• TARİH: 17.08.2019
Uçuk (Herpes Simpleks) Nasıl Önlenir?

Uçuk (Herpes Simpleks) Nasıl Önlenir?

Birçok okurumuz, uçuk (herpes simpleks) virüsü hakkında bir yazı yazmamızı istiyordu. Biz de okurlarımızın bu isteğini yerine getirmek için detaylı bir araştırma yaptık.

Bu yazıda herpes simpleks virüsü nedir, dudak uçuğu(herpes labialis) nasıl önlenir, uçuğa ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını sizlerle tartışacağız.

Uçuk (Herpes Simpleks) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genellikle ağız çevresinde ya da dudaklarda görülen uçuk çoğu zaman tıbbi açıdan ciddi bir durum olarak kabul edilmez. Ancak herpes simpleks virüsü hızlı yayılan ve acı veren yaralara yol açmaktadır.

Oral Herpes ağız bölgesinde uçuğa yol açan enfeksiyona verilen addır. Uçuğa neden olan herpes simpleks (HSV-1) virüsüdür. Dudakta, ağızda ya da diş etlerinde ağrılı kabarcıkların oluşmasına neden olan HSV günlerce hatta haftalarca canınızı yakmaya devam eder.

Bazı insanlar bir sene içinde birkaç kez uçukla karşı karşıya gelir.

Uçuk virüsü herpes simpleks tükürük yoluyla yayılmaktadır. Örneğin ağız bölgesinde uçuk olan birini öptüğünüz zaman siz de enfekte olabilirsiniz. Bununla birlikte herpes simpleksli birinin kişisel eşyalarını da kullanarak uçuk olmanız mümkündür.

Peki, uçuğu nasıl önlerim, uçuğa ne iyi gelir?

İlgili yazı: En iyi uçuk kremleri

Uçuğu Önlemenin Yolları Nelerdir?

  • Stresle başa çıkmayı öğrenin.

Stres insan vücudunu savunmasız bırakan, sivilce, uçuk gibi oluşumlara yol açan faktörlerden biridir. Bu yüzden yapmanız gereken ilk iş stresle baş etmeyi öğrenmektir.

  • Sağlıklı Beslenme Önerilerine Uyun.

Oral herpes salgınlarının nedeni tam olarak bilinmese de, bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıktığı biliniyor. Vitamin, protein ve mineraller bakımından zengin yiyecekleri tüketerek uçuğu önlemeniz mümkündür.

  • Güneş Kremi Kullanın.

Güneş ışınlarındaki ultraviyole ışınlar, bazı tür bağışıklık hücrelerini olumsuz yönden etkilemektedir. Muhtemelen bu durum da ağız çevresinde ve dudaklarda uçuk oluşmasını tetikleyebilir. Güneşte zaman geçirmeden önce mutlaka güneş kremi sürün. Vazelin cildimi yumuşatıyor vazelin kullansam olmaz mı? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak vazelin, güneş ışınlarını cildinize çekmektedir. Bu yüzden dışarı çıkmadan yüzünüze vazelin sürmeyin.

  • Lizin (amino asit) içeren bir diyet yapmalısınız.

Lizin vücutta protein inşa etmekle görevli amino asitlerden biridir. Yapılan bilimsel araştırmalar, lizin adı verilen amino asit içeren yiyeceklerin diyetinize eklenmesinin herpes salgınlarının önlenmesinde çok faydalı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Lizin içeren yiyeceklerin uçuğun hem daha çabuk iyileşmesini hem de önceden tüketildiğinde uçuğu önlediği biliniyor.

Lizin içeren yiyecekler ise, patates, yumurta, tavuk ve balıktır. Lizin içeren yiyeceklerin şekeri ve kolesterolü de yükseltebileceğini unutmayalım.

  • Bazı gıdalardan kaçının.

Birçok kişi, amino asit argininin tüketilmesinin herpes salgını tetikleyebileceğine inanıyor. Bu teoriyi destekleyen klinik bir kanıt yoktur; Bununla birlikte, bazı insanlar, kırmızı et, yumurta, fındık, soya, ıspanak ve kepekli tahıllar da dahil olmak üzere, arginin bakımından zengin gıdalardan kaçınır.

İlgili yazı: Uçuk nasıl geçer

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?