• TARİH: 24.08.2019
Uyuyamıyorum Ne iyi Gelir?

Uyuyamıyorum Ne iyi Gelir?

Uykusuzluk çekenlerin sayısı hiç de az değildir. Uyku alışkanlıklarının bozulması sonucu bu olumsuz durum birçok kişinin hayatını alt üst etmeye yetiyor. Stres, aşırı yorgunluk, psikolojik problemlerden kaynaklanan uyuyamama problemi iki çeşittir.

Akut uykusuzluk, her zaman görülmeyen, yoğun stres, kaygı bozukluğu ve aşırı yorgunluğa olarak gelişir. Akut uykusuzluk çok kısa bir süre görülür. Birkaç gün içinde tekrar eski uyku düzenine kavuşursunuz.

Kronik uykusuzluk ise, uzun süren hayatınızı alt üst eden özellikle ilgilenilmesi gereken bir sağlık problemidir.

Uykusuzluk problemini ortadan kaldırmak için uyku haplarını kullananların en büyük şikayeti bu hapların bazılarının alışkanlık yapmasıdır. Hap yutmadan uyumak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Bu makalede uykusuzluğa ne iyi gelir ve uykusuzluğa iyi gelen beslenme önerilerinden bahsedeceğiz.

Uyku Yapan Besinler, Uykusuzluğa iyi Gelen Çaylar

Papatya Çayı

1 su bardağın kaynayan suya 1 tutam kadar kurutulmuş papatyayı ekleyin. Daha sonra papatyalarımız 1-2 dakika kadar daha su ile birlikte kaynasın. Daha sonra ocağın altını kapatın. Çayımız 10 dakika kadar demleyin. Uyku saatinizden 2 saat evvel bu çayı içiniz. Papatya çayı uyku yapan çayların en önemlilerinden biridir.

Kediotu Çayı

Kediotu çayı en etkili uyku yapan çaydır. Ancak kedi otu papatya kadar masum bir çay değildir. Uykusuzluk problemini tamamen ortadan kaldıran kediotu çayı sinir sistemine zarar verebilmektedir. Ayrıca ilaçlarla kullanıldığında yan etkileri olan bir çaydır.

Sakinleştirici bir bitki olan kediotu kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Bizim tavsiyemiz kediotunu kullanmayın.

Kekik Çayı

Kekik, nane yaprakları ve çilek yapraklarıyla yapılan kekik çayının da sakinleştirici ve uyku yapıcı bir etkisi vardır.

Bal

Çin alternatif tıbbında asırlardır kullanılan bal, kaliteli bir uyku için bileşenleri içeriğinde barındıran bir besindir. Ancak uykusuzluk için alacağınız balın doğal olması gerekiyor. Doğal balda yüksek oranda omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitlerinin görevi yorgunluğu gidermedir.
Yorgunluğa bağlı uykusuzluk durumlarında eğer sağlık sorununuz yoksa 1-2 kaşık bal yiyip o şekilde uyuyabilirsiniz.

İnsülin seviyesini yükselten balın ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgıladığını unutmayalım. Hiç mutlu isanların uyku problemi yaşadığını duydunuz mu?

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin nelere iyi geldiğini paylaşmıştık. Elma sirkesi de aynen bal gibi “triptofan” salgılanmasına yardımcı olur.
Triptofan insan vücudu tarafından üretilmeyen aminoasitlerden biridir. Bu yüzden besinlerden karşılayabileceğimiz triptofan aminoasidi protein sentezinde görevlidir. En çok soya fasulyesinde bulunmaktadır. Elma sirkesinde de bulunan triptofan aminoasidi de “seratonin” adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca yorgunluktan kaynaklanan uykusuzluğa da iyi gelmektedir.

İlgili yazı: Uyku getiren şeyler

Uykusuzluğa iyi Gelen Öneriler

  • Uyumadan önce 3-4 yemek kaşığı yoğurt yiyin. Bir bardak ballı ılık süt de içebilirsiniz.
  • Hazımsızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız uyumadan önce yemek yemeyin. Hazımsızlık da uykuyu kaçırabilmektedir.
  • Odanızın çok sıcak olması uykuya dalma sürenizi arttırabilir.
  • Uyumadan önce kafein içeren içeceklerden uzak durun. Çay, kahve ve kola içmeyin.
  • Her gün düzenli yürüyüş yapın. Her gün yapacağınız 45 dakikalık tempolu yürüyüşler uykunuza kalite katacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?