• TARİH: 16.06.2019
Tırnak Batması Nedir, Nasıl Olur, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nedir, Nasıl Olur, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Tırnak batması en çok ızdırap veren meselelerden birisi ve bu sorunu deneyimlememiş olsanız bile, deneyimleyen birilerinden, ne kadar ızdırap verici olduğunu duymuşsunuzdur. Gerçekten de tırnak batması hiç hoş anılar bırakmaz ve ayakkabı giymeye engel teşkil edecek kadar acı verebilir.

Peki tırnak batması neden olur, ne yapmalıyız ki bu sorunu yaşamayalım, başımıza gelirse de nasıl üstesinden gelelim ve tedavisi için nasıl bir yol izleyelim sorularının cevabına gelin birlikte bakalım.

Önce tırnak batması neden olur sorusu ile başlayalım. Ayak parmaklarını sıkıştıracak kadar dar ayakkabılar giyme; tırnakları çok kısa ve yuvarlak şekilde kesme, ayağa gelen darbeler, fazla kilolar sebebiyle tırnağın deriye gömülmesi ve kalıtımsal sebepler, tırnak batmasını en fazla tetikleyen sebepler arasında gösterilebilir.

Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak batması; adından da anlaşıldığı üzere tırnağın keskin kısmının, tırnak bitimindeki deriye ya da yan kısımlardaki deriye saplanması yahut gömülmesi anlamına gelir. İltihabik durum ve yoğun ızdırap da tırnağın deriye saplandığı noktada meydana gelir.

İltihap ilerlerse, bu bölgede sarımsı bir iltihap sıvısı oluşur. Eğer bu durum tedavi edilmezse daha da ileri bir safhaya taşınır ve cerrahi müdahale gerektirir. Hatta daha da ilerleyen vakalarda, tırnağın kemiği de iltihaplanır ve enfeksiyon kapar.

Tırnak batması en çok gençlerde ve yetişkinlerde görülür. Erkeklerde ise kadınlara nazaran daha fazla görülür. 20’li ve 30’lu yaşlar, tırnak batması için en riskli yaşlar olarak gösterilebilir.Tırnak batması herhangi bir tırnakta görülebilir ama en sık görüldüğü tırnak baş parmak tırnağıdır.

Tırnak batığı tedavilerinde tırnak batması teli de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunu kendi kendinize uygulayabileceğiniz gibi aile veya yakın çevrede birisinin de yardımını alabilirsiniz.

Tırnak Batması Tel

Batık tırnak nasıl düzeltilir en çok merak edilen konulardandır. Bunun için en uygun yöntem tırnak batması teli kullanımıdır.

Tırnak batması teli nasıl kullanılır?

Tırnak batması telinin bir çengelini yavaşça tırnağın bir kenarına, diğer çengeli de tırnağın karşı tarafına takın ve parçaları yanlarda bulunan çentiklerden geçirerek birleştirin. Bu uygulama sonrası ayağa kalkın ve yürüyün ve ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Tırnak batması telini düşmemesi için bir flaster yardımıyla tırnağınıza sabitleyebilirsiniz.

Tırnak Batması Hangi Bölüm Bakar 

Tırnak batması problemi ile karşı karşıya kalanlar, eğer sorun evde tedavi edilemeyecek kadar ilerlemişse  tırnak batmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını da merak ederler. Tırnak batığı probleminde başvurulacak kişi ortopedi uzmanı olmalıdır.

Tırnak Batması Neden Olur?

Aslında bu soruya net bir cevabım yok. Ayağınız batık tırnak ile bir kez tanıştı mı, bu sorunun sizi teslim aldığını unutmayın.
Tırnak batması; yanlış ayakkabı tercihleri, özellikle bayanların sıkça yaptığı hata olan çok yüksek topuklu ayakkabıların ayak parmaklarına baskı yapmasıyla da oluşabilir.
Dikkatsiz ya da sakar insanlarda ise, ayağı hızla kapıya, sehpa veya koltuk ayağına çarpma durumunda da başınıza gelebilir. Tırnaklarınızı yanlış kesmenizde tırnak batasına neden olabiliyor.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması el veya ayak tırnaklarından görülebilir. Güzellik merkezlerinde genellikle, tırak batmasına karşı tırnak çekme işlemiuygulanır. Fakat bunun kesin çözüm olmadığını vurgulamak isterim. Çünkü arkadan gelen tırnak yine batık tırnak olarak gelecektir. Bunun dışında çeşitli tırnak batması tedavileri vardır.

Bunları sizler için araştırdım. Yazımın detaylarında, tırnak batması neden olur? Tırnak batması nasıl geçer?sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

El tırnak batması, ayak tırnak batması, tırnak batması tedavisi, tırnak batması ameliyatı ve tırnak batmasına evde çözüm uygulamalarını anlatacağım.

Tırnak batması ameliyatı

Maalesef el tırnak batmasına da ayak tırnak batmasına da tırnak batması ameliyatı bile kesin özüm değil. Batık tırnak operasyonunda, tırnak çektirme işlemine başvurular. Fakat bu rahatsızlıkta tırnak çekme kesin çözüm değildir.

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisinde, batık bölge kesilerek temizlenir. Uzama evresinde ise tırnak hem yukarı hem de temizlenen batık bölgesine doğru uzayacak. Bu batık bölgede yeniden sorunlu tırnak oluşmasının önüne geçme için ise el ve ayak bakımlarınızı düzenli olarak yapmalısınız.

Son yıllarda tırnak batmasına çare olarak tel tedavisi de uygulanmakta. Kimi özel hastaneler ve güzellik merkezlerinde yapılan bu tırnak batması tedavisi diğer uygulamalara göre biraz pahalı olsa da kesin çözümlerden.

Tırnak batmasına evde çözüm

Tırnak batması evde tedavisi. Tırnak batması dayanılmaz bir hal aldığında evde uygulayabileceğiniz bir takım çözümlerden bahsetmek mümkün. Fakat bunlar maalesef geçici çözümler. En kolay ve masrafsız çözüm ise, tırnakların uç alt kısımlarına pamuk sıkıştırmak.

Tırnak Batması Krem

Tırnağınıza pamuk sıkıştırmadan önce ayağınızı iyice temizleyip tırnak batması için kremlerden birini veya baticon kullanabilirsiniz. Bu acıyı da hafifletiyor. Bu pamuk sıkıştırma işlemini yaklaşık bir hafta tekrarlamanızı öneriyorum.

Tırnak batması ameliyatı da olsanız, sürekli devam eden bir batık tırnak durumunuz olacaktır. Bu noktada en önemli tavsiyem düzenli olarak pedikür yaptırmanız. Çünkü pedikür, batık tırnağınız, daha batık oluşumu yeni başlamışken yok eder.

Bu da sizi batık tırnak derdinden kurtarır. Her bakım işlemi sonrasında tırnak batması için kremlerkullanmanızı da tavsiye ederim.

Eczanelerde çok sayıda bulabilirsiniz. Ben Baticon, Bactroban ve Bepanthen kremleri önerebilirim.

Bebeklerde tırnak batması nasıl geçer?

Bebeklerde tırnak batması, daha çok vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor. Besinlerinde vitamin takviyesi ile vücut direncini artırmanız mümkün. Batık tırnağı yeni oluştuğu anda fark ettiyseniz, yukarıda da anlattığım pamuk sıkıştırma tedavisini uygulayabilirsiniz.

Bazı doktorlar antibiyotik de tavsiye ediyorlar; ancak bunun kesin çözüm olmadığını unutmayın. Bebeğinizde tırnak batmasının önüne geçmek için de ayakkabı seçiminde dikkatli olmalı, çoraplarında ön dikişlerinin tırnaklarına zarar vermesine engel olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?