Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Fiziki sağlık sorunları kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorunlardan biride topuk dikeni olarak bilinen ayak problemidir. Şiddetli ağrı, sızı ve basamama gibi problemleri beraberinde getirmektedir. Makalede Neler Var Topuk Dikeni NedenleriTopuk Dikeni Nedir?Topuk Dikenin Tedavisinde Erken Teşhisin ÖnemiTopuk Dikeni Neden Olur?Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?Topuk Dikeni Nasıl Geçer?Topuk Dikenine Kesin ÇözümTopuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni […]

Fiziki sağlık sorunları kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorunlardan biride topuk dikeni olarak bilinen ayak problemidir. Şiddetli ağrı, sızı ve basamama gibi problemleri beraberinde getirmektedir.

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk bölgesinde ortaya çıkan bir kemik çıkıntısıdır diyebiliriz. Buna neden olan plantar tendomudur. Belli fiziki nedenlerden dolayı plantar tendomunda zorlanma, zedelenme ve hatta yırtılma gibi durumlar oluşabilmektedir.

Bu kapsamda topuk dikeni nedir neden olur sorusunun en net cevabı plantar tendomunda oluşan problemdir. İlgili tendom ayak parmaklarından başlamak üzere topuk bölgesine kadar uzanmaktadır. Bir köprü görevi işlevi olan plantar tendomu ayak ve topuk bölgesine binen vücut ağırlığını esnek yapısı ile dengelemektedir.

Yükün eşin şekilde dağılması durumunda herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Ancak, tendom kaynaklı problemlerde aşırı kalsiyum birikmesi veya iltihaplanma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Plantar tendomunda meydana gelen zedelenmeye bağlı olarak kalsiyum sıkışması veya iltihaplanma ortaya çıkabilmektedir. Bu durum zamanla sertleşmeye ve kemikleşmeye neden olabilmektedir. Oluşan sert kemik durumu çıkıntı olarak ortaya çıkmakta ve bu nedenle aşırı ağrı veya sızı gibi durumlar olabilmektedir.

Topuk Dikeni Nedir?

Bu anlamda topuk dikeni hastalığı nedir diye merak edenlere daha kapsamlı detaylar sunmaya devam ediyoruz. Oluşan kemik çıkıntısı vücut için ciddi sıkıntı demektir.

Özellikle sabah saatlerinde bu ağrılar ve sızılar çok fazla rahatsız edici boyuta taşınmaktadır. Genç yaş grubunda çok sık görülen bir hastalık değildir. Gençlerde ayak dikeni rahatsızlığı nadiren görünmektedir. Orta yaş grubuna giren kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

Bu tür hastalıklar fiziki sorunlar teşkil etmektedir. Kişinin normal hayat standardını önemli ölçüde etkilemektedir. Günlük hayattan keyif alamama, ağrılı zamanlar yaşama ve bunun gibi negatif pek çok durum söz konusudur. Bu nedenle olası topuk dikeni rahatsızlıklarında acilen doktora başvurmak şarttır. Oluşan kemik çıkıntısının erken tanı ile teşhis edilmesi çok önemlidir.

Topuk Dikenin Tedavisinde Erken Teşhisin Önemi

Bu tür hastalıkların tedavisinde en teşhis büyük önem arz etmektedir. Belirtilerin ortaya çıkması ve ihmal edilmesi durumlarında kemik çok daha sertleşmiş olacaktır. Ağrılar ve sızılar artacak ve de aynı zamanda kızarıklık, şişme gibi durumlarda meydana gelecektir. Erken teşhis durumunda kısa sürede tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Elle muayene ve rontgen çekimi ile hastalığa teşhis konulabilmektedir. Teşhis sonrası dokturunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında doktorunuzun vereceği egzersiz hareketlerin günlük olarak yapılması şarttır. Aynı zamanda bitkisel bazı yöntemlerle tedaviyi desteklemek ve ayağı sürekli olarak dünlendirmek tedavi süresine olumlu etki edecektir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Ayak dikeninin neden olduğunu yukarıda detaylı olarak açıkladık. Kısaca toparlamak gerekirse, plantar tendomuna bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fiziki olarak kişileri etkileyen ayak topuk dikeni hastalığı kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Plantar denilen tendom kendiliğinden zedelenmemektedir. Kişinin çok uzun mesafeleri sürekli olarak yürümesi, her zaman ayakta çalışıyor olması, yeterince dinlenmemesi ve sert zeminlere yüksek mesafelerden atlaması gibi durumlardan dolayı ayak veya topuk dikeni denilen rahatsızlık meydana gelebilmektedir.

Topuk dikeni hastalığında yüzde 90 alternatif tıbbi tedaviler uygulanmaktadır. Hastalık için en son ve kesin çözüm ameliyattır. Ameliyatla sertleşen kemik çıkıntısı düzeltilmekte ve oluşan iltihap durumları giderilmektedir. Ancak, her zaman belirttiğimiz gibi bu tür sorunlarda ameliyat son çare olarak düşünülmelidir. Hem doktorların, hem de bu hastalığa yakalananların ameliyat seçeneğini en son olarak değerlendirmeleri gerekmektedir. Ameliyat zor ve riskli bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni belli nedenlerden dolayı plantar denilen tendonun zedelenmesi ile kalsiyum birikmesi veya tendom bölgesinde iltihap oluşması ile kemik çıkıntısı oluşmasına denir. Plantar denilen tendom ayak parmaklarından topuk bölgesine kadar uzanan bir bağdır. Belli fiziki nedenlerden dolayı zedelenebilmektedir. Zedelenme sonucu ilgili bölgede aşırı kalsiyum birikmesi oluşmaktadır.

Bu birikme zamanla sertleşmekte ve kemiğe dönüşmektedir. Aynı şekilde iltihap durumlarında da sertleşme ve kemik çıkıntısı durumu olabilmektedir. Oluşan kemik çıkıntısı ağrıya, sızıya ve hatta yürüyememe gibi ciddi durumlara neden olabilmektedir. Bu durumun ortaya çıkması sonucu iyi topuk dikeni belirtileri gözlenmektedir. Topuk dikeni belirtilerinden en önemlisi ağrılardır.

Zamanla oluşan bu problem özellikle sabah saatlerinde çok aşırı ağrı ve sızı gibi durumlara neden olacaktır. Gece uyurken hareketsiz ve kan dolaşımsız kalan topuk bölgesi ağrıyacaktır. Hafif ve dengeli bir yürüyüş ağrıyı azaltacaktır.

Yürüyüşün hızlı, uzun ve dikkatsiz olması durumunda ağrı yeniden şiddetlenecektir. Topuk dikeni kişiyi çok fazla rahatsız eden ve zor durumda bırakan bir problemdir. Bu anlamda topuk dikeni belirtileri nelerdir diye merak edenlere diğer detayları yazımızın devamında veriyor olacağız. Ancak, özellikle topuk dikenin oluştuğu ilk evrelerde ciddi belirtilerin olmadığını bilmenizi istiyoruz.

Devam eden evrelerde daha çok sabah yataktan kalkma ile birlikte ağrılar görülebilmektedir. Kısa sürede geçen bir ağrı değildir. Topuk bir süre dinlendirildikten sonra bile geçmeyen bir ağrı ile karşı karşıya kaldıysanız muhakkak bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Topuk dikeni ile ilgili en sık görülen belirtileri anlatmaya devam ediyoruz. Dediğimiz gibi en önemli belirtileri ayak ve topuk bölgesinde zaman zaman ortaya çıkan ağrılardır. Bu ağrılar sürekli ve şiddetli oluyorsa topuk dikeninden şüphelenmeniz yanlış olmayacaktır.

Bu durumda ilk işiniz uzman bir hekime başvurmak olmalıdır. Uzman hekim ayağınızı ve topuğunuzu muayene edecektir. Doktorunuzun topuk dikeninden şüphelenmesi durumunda sizden rontgen istemesi şarttır. Rontgen çekimi ile topuk dikeni teşhisi kolayca yapılmaktadır.

İsteyen hastalar için topuk dikeni resmi gösterilmektedir. Topuk dikeni teşhisi konulan hastalar için bazı antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesiciler genel olarak verilmektedir. Öncelikli olarak ilaç tedavisinin düzenli olarak uygulanmasını öneriyoruz. Bunun dışında tüm doktorlar bu tür hastalıklarda bazı egzersiz ve fizik tedavi önermektedir.

Bunlarında yine hasta tarafından eksiksiz bir şekilde yapılmaları gerekmektedir. Bu hastalığa neden olan yanlış ayakkabı kullanımından aşırı kilolu olmaya, yanlış spor hareketlerinden dengesiz basmaya kadar pek çok nedeni belirtebiliriz.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Fiziki olarak en önemli bölgelerimizden biri ayak ve topuk bölgemizdir. Tüm yükü çeken ve bizlerin yürümesini sağlayan önemli bir organdır. Topuk dikeni kas, doku ve bağlardan oluşmaktadır. Topuk kemiği üzerinde belli kasların aktif çalışmamasından dolayı kemik ağrısı ve topuk dikeni gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Kemik ucunda diken şeklinde çıkan bir çıkıntıdır.

Bu nedenle adına topuk dikeni denilmiştir. Topuk üzerine sürekli ve aşırı baskı oluşması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Aniden çıkan bir problem değildir. Aylarca ve hatta yıllar boyu devam eden bir süreçtir. Topuk zarının yırtılması veya açılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın belirtilerinde topuğa doğru sürekli olarak ağrı ve sızı oluşmasıdır. Fiziki olarak kontrollerde tanı konulması pek mümkün olmamaktadır. Bunun için rontgen çekilmesi gerekmektedir.

Özellikle sabah saatlerinde ağrıların çok yoğun olduğu görülür. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bunda da önemlidir. Bu durumda ameliyat gerektirmez ve topuk dikeni bitkisel tedavi gibi yöntemlerle hastalık atlatılabilir. Bitkisel tedavinin yanında hafif yürüyüş egzersizleri, kas egzersizleri ve dinlenme ilk etapta uygulanabilecek tedavi yöntemleridir.

Bakınız topuk dikenine ne iyi gelir….

Topuk dikeninin nasıl geçebileceğinden önce nedenlerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Topuk dikenine neden olan sebeplerin başında ortopedik özelliği olmayan ayakkabıların sürekli olarak giyiliyor olmasıdır. Bunun yanında yorucu egzersiz ve spor yapmak yine bu hastalık için risk oluşturmaktadır. Aşırı kilolu olmak topuk dikeni için başlıca risklerden biridir. Genç yaşlarda daha az görünen bir sorundur.

Orta yaşlı ve yaşlılarda bu sorun daha fazla görülmektedir. Uzun adımlı ve uzun mesafeli yürüşler yapmak hastalık için etkenlerden biridir. Yüksek seviyelerden sert zeminlere atlamak, diyabet hastası olmak ve ısınma hareketleri olmaksızın eforlu spor yapmak bu hastalık için bazı nedenler arasındadır. Topuk dikeni rahatsızlığı için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu kapsamda topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemi etkili ve faydalı olanlardan biridir.

Bunun yanında bol dinlenmek ve istirahat etmek gereklidir. Antibiyotik tedavisi bu problemde pek çok hekim tarafından sunulmaktadır. Hastanın bu ilaçları düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayak kemeri için destekleyici kullanmak, ağrı olan topuğa buz koymak yine uygulanabilir tedavi yöntemlerinden biridir. Tabanlık kullanmak yine bu hastalar için önerilen yöntemlerden biridir.

Aşırı olmadan ve kendinizi yormadan egzersiz işlemleri yapmak önemlidir. Bazı durumlarda iğne tedavisi, rehabilitasyon ve en son olarak ameliyat bu hastalık için önemli tedavi yöntemlerindendir.

Topuk Dikenine Kesin Çözüm

Topuk dikeni problemlerinde en son çare ameliyattır. Ameliyat nadiren tercih edilen ve en son çare olarak düşünülen bir tedavidir. Pek çok hekim topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemleri ve yukarıda sıraladığımız diğer seçenekleri önermektedir. Tüm bu seçeneklerin çözüm vermemesi durumunda topuk dikeni için kesin çözüm olarak ameliyat devreye girmektedir. Kemiksel bu tür problemlerin en iyi ilacı dinlenmektedir.

Topuk kemik bölgesine uygulanan ağırlık kütlesi ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olacaktır. Kemiklerin ve kasların dinlendirilmesi ile ağrı hafifleyecek ve bir süre sizi idare edecektir. Şunu düşünebilirsiniz. Sürekli dinlenerek ne kadar yaşayabiliriz! Evet, son derece haklısınız. Bu nedenle diğer seçeneklerinde uygulanması şarttır. Ameliyat başvurmanız gereken en son çare olmalıdır.

Topuk dikeni ameliyatı iyileşme süreci riskli ve uzundur. Ancak, ameliyat sonunda doktorunuzun tavsiyelerine tam olarak uymanız durumunda tedavi olumlu olarak sonuçlanacaktır. Bu tür sağlık sorunlarında önemli olan tedavi süreçlerini sırasıyla uygulamak ve doktorun önerilerini aksatmadan uygulamak çok önemlidir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisinde temel olarak uygulanan yöntemler ilaç, egzersiz hareketler, ortopedik tabanlık ve fizik tedavi ile yüzde 85-90 oranında iyileşme elde edilir. Çok nadir durumlarda bu tedaviler olumlu cevap vermeyebilmektedir.

Bunun nedeni olarak ta önerilen tedavilerin yanlış veya eksik yapılmasıdır. Basit ve kolay yöntemler ile tedavisi olumsuz sonuçlanan kişilerde en son olarak ameliyat seçeneği değerlendirilir. Pek çok hekim ameliyatı hastaları için en son durumda önermektedir.

Ayak kemik ve tendom ameliyatlarının iyileşme ve tedavi süreçleri oldukça zordur. Hem yapılması gerekenler açısından, hem de süre bakımından zorlu bir süreçtir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıktan şüphe duyanlar ilk olarak topuk dikeni nasıl anlaşılır diye araştırma yapması, ağrı durumlarında doktora başvurması ve aynı zamanda doktorun vermiş olduğu tedavi yöntemlerini eksiksiz olarak uygulaması gerekmektedir. Bunun aksatılmadan eksiksiz bir şekilde yapılması ile yaşanan sorunun giderilmesi kolay olacaktır. Aksi halde büyük sorunlar yaşanacak ve ameliyat dışında bir başka tedavi seçeneği kalmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?