• TARİH: 19.07.2019
Üçlü Test Nedir Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Üçlü Test Nedir Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Üçlü Test

Bebek bekleyen anne adaylarının hamilelikleri boyunca endişe ettikleri konuların başında bebeklerinin sağlıklı olarak doğup doğmayacağıdır. Bunun için hamilelik süresince hekim kontrolüne girerler. Bu süreçte anne adaylarının hekimlerinin tavsiyelerine uymaları ve yaptırmaları gereken testler konusunda hassas davranmaları çok önemlidir.

Hamilelik boyunca yapılan testlerin ve kontrollerin amacı, ortaya çıkması muhtemel bir sağlık problemini erken dönemde tespit ederek önlem almak, imkan varsa da tedavi uygulamaktır. İşte anne karnındaki bebeğin durumunu kontrol etmek için kullanılan yöntemlerden birisi de üçlü tarama testidir.

Üçlü Test Nedir

Üçlü tarama testi nedir sorusunun yanıtına gelecek olursak, üçlü tarama testi trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 (Edwards sendromu) ve nöral tüp defekti gibi genetik hastalıkların doğacak bebekte ortaya çıkma ihtimalini saptayan bir kan testidir. Üçlü tarama testi adı altında yapılan incelemede anne adayından alınan kan örneğinde Beta-HCG, Alfa-feto protein (AFP) ve Estriol (E3) isimli maddelerin incelemesi yapılır.

“HCG” denilen, Human chorionic gonadotropin hormonu hamilelikteki asal hormondur ve bu hormon gebeliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar. 14. ve 16. haftalara gelindiğinde en yüksek orana ulaşır ve gitgide azalır.

Alfa feto protein ise bebeğin karaciğerinden salgılanan bir çeşit proteindir. Bebekten amniyotik sıvıya, oradan da annenin kanına sirayet eder. Bu madde gebelik süresince anne adayının kanında yavaş ancak düzenli biçimde artar. Estriol maddesi ise, plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur. İşte bu maddelerin ve hormonların anne adayının kanındaki salınım oranları, eğer hamilelik yolunda gitmiyorsa, sapmalar gösterecektir.

Sözgelimi Down sendromu gelişiminde, anne adayının kanındaki alfa feto protein değeri, olması gereken normal değerden daha düşük saptanır. Down sendromu varlığı söz konusu olduğunda Beta-HCG değerleri normalden daha yüksek olurken, E3 ve AFP değerleri düşük seyreder. Eğer anne karnındaki bebekte gelişen bir trizomi 18 varlığı söz konusu ise bu 3 maddenin oranı da daha düşük olarak çıkar.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır

Üçlü tarama testi, gebeliğin 15. ila 22. haftaları arasında yapılmaktadır. Fakat gene de kesin ve en net sonucu alabilmek için hekimler   üçlü tarama testiönermektedir.

Üçlü Test Nasıl Yapılır

Anne adayından alınan kan örneğinde yapılan incelemelerde elde edilen oranlar bilgisayar ortamına işlenir. Bu testlerde kanda ölçülen değerlerin oranını etkileyecek en mühim değişken, ölçümün yapıldığı tarihte, içinde bulunulan gebelik haftasıdır. Bu yüzdendir ki son adet tarihini bilmek son derece önemlidir. Eğer son adet tarihi yanlış verilirse ve gebelik yaşı, ya da haftası olduğundan daha küçük hesaplanırsa, bebeğin içinde bulunduğu hafta için normal sayılabilecek bir değer, olduğundan yüksek veya düşük hesaplanabilir ki bu da testin sonucunda hatalar oluşmasına yol açar.

Üçlü tarama testinin değerlendirilmesi yapılırken göz önünde bulundurulan diğer hususlar, anne adayının yaşı ve daha evvelden anomalili doğum geçmişi olup olmadığıdır. Eldeki veriler bilgisayar programına yüklenir ve risk hesaplaması yapılır.

Üçlü tarama testi nasıl yapılır sorusunun cevabı ise şöyle: Hamileliğin 16. ila 18. haftaları arasında anne adayına ilkin ultrason muayenesi yapılır ve kan alınır. İkili testte olduğu gibi üçlü tarama testi yapılırken de esas olan; kanın aç karna mı yoksa tok karna mı, sabah mı, akşam mı verildiği değil, ultrasonun yapıldığı gün verilip verilmediğidir.

Kanda B-HCG, serbest estriol ve AFP değerlerine bakılır. Bu 3 değer dışında, ultrasonda ölçülen değerler, annenin doğum tarihi, sigara kullanıp kullanmadığı, son adet tarihi, sigara kullanıp kullanmadığı gibi  bilgiler de bilgisayar programına girilir ve yapılan hesaplama ile risk seviyesi bulunur. Bu hesaplamanın sonucunda trizomi 21, trizomi 18 ve nöral tüp defekti olarak 3 ayrı risk sonucu çıkar.

Üçlü Test Sonucu

Üçlü tarama testi sonuçları birkaç gün içinde çıkar. Sonuç hekime götürüldüğünde anne adayı riskin düşük veya yüksek olduğunu ve bu noktadan sonra izlenecek yolun ne olduğunu öğrenecektir. Sonuç yüksek riskli çıkarsa CVS yahut amniyosentez yapılabilir. Buna hekimin yönlendirmesi ve önerisiyle anne ve baba adayı karar verecektir.

Üçlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Üçlü test yapıldıktan sonra 1-2 gün içinde sonuçları alınabilen bir testtir. Sonuçların mutlaka doktor tarafından görülmesi ve yorumlanması gerekmektedir. Düşük ve yüksek risk halinde nasıl bir yol izleneceği doktor tarafından aktarılmalıdır.

Düşük risk halinde bir müdahale yapılmaz. Yüksek riskli sonuçların alınması halinde ise amniosentez ya da CVS yapılabilir. Bununla ilgili gerekli detaylar doktor tarafında aileye aktarılır. Yapılıp yapılmaması konusunda ise kararı aile verir.

Üçlü Test Fiyatı

Üçlü test fiyatları, tanı yönteminin uygulanacağı hastane ve merkeze göre değişkenlik gösterir. Özel sigortanın anlaşmalı olduğu hastaneler ve SGK tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?