• TARİH: 22.08.2019
Uykuda Ağızdan Su Akması

Uykuda Ağızdan Su Akması

Sabah uyandığınızda yastığınızın ıslak olduğunu görmek moral bozucu bir durum değil mi?

Gece uyurken ağızdan su (salya) akması çok sık rastlanan bir sorundur.

Daha çok çocuklarımızda görülen uyurken ağızdan salya akma probleminin birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebileceğini unutmayalım.

Bu bilgilendirici yazımızda sizlere uykuda ağızdan su akmasının sebepleri ve uyurken ağızdan salya akması nasıl engellenir konularından bahsedeceğiz.

Hemen ağız salyası ne işe yarar sorusunun cevabını sizlere verelim. Ağız salyası ağız içindeki bakterileri yok etmeye yarayıp, sindirim işleminin başlamasında önemli bir yere role sahiptir.

Gece Uykuda Ağızdan Su Akmasının Nedenleri

Yatış Pozisyonu

Çoğu insan gibi siz de yan tarafınıza yatıyorsanız ağzınızın uyurken açık kalması kaçınılmaz bir durumdur. Ağzınız kapalıyken salyaları yutarsınız. Ancak ağzınız açık uyuduğunuz zaman salyalar yastığınıza akabilir. Bu durum uykuda ağızdan salya akması vakalarında en çok gözlenen durumdur.

Sinüs İltihaplanmaları

Geniz yollarının iltihaplanması sonucunda burundan nefes alamayabilirsiniz. Gece uyurken yutkunma problemi yaşarsınız. Yutkunma problemiyle birlikte ağız salyanızı uyurken yutamazsınız. Böyle durumlarda salya yastığınıza dökülür. Unutmayın, sinüs iltihaplanmaları ağızdan nefes almanıza yol açar. Uyurken ağızdan nefes aldığınız için böyle olumsuz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Reflü

Reflü hastalığının karakteristik özelliklerinden biri de mide asidinin yemek borusunu uyararak gereğinden fazla salya üretimine yol açmasıdır. Reflü ve mide ekşimesi gibi rahatsızlık durumlarında gece uyurken bu problemle karşılaşabilirsiniz.

Bademcik Enfeksiyonları

Bademcik bezleri boğazın alt tarafında bulunmaktadır. Bademcik bezlerinin iltihaplanmasıyla birlikte yutkunma problemi yaşarsınız. Çünkü bademcikleriniz şişer ve salyanızı yutmanızı engeller. Böylece gece uykuda farkında olmadan ağzınızdan su akabilir.

Bazı İlaçlar

Birtakım ilaçlar ağızda salya üretimi arttırabilir. Özellikle antidepresanlar, sinir ilaçları ve ağız kuruluğuna iyi gelen ilaçlar salya üretimini arttırdığından gece uyurken ağızdan su akabilir.

Sinir Hastalıkları

Parkinson, yüz felci gibi birçok sinir hastalığı uykuda ağızdan su akmasına sebep olmaktadır.

Bağırsak Parazitleri

Özellikle çocuklarda görülen bağırsak parazitleri ağızdan su akmasına yol açabilir. Ağızdan su akmasının en çok görüldüğü durumlardan biri de budur. Eğer çocuğunuz makat bölgesinde kaşıntı varsa, çocuğunuz kilo alamıyorsa çocuğunuzda bağırsak parazitleri olabilir.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Nasıl Engellenir?

Yatış Pozisyonu

Yatış pozisyonunu değiştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir süre sırt üstü uyumaya çalışın ve durumu gözlemleyin. Eğer halen uyurken ağızdan su geliyorsa sorunun sebebi yatış pozisyonu değildir.

Burundan Nefes Alıp Verme

Uyurken nefes alıp vermek için burnunuzu kullanmalısınız. Burundan nefes alıp, ağzınız kapalı bir şekilde uyumaya alışmalısınız. Burundan nefes almak hem sağlığınız için faydalıdır hem de bu sorunun çözüm yollarından biridir.

Burundan soluk alıp vermeyi alışkanlık haline getirmek için, gün içinde nefes alıp verme egzersizleri yapabilirsiniz. Burnunuzla derin nefes alıp, tekrar nefesi burnunuzla verebilirsiniz.

Uyurken Ağzınızı Kapalı Tutun

Ağzınızı kapalı tutarak ağızdan su akmasını engelleyebilirsiniz. Tabi yıllarca ağzı açık bir şekilde uyuyorsanız ağzınızı kapatıp uyumak size oldukça zor gelecektir.

Kilo Verin

Eğer aşırı kilonuz varsa kilo vermeniz de uyurken daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Kilo verdikten sonra daha kolay bir şekilde burnunuzdan nefes alabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?