• TARİH: 16.08.2019
Uyku Getiren Şeyler

Uyku Getiren Şeyler

Uykuya her yaşta ihtiyaç vardır. Her bireyin ihtiyacı olan uyku, her bedene göre de değişir. Kimi insan günde sadece 5-6 saat uyku ile bile yetinirken kimi insan 10 saat uyusa yetersiz gelir. Vücudun ve bünyenin ihtiyacı olan uyku süresinin yanında zamanında uyumak ve zamanında uyanmak da önemlidir. Zamanında uyuyamayanlar için uyku getiren şeyler nelerdir sorusunun cevabını araştırdık. İşte o uyku getiren yiyecekler ve uyku getiren çaylar…

Uyku getiren şeyler, zor uykuya dalanların imdadına yetişen şeylerdir. Uykunun gelmesi ya da kaçmasında etkili olan şeylerin başında besin maddeleri ve tüketilen içecekler gelmektedir. Şimdi sıra ile hemen uyku getiren şeyler konusunda bilgileri paylaşmak istiyoruz. Bu bağlamda uyku getiren şeyler isimleri merak konusudur.

Uyku getiren şeyler nelerdir sizler için bir araştırma yaptık ve karşımıza uyku getiren çaylar, uyku getiren yiyecekler, uyku getiren şeyler isimleri gibi sorular çıktı. Yazımızda uyku getiren şeyler arasında yer alan çaylar, içecekler ve yiyecekler hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Uyku Getiren Çaylar

Uyku getiren şeyler arasında uyumanıza yardımcı olacak çaylar büyük yer tutmaktadır. Uyku getiren çaylar ile rahat bir uyku çekmek mümkün olabilmektedir.

Uyku getiren bitkisel çaylar şunlardır;

Uyku Getiren Bitki Çayları

Şerbetçi otu çayı: Gergin, stresli ve kaygılı durumlarda kaçan uykunun gelmesi için bu bitki çayı tüketilebilir. Baş ağrısı için de bu çayın tüketimi önemlidir. Depresyon hastaları için ya da hamile kalmak isteyen bayanlar için de bu çay önerilir.

Papatya çayı: Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği en çok bilinen çay papatya çayıdır. Küçük çocuklar hatta bebeklerde bile zaman zaman rahatlamak ve daha kolay uyumak için papatya çayı tüketilebilir.

Çarkıfelek çayı: Çarkıfelek otu dikkatli tüketilmesi gereken bir bitki çayıdır. Fazla tüketimi yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Bitki çaylarının tüketiminde ilaç kullanılıyormuş gibi düşünülmeli. Kesinlikle alkol ile birlikte tüketilmemeli, başka ilaçlar ile birlikte de alınmaması gerekir.

Kedi otu çayı: Özellikle kadınlarda adet sancısı için bu bitki çayı tüketilebilir. Sindirim sorunu yaşayanlar, midelerine kramp girdiği için uyuyamayanlar için kedi otu çayı önerilebilir.

Aşırı uyku getiren şeyler, besinler ve bitki çaylarının tüketiminin yanında uyku kaçıran durumlardan da uzak durulması gerekir. Uyku kaçmasına neden olan aşağıdaki maddelerden uzak durarak daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

 • Uykunuzun kaçmaması için yatağa girmeden 2-3 saat önce son yemeğinizi yiyin.
 • Uyumaya yakın, kafeinli içeceklerden uzak durun. Kafeinli içecekler yerine yeşil çay gibi bazı çayların da kafein içerdiğini unutmayın.
 • Yatak odasında uyku için girdiğinizde televizyon izlemeyin.
 • Her akşam aynı saatte yatağa girmeye çalışın ve yine aynı şekilde sabahları aynı saatte kalkın.
 • Gün içinde uyumayın, bu gece uykusunun gecikmesine neden olur.
 • Uyarıcı, uyku kaçıran ilaç kullananlar alternatifler için doktora danışmalıdır.
 • Yatak odasını karanlık, sessiz ve serin tutun. Uykuya daha kolay dalmayı sağlar bu.
 • Gece saatlerinde çikolata gibi enerji veren atıştırmalıklar tüketmeyin. Uykunuzun gelmesi için enerjinizin biraz düşmesi lazım.

Uyku Getiren İçecekler

Uykunun hızlı bir şekilde gelmesi için yapmanız gereken durumlardan bazıları ise içeceklerden de geçmektedir. Bizlerde sizler için uyku getiren içecekler sıraladık;

 1. Vanilyalı Süt: Sütün tam olarak uyku getirdiği bilinmektedir. Küçükken yatmadan önce içtiğimiz ılık sütler son derece faydalıdır. Daha faydalı bir hale getirmek için vanilyalı süt en doğru seçenek olacaktır. Çubuk halinde yer alan vanilyayı sütün içerisine koyarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu karışımın içine tarçın koyarak daha tatlı bir hale getirebilirsiniz. Bu tüketim işleminin yatmadan önce en az 30 dakika öncesinden ya da 1 saat öncesinden tüketmelisiniz.
 2. Papatya Çayı: Papatya çayının yatmadan önce tükettiğiniz taktirde son derece kaliteli bir uyku edinmiş olursunuz. Ayrıca papatya çayının içeresine nane atarak daha tatlı bir hale getirip içebilirsiniz.
 3. Kiraz Suyu: Taze bir şekilde sıkmış olduğunuz kiraz suyunu yatmadan önce tüketirseniz hem uykunuzun gelmesi daha hızlı olacaktır. Uykunuzun kalitesi de artacaktır.
 4. Vişne Suyu: Vişnenin genel olarak ekşi bir tadı bulunması ile sevmeyebilirsiniz. Bunun için kiraz suyu tüketebilirsiniz. Ancak kiraz sevmeyenler için ise vişne suyu da uykuyu olumlu bir şekilde etkilemektedir.
 5. Kediotu: Kediotu tam olarak uyku iksiri olarak bilinmektedir.

Uyku Getiren Yiyecekler

Uyku getiren şeyler arasında yiyecekler önemli yer tutmaktadır. Bizlerde sizler için uyku getiren yiyecekler için araştırma yapıp, sıraladık;

Uyku Getiren Yiyecekler Nelerdir?

Uyku getiren yiyecekler içecekler arasında en yaygın olanı süt olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam aksini gerçekleştiren bir besin ürünümüz ise süt. Süt vücuda yaydığı bazı hormonlar ile uykunuzu hemen getirir. Ayrıca içerisine konulan valla birlikte daha da güçlenen bu karışım uykunuzun hemen gelmesine sebep olur. Bu yüzden süt ve süt ürünleri uykuyu çabuk getirir diyebiliriz. Tabii uykuyu hemen getiren besinleri öğrenmek isteyenler kadar uykuyu kaçıranları da bilmek isteyenler oluyor.

Uyku Getiren Besinler

Patates: Fırınlanmış ve çok az yağ ile hazırlanmış patates, mideyi yormaz ve uykuyu getirir. Uykuya yakın süt ile karıştırıp patates püresi tükettiğinizde daha kısa sürede uykuya dalabilirsiniz.

Badem: Bir avuç badem kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Bu da daha kolay uykuya geçmek anlamına gelir.

Muz: Muz, son derece güçlü bir uyku getiren besindir. Bir tür doğal uyku ilacı olarak da nitelendirilebilen muz, kasları gevşetip rahatlatıyor.

Papatya çayı: Sakinleştirici özelliğini ile papatya çayı, stres nedeni ile uyku sorunu çekenlerin sorununa birebir gelir. Kaygıları ortadan kaldırır ve daha rahat uykuya dalmayı sağlar.

Ilık süt: Çocukların uykuya dalmasını kolaylaştırmak için içirilen ılık süt, yetişkinler için de ideal bir uyku getiricidir. Zihinsel ve bedensel gelişim için çocuklarda da düzenli süt içme alışkanlığı gereklidir.

Yoğurt: Yoğurt ve ayran da çabuk uyku getiren şeyler arasında sayılır. Özellikle ayranın da süt gibi yatmaya yakın tüketilmesi daha kısa sürede daha rahat bir uykuya dalış sağlar.

Bal: Balı ılık süt ya da bitki çaylarının içine tat vermesi için karıştırabilirsiniz. Bu şekilde daha kolay uykuya geçiş sağlanır.

Hindi: Evet, hindi de uyku getiren besinler arasında yer alıyor. Uykudan 2-3 saat önce bir dili kepek ekmeği ile birlikte küçük bir parça haşlanmış hindi eti yemek rahat bir uyku  sağlar. 

Bebeklerde Uyku Getiren Şeyler

Bebeklerde uyku getiren yiyecekler arasında en doğru olan anne sütüdür. Emzirip uyutmanız gerekmektedir.

Bebeklerde uyku problemi yaşıyorsanız ve anne sütü etkili olmuyorsa bir hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Uyku Getiren Müzikler

Ne yapsam uyuyamıyorum, bir türlü uyku tutmuyor diyeni bile mışıl mışıl uyutacak şarkılardan haberdar mısınız? Artan stres, yaşam koşturmacası ve bozulan uyku düzenini yeniden düzene sokmak için bu şarkılar ilaç gibi gelecek. Böylelikle bilim adamlarından uyku getiren müzik türleri ile sorunun üstesinden gelmiş olacaksınız. Bu şarkılara geçmeden önce uyku düzeninin bozulmasına ve uykusuzluk probleminin yaşanmasına neden olan bazı faktörlere göz atalım istiyoruz.

 • Stres: Stres her türlü sorunun temel nedenlerinden biridir. İş, sosyal ve özel hayatın stresi sağlığınızı derinden etkileyen ana sebeplerden biridir. Stresli ortamlardan uzak durmak, daha rahat bir yaşam sürmek ve bu tür etkenlerden uzaklaşmak çok önemlidir.
 • Yorgunluk: Yorgunluk uyku için bazen ters etki edebilmektedir. Aşırı yorgun olan kimse bazı durumlarda uyku sorunu çekebilmektedir. Özellikle kafa olarak yorulan kişilerde uyuyamama soruları olabilmektedir.
 • İş ve Özel Hayattaki Problemler: İş hayatında ya da özel yaşamda ortaya çıkan problemler uykusuzluk olarak geri dönmektedir. Bu tür sorunlar yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. İş hayatında ve özel yaşamında problem yaşayan kimselerde uykusuzluk sorunu çok fazla görülmektedir.
 • Psikolojik Sorunlar: Uykusuzluğa neden olan faktörlerden biri de psikolojik sorunlardır. Kalıtsal ya da sonradan meydana gelen ciddi olaylar kişilerin psikolojisini bozabilmekte ve bu durum da kişide uykusuzluk sorunu yaratabilmektedir.

Tüm bu faktörlere bağlı olarak uykusuzluk problemi yaşıyor olabilirsiniz. Tüm yöntemleri denemiş ve henüz bir çözüm bulamamış da olabilirsiniz. Hiç dert etmeyerek ve hemen uyku getiren müzikler indir ile online müzik indirme sitelerinden aşağıda vermiş olduğumuz şarkıları indirebilirsiniz.

 1. Ed- Sheeran – Thinking out loud: Adeta ninni gibi bir şarkıdır. Dinlendirici ve huzur verici bir tondadır. Ed Sheeran’ın albümlerindeki tüm şarkılar bu niteliktedir diyebiliriz.
 2. Sam Smith – Stay with me: Sam Smith’in bu şarkısını duyduğunuzda direk olarak esnemeye başlayacaksınız. Sizi başka yerlere götürecek ve bambaşka bir hava katarak uyumanızı sağlayacaktır.
 3. Elle Goulding – love me like you do: Uyku sorunu yaşayanlar için mükemmel bir seçim daha. Elle Goulding’in büyülü şarkısı sizi muhakkak uyutacaktır.
 4. John Legend – All of me: Göz kapaklarınızı yavaş yavaş kapatack bir şarkı daha. Gizemli havası, büyülü ses tonu ve harika fonuyla All of me sizi kısa sürede uykuya daldıracaktır.
 5. The Weeknd – Earned It: The Weeknd’ın Earned It adlı şarkısı gerçek anlamda sizi uyutacak türdedir. Mükemmel ses kalitesi ve ninni gibi müziği ile kısa sürede uyuyabiliyor olacaksınız.

Tüm bu şarkıları indirebilir, liste yapabilir ve kısa sürede uykuya dalabilirsiniz. Sen de uyku getiren müzikler dinle ve uykusuzluk sorununda kısa sürede kurtul. Bununla ilgili bilim adamlarının da hazırlamış olduğu ve aynı zamanda bu sorunu yaşayan kişilere şiddetle tavsiye ettiği şarkı da bulunmaktadır. Sitemizde bu şarkıyı dinleyebilirsiniz.

Uyku Getiren Şeyler 99

90 saniyede uykuya dalmak için 4-7-8 tekniği

ABD’li doktor Andrew T. Weil, uykuya dalma problemi yaşayanlar için 4, 7 ve 8’er saniyelik nefes alıp verme egzersizlerine dayanan 6 aşamalı bir teknik geliştirdi.

Uyku Getiren Şeyler 99 Uygulanışı

 • Dilinizi üst damağınıza yapıştırın ve üst ön dişlerinize iyice dayayın, bütün egzersiz boyunca dilimiz bu pozisyonda kalacak.
 • Ağzınızdan vızıltı şeklinde sesler çıkararak nefes alıp verin.
 • Ağzınızı kapatarak 4 saniye süreyle burnunuzdan nefes alın.
 • Sonra 7 saniye süresince nefesinizi tutun.
 • 8 saniye süreyle ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak nefes verin.
 • Tekrar nefes alarak bu işlemi 3 defa daha yapın ve toplamda 4’e tamamlayın.

Uyku Getiren Dua

Tüm vermiş olduğumuz uyku getiren şeyler uykunuzun gelmesine yaramadı ise uyku duası ile uyku problemine çare bulmayı deneyiniz.

Uyku Duası Nasıl Yapılır

İşte uyku duası sözlerineler aşağıda paylaştık;

“Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.”

Anlamı Nedir?

Allah’ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah’ım, Kayyûm olan Allah’ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?