• TARİH: 13.02.2019
Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?

Kalbin atış kuvvetinin vücuda yayılan kan basıncı ile damarlara uyguladığı basınçtır. Tansiyon, atardamar sisteminin içinde olan kanın kan basıncı olarak tanımlanmasıdır.  Kan basıncının ölçülmesi ve normal seyirlerde ilerlemesi için 30 cm. olması gereklidir. Damarların esnek olması adına kılcal damarlardan ve vücudun her tarafına yayılan kanın belirli düzende olması gerekir. Eğer damarlar kireçlenmişse, esnekliğini kaybetmişse ve […]

Kalbin atış kuvvetinin vücuda yayılan kan basıncı ile damarlara uyguladığı basınçtır. Tansiyon, atardamar sisteminin içinde olan kanın kan basıncı olarak tanımlanmasıdır.  Kan basıncının ölçülmesi ve normal seyirlerde ilerlemesi için 30 cm. olması gereklidir.

Damarların esnek olması adına kılcal damarlardan ve vücudun her tarafına yayılan kanın belirli düzende olması gerekir. Eğer damarlar kireçlenmişse, esnekliğini kaybetmişse ve kişinin kan basıncı normal seviyesinin üstünde atıyorsa bu durum tehlikeli olabilir. Herkesin merak ettikleri normal tansiyon değerleri nedir sorusu aslında çok karışıktır.

Küçük Tansiyon Nedir?

Damar içindeki kan basıncının alçalması ile bazı bozuklukların ortaya çıkmasına verilen isimdir. Küçük tansiyon çok belirgin sonucu olan baş ağrısı ile meydana çıkar. Küçük tansiyon kandaki değerin, 70 veya 90 olması gerekmektedir. Küçük tansiyonun diğer adına diyastolü ismi verilmektedir.

Sizlere özel hazırlanan yazımızda düşük tansiyon nedir sorusuna detaylı cevaplar alacaksınız. Karaciğere giden portal toplardamarın ana kısmında ve çeşitli dallarında daralma olmasından kaynaklı olabilir. İnsanların çoğunun sol ve sağ kolundaki nabız değerleri farklıdır.

Küçük tansiyon genelde yemeklerden sonra, uzun süren kalp rahatsızlıklarında, aniden oluşan baş dönmesinde meydana gelir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon genelde yaşlılarda görülmektedir. Damar sertliği olan kişilerde, çevresel atardamarın direncinin artmasından kaynaklı oluşmaktadır. Büyük atardamar duvarlarının elastik yapısını kaybetmesinden kaynaklı oluşur. Vücuttaki kan hacminin, azalmasında veya kan yapısının sertleşmesinden kaynaklı meydana gelir.

Yüksek tansiyon, kan miktarının azalmasından dolayı, birçok kalp hastalıklarının da oluşmasına neden olan çok olumsuz süreçtir. Böbreklerden birine veya herhangi ikisine, giden kanın azalmasından dolayı, renin isimli bir madde salgılanır.

Kan eforunda sertlik ve yorgun kan akışı olması ise çok normal olan durumdur. Hemen hemen herkesin karşılaştığı büyük tansiyon nedir problemleri ile alakalı olarak genel sorunlarda sizlere yardımcı olacağız bu süreci yaşayan hastalarda, nabız dolgun hissedilir. Kalp yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Tüm bu tansiyon türlerine neden olan temel etken beslenme alışkanlığımızın doğru olmamasıdır. Özellikle Türk toplumunda en sık yaşanan sağlık problemlerinden biridir. Daha çok 40’lı yaşlardan itibaren ortaya çıkmaktadır. Temelde uzun yıllar boyu yağlı, karbonhidratlı ve yüksek kalorili besinlerin tüketilmesi ile tansiyon türü hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Bu tür beslenme alışkanlıkları tansiyonun hastalığı için temel etkenlerin başında gelmektedir. Yüksek tansiyon bazı durumlarda genetik durumdan da kaynaklanabilmektedir. Aileden gelen bir hastalık olması gelecek nesilleri de etkileyebilmektedir. Ancak, bunu tam olarak kabul etmek doğru değildir. Doğru ve düzenli beslenerek tansiyon riskini en aza indirebiliriz.

Bunun dışında spor yapmamak tansiyon için en önemli tehditlerden biridir. Spor hem genel vücut sağlığı, hem de tansiyon gibi hastalıklar için en iyi savunmadır. Spor yapmayan insan yediklerini eritemez. Sürekli yağ oluşumu olur ve bu durum uzun vadede tansiyon ve kolestrol gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Spor yapmak hayat boyu gerekli ve çok önemlidir.

Sporun doğru, bilinçli ve düzenli yapılması gerekir. Spor yapmak enerji harcamaktır. Kasları ve vücudun organlarını hareketli kılmaktır. Spor yapmak için belli bir şekle veya kalıba ihtiyacınız yoktur. Herkes farklı yöntem ve şekiller ile spor yapabilir. Her gün yürüyüş yapmak önemli bir spordur. En azından her gün yürüyüş yapmayı herkes uygulayabilir.

Bunun dışında evde basit egzersizler, spor salonlarıo veya herhangi bir spor dalı ile uğraşarak spor ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Bu sayede çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmuş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?