uygularken bir müddet masaj yaparak bekleyin. Yıkadıktan sonra cildinizin daha duru ve büyük ölçüde siyah noktalardan arındığını göreceksiniz.

Siyah Nokta Temizleme Maskeleri

Siyah nokta temizleme maskeleri peeling yaptıktan sonra uygulanır. Cildinize sürdüğünüz maskeyi 5 dakika beklettikten sonra ciltten arındırmalısınız. Cildinizde ferahlama hissedecek ve gözeneklerin temizlenmiş olduğunu göreceksiniz. Haftada bir veya iki kere kullanacağınız siyah nokta maskesi cildinizi siyah noktalara karşı koruyacaktır.

Siyah Noktalar İçin Yüz Yıkama Ürünleri

 Loreal Paris Pure Zone Derinlemesine Arındırıcı Jel

Siyah noktalar ve genişlemiş gözenekler üzerinde etkili bir tedavi sunarak cildinizin sağlıkla parlamasını sağlar.

Ürün Fiyatı: 15 TLdir.

Clean & Clear Derinlemesine Temizleme Jeli

Cildi kirlerden arındırdığı gibi siyah noktaların azalmasında rol oynar. Cildinizin siyah noktalara karşı savaş açmasını istiyorsanız bu ürünü belli aralıklarla uygulayarak cildinizdeki problemi çözebilirsiniz.

Ürün Fiyatı: 13 TLdir.

Bliss Çift Etkili Siyah Nokta Önleyici Temizleme Sütü

Maske olarak da kullanılabilen temizleme sütü cildin arındırılması ve canlı hale gelmesi için uygun bir üründür. Kuru ya da nemli cilde uygulanabilir. Cilde sürüldükten sonra 5 dakika bekletilerek yıkanır.

Ürün Fiyatı: 110 TLdir.

Clean & Clear Siyah Nokta Temizleyici Kalıp

İçinde bulunan arındırıcı tanecikler sayesinde ciltteki siyah noktaları giderir. Siyah noktaları giderdiği gibi yeni siyah nokta oluşmasını da engeller.

Ürün Fiyatı: 7,5 TLdir.

Avene Cleanance K

Ciltteki pürüzleri gideren ürün aynı zamanda siyah noktaları temizleyerek pürüzsüz bir cilt yaratır. Cildi matlaştırarak temizleyen ürün sayesinde siyah nokta oluşumu azalır.

Ürün Fiyatı: 39 TLdir.

Siyah Noktalar İçin Doğal Maske

 • 4 tatlı kaşığı bal
 • 4 tatlı kaşığı buğday tohumu

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Balı bir cezve içine alarak bir miktar ısıtın. Ocaktan aldıktan sonra içine buğday tohumunu ilave edin ve karıştırın. Ilık halde iken cildinizin siyah nokta olan kısımlarına sürerek 3 dakika süreyle ovun. 15 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın. Siyah noktalardan kurtulana kadar haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Nasıl Korunuruz?

 • Siyah nokta probleminden kurtulmak için cilt temizliğine önem verilmelidir.
 • Cilt temizleyici ürün seçerken alkol ve parfüm içermediğine, gözenekleri tıkamayan özellikte olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Temizleyiciyi cildinize sürdükten sonra ılık su ve parmaklarınız yardımıyla temizleyiciyi köpürtün.
 • Ardından yüzünüzü yıkayıp yumuşak bir bezle kurulayın.
 • Sıcak su, cildinizi tahriş edecek havlu yada kese gibi nesneler kullanmayın.
 • Yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.
 • Akşam yatmadan önce, varsa makyajınızı çıkarmalı ve yüzünüzü yıkayıp uyumalısınız.
 • Açık havaya çıkacağınız zaman mevsim ayırt etmeksizin güneş koruyucusu kullanmalısınız.
 • Yukarıda vermiş olduğumuz maske tariflerini kullanarak siyah noktalarınızı temizleyebilir, yada siyah nokta çıkarıcı bantlardan faydalanabilirsiniz.
 • Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için pratik bir yöntemdir.
 • Sağlıklı beslenmeye, gün içinde 8 bardak su içmeye dikkat etmelisiniz.
 • Yağlı ve şekerli gıdalardan bir süreliğine uzak durmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?