Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Son yıllarda tüp bebek tedavisine oldukça rağbet vardır. Bunun nedeni tüp bebek tedavisi maliyetlerinin düşmesi ve başarı oranının oldukça artmasıdır. Peki tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadırbununla ilgili bilgileri detaylandıralım. Tüp bebek tedavisi eskisine oranlar çok daha kolay yapılmaktadır. Bütün tedavi süreci 15 ila 21 gün içinde bitmektedir. Bu bilgi ile birçok çiftin en çok merak ettiği […]

Son yıllarda tüp bebek tedavisine oldukça rağbet vardır. Bunun nedeni tüp bebek tedavisi maliyetlerinin düşmesi ve başarı oranının oldukça artmasıdır.

Peki tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadırbununla ilgili bilgileri detaylandıralım.

Tüp bebek tedavisi eskisine oranlar çok daha kolay yapılmaktadır. Bütün tedavi süreci 15 ila 21 gün içinde bitmektedir. Bu bilgi ile birçok çiftin en çok merak ettiği sorulardan biri olan tüp bebek kaç gün sürer sorusuna da net bir cevap vermiş olmaktayız.

Adetin 2.veya 3. Günü başlanan tedavide 7-8 gün kadar süre ile karından yapılan incecik insülin iğnesi gibi iğnelerle kadınlar kendi kendilerine ilaç yaparlar. Bu ilaç yumurtalıkları büyütmek amacıyla yapılır. Doktor tarafından 2-3 günde bir yumurtalıklar takip edilir. Bu takip sırasında yumurtalıklarda görülen şeyler yumurtalık keseleridir.

Folikül adı verilen bu kesecikleri içerisinde yumurta olup olmadığı bilinmez ancak yumurtalık keselerinin büyümeleri izlenir. Yaklaşık 8-9 gün süren bu süreçte yumurtalık keseleri istenilen büyüklüğe yani 18 mm nin üzerine geldiğinde bir çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesini takiben 2 gün sonra yani tam olarak 35 saat sonra yumurtalar hafif bir anestezi altında toplanır. Aynı gün erkekten sperm alma işlemi yapılır. Eğer erkekte dışarı sperm gelme sorunu varsa o zaman mikro tese adı verilen basit bir işlemle cerrahi olarak yumurtalıklarından mikroskop altında sperm araştırılıp toplama işlemi yapılır.

Aynı gün elde edilen yumurta ve sperm, mikro enjeksiyon ile yani bir yumurtanın içine bir spermin yerleştirilmesi işlemi tamamlanır ve yumurtaların döllenmesi beklenmesi beklenir.

Yumurtalar döllendikten sonra tercihen eğer fazla yumurta varsa 5.güne kadar beklenir. Çünkü ülkemizde kanunlar ile sınırlı olarak 35 yaşın altında 1 , 35 yaşın üstünde 2 embriyo verilebilmektedir. Eldeki embriyo sayısı 2 ve daha üzerindeyse yani içinden seçilecek bir grup var ise, o zaman 5.güne kadar bekleyip, en iyi gelişen hastanın durumuna göre 1 ya da 2 embriyo, rahim içine oldukça kolay bir şekilde verilir.

Bundan sonraki süreç ise yaklaşık 12 günlük bekleme sürecidir. Bu bekleme sürecinde de artık iğneler yoktur sadece vajinal jeller kullanarak, bu jeller sayesinde vajinaya gerekli ilaçlar verilerek tedavi tamamlanmış olur. 12 gün sonunda da mutlu sona ulaşılıyor.

Tüp Nebek Nasıl Yapılır Aşamaları

Yukarıda özetlemiş olduğumuz tüp bebek tedavisi için aşamalar nelerdir, tüp bebek tedavisi nasıl yapılır, tüp bebek nasıl olur ve tüp bebek kimlere uygulanır tüm bunlarla detaylı bilgiler aktaralım.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır

12 ay boyunca düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilemediğin durumlarda çift interfil olarak değerlendirilir.

 • Açıklanamayan kısırlık interfilite durumunda,
 • Tüplerin her ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda,
 • Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda,
 • Ameliyat ile tüpleri alınmış olan kadınlarda,
 • Yumurtalıklarda kısırlığa sebep olabilecek kistlere sahip olma durumunda,
 • İleri seviyede polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda,
 • Endometriyosiz hastalığı yani çikolata kistlerinin varlığı durumunda,
 • Sperm kalitesinin bozuk olduğu durumlarda,
 • Azospermi yani menide hiç sperm olmaması durumunda,
 • Servikal faktörlerin tespit edildiği durumlarda,
 • İmmunolojik yani bağışıklık sistemine bağlı faktörlerin tespit edildiği durumlarda,
 • Çok az sayıda yumurta ve çok az sayıda sperm olduğu durumlarda,

tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Kadından alınan yumurtanın, erkekten alınan sperm ile buluşturulup laboratuar ortamında döllenmesi ile embriyo gelişiminin sağlanması ve sonrasında da embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesi açıklaması tüp bebek nasıl olur sorusu için anlaşılır ve özet bir cevap olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Tüp bebek tedavisi uygulanacak adaylarda tedavi, adetin 2. veya 3. Günü başlar.Tüp bebek tedavisi ile ilgili aşamaları 4 uygulama altında toplayabiliriz.

Yumurtalıkların Uyarılması İşlemi

Hormon içeren iğneler için yumurtalıkların belli bir büyüklüğe ve olgunluğa erişmesi için yapılan uygulamadır. Ortalama 7-12 arasında değişen bir sürede kadınların iğne şeklinde ilaçlar kullanması istenir.

Yumurta Toplanması İşlemi

İstenilen olgunluğa erişen yumurtalar, hormonal yumurta çatlatma iğnesi ile çatlamasına yardımcı olunur. İğne uygulandıktan genellikle 34-36 saat içerisinde de hafif bir anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır.

Yumurtların Döllenmesi İşlemi

Anne adayından toplanan yumurtalar ve baba adayında sperm, klasik tüp bebek ya da mikro enjeksiyon yöntemi ile laboratuar şartlarında döllenmesi sağlanır. Spermin yumurtayı döllemesi ile embriyo meydana gelir.

Embriyonun Rahime Transferi

Laboratuar ortamından alınan embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir.Rahim içineyerleştirilen embriyoların gelişmeye devam ederek rahime tutunmaları beklenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?