Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Tansiyon yükselmesine ne iyi gelir, tansiyon yüksekliği hem sağlık için riskli, hem de yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Tansiyon yüksekliği kendini ilk olarak baş ağrısı ile hissettirir. Baş bölgesinde zorlayıcı bir ağrıya eşlik eden çarpıntı ve kalp ritminde bozulma hali vücudu sarsar ve psikolojiyi olumsuz anlamda etkiler. Üstelik yüksek tansiyonun riskleri de bilindiğinden kişide bir […]

Tansiyon yükselmesine ne iyi gelir, tansiyon yüksekliği hem sağlık için riskli, hem de yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Tansiyon yüksekliği kendini ilk olarak baş ağrısı ile hissettirir. Baş bölgesinde zorlayıcı bir ağrıya eşlik eden çarpıntı ve kalp ritminde bozulma hali vücudu sarsar ve psikolojiyi olumsuz anlamda etkiler.

Üstelik yüksek tansiyonun riskleri de bilindiğinden kişide bir endişe ve stres hali baş gösterir. Yüksek tansiyon hastalığı yaşayan kişiler bununla yaşamayı öğrenseler de yine de tansiyon yükselmesine ne yapılır sorusunu karşılayan yanıtlar daima zihinde taze tutulmayı gerektirir.

Tansiyon yükseldiğinde baş ağrısı, ensede ve boynun arka tarafında zorlanma ve sertleşme hissi, başta doluluk, yoğunluk ve zonklama hissi, karıncalanma, uyuşma, çift görme, bulanık görüntü, kalp atışlarında hızlanma ve düzensizleşme ve  bazı durumlarda da burunda kanama görülmesi muhtemeldir.

Bu belirtiler yüksek tansiyon hastalığı esnasında sıkça yaşanır. Tabii bu durum kronik hal almışsa ve hasta bu konuyla ilgili tedavi görüyorsa zaten hekimin önerdiği ilaçları ve tedavi yöntemleri kullanıyor demektir. Ama kısa süreliğine ve geçici tansiyon yükselmelerinde tansiyona ne iyi gelir ve  yüksek tansiyona iyi gelen bitkiler nelerdir hususunu irdelemek gerekir.

Kısa süreliğine yükselen tansiyon için bazı pratik ve doğal çözümleri kullanarak tansiyonun normal seviyeye çekilmesi mümkündür.

Tansiyona Ne İyi Gelir?

İşte işin tansiyona ne iyi gelir kısmı

Tansiyonun yükseldiği tespit edildiğinde ellerin, ayakların ve kolların soğuk su ile yıkanması rahatlama sağlayacak ve tansiyonu düşürecektir. Ancak soğuk sudan kasıt buz gibi su değil normal çeşme suyu ısısıdır.

  • Limon da yükse tansiyonu dengeleyen bir doğal çözümdür. 1 adet limonu sıkıp sulandırarak içmek tansiyonu aşağı çekecektir.
  • Nar suyu da tansiyonu gayet hızlı düşüren üstelik de son derece faydalı bir çözümdür. Ama nar suyunun taze sıkılmış olması gerekir.
  • Tuzsuz ayran ve yoğurt da yüksek tansiyona iyi gelen çözümlerdendir.
  • Greyfurt suyu, sarımsak ve kekik de yine tansiyon düşürücü özellikleri ile tanınan yiyecek ve baharatlardır.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek tansiyon hastalığı tedavisinde ilaç kullanımının yanı sıra doğru bir beslenme disiplini de gerekir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin en başta tuzlu gıda tüketimine mesafeli davranması, yağlı yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaları ve belli başlı yiyeceklere sofralarında daha fazla yer vermeleri gerekir.

Tansiyona İyi Gelen Sebzeler

Sebzeler, içeriklerindeki magnezyum ve özellikle potasyum sayesinde tansiyonu düşürmeye katkıda bulunur. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerden her gün tüketmek gerekir.

Bunun dışında;

gibi sebzeler de tansiyonu dengeler.

Tansiyona İyi Gelen Meyveler

Meyveler de bu işte önemli pay sahibidir.

Bilhassa;

en iyi seçenekler arasında gösterilebilir.

Tansiyona İyi Gelen Besinler

Süt ürünleri de yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besin grubu içinde yer alır; zira kalsiyumun damar sağlığı üzerinde oldukça mühim bir etkisi vardır. Ancak süt ürünlerinin yağsız ve tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir.

gibi tahıllar da beslenme programına alınmalıdır.

Balık en iyi tansiyon dengeleyiciler arasında yer alır. Balık proteini ve omega asitleri damar sağlığını bir kalkan gibi korur. Ama tabii balığın ızgara, fırın yahut buğulama olarak pişirilip tüketilmesi gerekir.

En kaliteli protein kaynağı sayılan;

  • balık ton
  • somon
  • mezgit

gibi soğuk deniz balıklarından seçilebilir.

Tansiyona İyi Gelen Kuruyemişler

gibi sağlıklı ve doymuş yağ içeren kuruyemişler de tuzsuz halleriyle ve az kavrulmuş şekilde tüketilmelidir. Bu da tansiyon yüksekliğine iyi gelen mucizelerden bir tanesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?