Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk kemiğinin altında veya herhangi bir bölgesinde çıkıntı şeklinde oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kalsiyum veya iltihap birikintisinin oluşması ile topuk dikeni oluşabilmektedir. Fiziki olarak pek çok işlevin yapılmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Topuk üzerine basma ve yürüme dahil önemli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda topuk dikeni hakkında bilinmesi gerekenleri ve topuk dikeni nasıl tedavi edilirsorularının cevaplarına […]

Topuk kemiğinin altında veya herhangi bir bölgesinde çıkıntı şeklinde oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kalsiyum veya iltihap birikintisinin oluşması ile topuk dikeni oluşabilmektedir. Fiziki olarak pek çok işlevin yapılmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Topuk üzerine basma ve yürüme dahil önemli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda topuk dikeni hakkında bilinmesi gerekenleri ve topuk dikeni nasıl tedavi edilirsorularının cevaplarına yer veriyor olacağız.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikenine neden olan tek etkenin iltihaplanma olduğunu söylersek eksik söylemiş oluruz. Aşırı yürüme, dengesiz koşma, ayak bozuklukları, yeteri kadar dinlenememe, sert zemine basınçlı bir şekilde atlama gibi nedenler topuk dikeni hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bütün yaş grupları için bir risk teşkil ediyor olsada, daha çok orta ve yaşlı gruplarda daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. İlgili bölümde iltihap oluşması, oluşan iltihabın giderilmemesinden dolayı sertleşmesi ile topuk dikeni ortaya çıkabilmektedir.

Ağır beden gücü meslek gruplarında, yüksek tempoda spor yapanlarda ve buna benzer kişilerde topuk dikeni riski daha fazladır.

Hastalığın belirtilerinde ilk olarak ağrı ve sızıların ortaya çıkması olacaktır. Sabah saatlerinde yataktan ilk kalkış sırasında ağrı ve sızılar çok daha şiddetli olabilmektedir. Bu tür belirtilerin ortaya çıkması durumunda kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

İlgili hastalıkla ilgili teşhisi elle muayene ve rontgen çekimi sonucu doktorunuzun koyması gerekmektedir. Bu anlamda topuk dikeni nasıl tedavi edilir sorusuna en iyi cevap doktorunuz tarafından verilmiş olacaktır. Doktorunuzun gerekli olan muayene ve tetkikleri yapmasından sonra tanı konur ve de gerekli olan tedaviye başlanır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni tedavisinde uzmanların genel olarak önerdiklerini sizinle paylaşalım istiyoruz. Topuk dikeni teşhisi konulması sonunda basit ama tedavi açısından faydalı olabilecek bazı egzersizler sunulacaktır.

Topuk Dikeni Ameliyatı

İlk olarak şunu belirtelim. Topuk dikeni probleminde en son çözüm ameliyattır. Bu evreye geçmeden önce bütün tıbbi yöntemler uygulanmalıdır.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Bu anlamda da ilk olarak bazı egzersizler düzenli ve aksatılmadan yapılmalıdır. Egzersizlere ilave olarak fizik tedavi uygulaması büyük önem arz etmektedir.

Topuk Dikeni İlaçları

Bu tür tedavilere ek olarak doktorunuz topuk dikeni ilaçları yazabilir. Bunlar antibiyotik ve ağrı kesicilerden oluşmaktadır. Tedavi süresince ilaçların da düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca istirahat etmek ve sorunlu olan ayağı dinlendirmek çok önemlidir. Alışagelmiş ağır fiziki hareketleri yapmaktan her zaman kaçınmalısınız.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Buz

Günlük düzenli olarak topuk dikeni olan ayağınız için buz tedavisi uygulaması yapmanız faydalı olacaktır.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk dikeni egzersizleri bu tedavide çok önemlidir. Hem hastalığın iyileşme süresini kısaltır, hem de ileride tekrar ortaya çıkmasını engeller. Tedavi süresi boyunca dengesiz hareketlerden uzak durmanız gerekir. Bu anlamda koşma, zıplama ve sert zeminlere basma gibi durumlar kesinlikle yaşanmamalıdır. Bu nedenle çok dikkatli olmanız şarttır.

Topuk Dikeni Ayakkabısı

Ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz hem hastalığa yakalanmamak, hem de tedavi için büyük önem arz etmektedir.

Fazla Kilolar Topuk Dikenine Neden Olur Mu?

Kilo sorunu olanların bu hastalığa yakalanma riski çok fazladır.

Tedavi süresi boyuncada kilo almaktan kaçınmak ve fazla kiloları vermek gerekir. İltihap kaynaklı topuk dikeni sorunlarda ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Fiziki her türlü riskten uzak durmanız tedavinin hızlı olması için gereklidir.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Bitkisel

Tedavi için bazı bitkisel yöntem ve ilaçlarda kullanılabilir. Bu yöntemler iyileşme sürecinize katkı amaçlı olmalıdır. Kekik suyu ve yağının bu tedavide faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, zeytin yağı, biber, bal ve kür gibi bitkisel yöntemler deneyebilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı bir tedavi almış olursunuz.

Kekik: Topuk dikeni için 5 litre su içerisine bir çay bardağı kekik ekleyin ve 1 saat ayaklarınıza bu su içerisinde masaj uygulayın. Kekik suyu hem ağrıları hafifletir ve de kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur. 

Zeytinyağı ve Biber: Topuk dikeni zeytinyağı ve pul biber kullanılarakta bitkisel olarak tedavi edilebilmektedir. Bir çay kaşığı zeytinyağına bir çay kaşığı pul biber karıştırarak etkilenen ayak topuğunuza bez yardımıyla bağlayın. Topuk dikenine neden olan oluşumun yumuşamasına yardımcı olur. Zeytinyağının faydaları hakkında daha detaylı yazımız için tıklayın.

Bal ve Un: Balın en önemli özelliği doğal bir antibiyotik olmasıdır. Bal ve unu karıştırarak bez yardımızyla topuğunuza bağlayın ve bu işlemi 20 gün boyunca devam ettirin. Topukta oluşan iltihaplnma bu şekilde hafiflemiş olacaktır. Bal maskesi tarifleri için ilgili yazılarımızı öneririz.

Topuk Dikeni İçin Kür: Kantaron yağı, papatya yağı, çörek otu yağını aynı oranlarda karıştırılarak topuk dikeni olan ayağınıza masaj yapın. Tedavi süresince uygulayabilirsiniz.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Evde

Topuk dikeni tedavisi için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri kısaca anlatalım. 

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Kürü (Üç Aşamalı Kür Tarifi)

Malzemeler: Siyah kuru üzüm ve pul biber.

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Üç aşamadan oluşan bu topuk dikeni uygulaması üç gün için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Birinci Aşama: İlk olarak üç gün boyunca yatmadan önce orta acılıktaki 3 çorba kaşığı pul biberi bir kap içerisinde ezdikten sonra topuk dikeni oluşan ayağınıza sürün, ayağınızı bez yardımıyla sarıp yatın. Sabah uyandığınızda sökün.

İkinci Aşama: Birinci aşamadan sonra yine 3 gün boyunca yatmadan evvel 3 çorba kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümü kap içerisine koyarak dövün ve ayağınıza sarıp yatın. Sabah tekrar çıkartın.

Üçüncü Aşama: Son olarak üç gün boyunca siyah kuru üzüm ve orta acılıktaki pul biberi birlikte havanda dövün (iki karışım 3 çorba kaşığı olacak şekilde). Akşamları yatmadan evvel ayağınıza sarın ve sabahları uyandığınızda sökün.

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni tedavisinde yüzde 60 başarı oranında başarı sağlandığını bildiriyor.

Ahmet Maranki Topuk Dikeni Kürü

Topuk Dikenine Kekik

Orta boy kova içerisine sıcak su koyun, içine 1 su bardağı kekik atın ve ılıyana kadar bekleyin. Sonra topuk dikeni bulunan ayağınızı bu kovada 20-25 dakika bekletin. Günde 1 defa yeterli olacaktır.

Topuk Dikenine Elma Kabuğu

Topuk dikenine kesin çözüm için 4 adet elma kabuğunu soyup, bir litre su ile tencere içerisinde kaynatın. 30 dakika bu şekilde beklettikten sonra süzün ve üç öğün için.

Topuk Dikenine Soğan

Topuk dikenine soğan uygulaması 1 adet arpacık soğanını fırında yumuşayana kavurun. Yatmadan evvel ılık olarak topuk dikenin olduğu bölgeye sarın ve çorabınızı giyin.

Topuk Dikenine Domates

Topuk dikeni domatesli tarifi

  • 1 adet lahananın üst yaprağı
  • 1 çorba kaşığı domates tozu
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi ( elma sirkesinin faydaları )
  • Vazelin

Topuk dikeni domates hazırlanışı

Topuk dikenine domates uygulaması kısaca şu şekilde.Bir adet taze lahana yaprağı kullanılarak yapılır. Bir kap içerisinde çorba kaşığı domates tozu ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile ısıtılır. Isıttığınız bu karışım topuk dikeni olan bölgeye sürülür. Hazırlamış olduğunuz lahana yaprağı bu bölgeye sarılır. En az 7 gün boyunca bu uygulama topuk dikeni tedavisi için kullanılır. Bu süre sonunda topuk dikeninde iyileşme gözlemlenmektedir. Vazelin kullanarak bu bölgenin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

Topuk dikeni doğal tedavisi için vicks ve bal karışımı ile hazırlanan kür uygulanmaktadır. Evde topuk dikeni tedavisi için viks ve bal ile uygulanan kür aşağıdaki gibidir.

  • 1 çay kaşığı kaşık bal ile 2 çay kaşığı vicks iyice karıştırılır.
  • Yaklaşık yarım saat ayağınızı sıcak suda bekletiniz.
  • Bu suya sürekli olarak sıcak su takviyesi yapınız ve daha sonra ayağınızı kurulayın.
  • Son olarak hazırladığınız vicks bal karışımını bir torba yardımıyla ayağınıza sarın.
  • Sabah kalktığınızda bu bölgeyi iyice temizleyin.
  • Bu uygulama 3 gün boyunca topuk dikeni için yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?