• TARİH: 18.07.2019
Tüplerin Tıkalı Kapalı Olması

Tüplerin Tıkalı Kapalı Olması

Rahim diğer adı ile uterus her iki yanından uzanan kanallar vasıtası ile yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallar tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri ya da salpenks olarak adlandırılır. Bu kanallar rahmin sağında ve solunda olmak üzere birer tane bulunur.

Yumurtlama dönemi sonrasında yumurtalıklardan atılan yumurta, tüplerin ucundaki fimbria adı verilen saçaklı yapılar tarafından yakalanır ve rahim içerisine kadar ulaştırılır. Kadınlardaki kısırlık (infertilite) nedenleriincelendiğinde yaklaşık üçte birini tüp tıkanıklıklarından kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.Tüplerin tıkanık olmasından kaynaklanan kısırlık sebebi tubal faktör olarak isimlendirilir.

Tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması

Bu tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması durumunda  o taraftaki yumurtalıkta oluşan yumurta hücresi, tüpün tıkanık olması nedeni ile rahim içerisine ulaşamaz.

Yalnızca açık olan tüp tarafındaki yumurtalıktan atılan yumurta hücresi rahim içerisine ilerleyebilir ve ulaşabilir. Böyle bir durumda çiftin kendiliğinden hamilelik elde etme şansı bulunur. Ancak bu şans her iki tüpü açık olan kadınlara göre daha düşüktür.

Tüp bebek uygulaması denenmeden önce eğer kadının yaşı çok ileri değilse  normal tedavilerle gebelik denenebilir.  Özellikle yaşı ileri olan hastalarda zaman kaybetmemek ve riskleri artırmamak için direk tüp bebek tedavisi duygulanabilir.

Her iki tüpün tıkalı (kapalı) olması

Kapalı ameliyat yöntemi (laparoskopi) ile kadında her iki tüpün de tıkalı olduğu kesin olarak belirlenmiş ise normal yollardan hamilelik elde edilmesi mümkün değildir.

Tüplerin Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kadında herr iki tüpün de kapalı olduğunun net olrak ifade edilebilmesi için laparoskopi yöntemi kullanılırm. Karın içerisine kamera ile bakılması ameliyatı olarak da ifade edilen bu yöntem tüplerin kapalı olup olmadığı ile ilgili kesin bilgiyi vermektedir.

Rahim filmi de tüplerin kontrol edilmesi için bir yöntemdir .Ancak  HSG bu konuda yanıltıcı olabilir, çünkü rahim filminde kapalı görülen tüplerin bir kısmının  açık olabileceği laparoskopide gözlenmektedir.  Rahim filmi çekimi esnasında tüpler spazm yani kasılma nedeniyle kapalıymış gibi gözlemlenebilir.

Tüplerin Kapalı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Daha önce rahim ve etrafındaki dokuları etkileyen şiddetli enfeksiyon geçirmiş olmak, pelvik enfeksiyon (PID)
  • Endometriozis varlığı
  • İltihaplı düşük (Septik abortus)
  • Tüplerle ile ilgili ameliyat geçirmiş olmak (örneğin dış gebelik ameliyatı)
  • Tubal dış gebelik geçirmiş olmak
  • Bazı myomların varlığı; Nadirde olsa tüplere yakın bölgede gelilen bazı myomlar tıkanıklığa neden olabilir.
  • Çok sık görülmese de doğuştan tek tüp veya hiç tüp olmaması durumu
  • Tüp bağlatma ameliyatı geçirmiş olanlar
  • Pelvik tüberküloz (genital verem)

Tüplerin tıkalı (kapalı) olması yumurtlamayı engeller mi? sorusu akıllara gelebilir. Tüplerin tıkalı olması, farklı nedenlerden yumurtlama sorunu yaşamayan kadının yumurtlamasını yani ovulasyonu engellemez.

Hamile kalamama ile ilgili sorun yumurtlamama değildir, yumurta normal şekilde oluşur ve yumurtalıktan atılır. Ancak tüp içerisinden ilerleyerek k sperm ile buluşması yani döllenmesi gerçekleşemediği için hamilelik elde edilemez.

Tüpleri tıkalı olması hamile kalma konusunda sorun oluşturabilir. Ancak gebe kalındıktan sonra tüplerin kapalı olması sonra gebelik sırasında herhangi bir soruna ya da risk artışına sebep olmaz.

Tüplerin kapalı olması bir belirtiye veya şikayete neden olur mu? Konusunda da hamile kalınmasını zorlaştırmasının dışında herhangi bir belirti vermez ve şikayete neden olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?