• TARİH: 19.07.2019
Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer

Vajina kaşıntısı her kadının başına gelebilecek ve çoğunlukla telaşa sürüklemeyecek bir durumdur. Vajinanın kısa süreli kaşınması problem yaratmayacakken uzun süreli kaşınması vajinada tahrişe ve kanamaya sebep olabilir. Bu durumlarda bile kaşınma devam edebilir. Vajinada kaşıntı ve yanmanın önüne geçilebilmesinin yolları vardır.

Vajinadaki kaşınmanın çoğu zaman problem olmadığından bahsedilmişti. Ancak bazı durumlarda vücudunuz sizi uyarıyor da olabilir. Vajinadaki bir enfeksiyon veya vajinadaki mantar vajina kaşıntısına sebep olabilir. Böyle durumlarda doktora danışmakta çok büyük fayda vardır.

Vajinadaki kaşıntının geçmesi için doğal yollar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vajina kaşıntısı için krem ve ilaçlar da bulunmaktadır. Vajinadaki kaşıntının nasıl geçeceğini iyi anlamak için önce vajina kaşıntısına nelerin sebep olduğu öğrenilmelidir.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur

Vajina çok hassas bir yapıdır. Kendi savunma mekanizması bulunmaktadır ancak vajinanın dikkatsiz temizliği gibi şeyler vajinanın savunma mekanizmasını bozabilmektedir. Özellikle vajina için üretilen kimyasal maddeler buna sebep olmaktadır. Kimyasal maddeler vajinayı tahriş etmekle birlikte vajina florasını yok edebilmektedir.

 • Vajinadaki kaşıntı cinsel ilişkiden sonra olabilir. İlk kez yaşanan bir cinsel ilişkiden sonra vajinada kaşınma ve yanma meydana geliyor ise herhangi bir hastalık riskine karşı doktora danışılmalıdır.
 • Vajinadaki kaşıntının sebebi enfeksiyonlar veya mantar da olabilir. Kaşıntı yanma ve yer yer şişliklere sebep olabilmektedir. Vajina hijyeniniz ile ilgili bir problem olduğunu vajina salgınızın kokusundan fark edebilirsiniz.
 • Vajinadaki kaşıntı menopoz dönemlerinde artmaktadır. Bunun nedeni vücuttaki hormon dengesinin değişmesi ve buna bağlı olarak vajinada bir takım değişiklikler olmasıdır.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Vajinal kaşıntıya pek çok doğal ürün iyi gelmektedir.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir Doğal

vajina kaşıntısına iyi gelen şeylere örnek verilebilir.

Kızılcık Suyu

Her gün kızılcık suyu tüketilmesi, enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelmenizi sağlayacaktır.

Sıcak Su ve Bal

Her gün sıcak su içerisine karıştırılmış bal tüketilmesi de önerilir. Çünkü bal, antibakteriyel bir yiyecektir. Vajinada kaşınan bir alana hemen etki göstermesi için organik bir bal o bölgeye sürülebilir. Bal yarım saat ciltte bekler ve bu işlemin günde iki kez uygulanması önerilir.

Kefir

Kefir içindeki yararlı bakteriler sayesinde zararlı bakterilerle savaşır. Tüketilmesi çok faydalıdır. Vajinaya uygulanması durumunda da kaşıntıları azalttığı görülmektedir.

Soğuk Kompres

Vajinadaki kaşıntının bir an önce geçmesi için soğuk kompres yapılabilir. Bu kaşınma ve yanma hissinizi son derece alacaktır.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer

Vajinal bölge kaşıntısının sebeplerine bağlı olarak uygulanacak yöntemler değişiklik gösterebilmektedir. Vajinadaki kaşıntı genellikle kendiliğinden geçer. Ancak kimi zaman hiç olmadığı kadar şiddetli kaşınır ve cildinizde yara ve tahrişler oluşmasına sebep olur. Böyle durumlarda doğal maddelerin kaşınan bölgeye uygulanmasını kaşınma hissini azaltacaktır. Bu doğal yolların günde birkaç kez uygulanması gerekir. Eğer daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız eczanelerden bir krem alabilirsiniz. Bu herkesin başına gelebilecek bir durum olduğu için çekinmenize gerek yoktur.

İlgili yazı: vajinal mantar belirtileri

Genital bölgedeki kaşıntılardan özellikle ikisine dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan ilki aşırı kaşınmadır. Bu durumda kendiniz çözüm bulmayı bırakıp mutlaka bir doktora danışmalısınız. İkinci dikkat edilecek şey ise çocuklardaki kaşıntılardır. Çocuklarda meydana gelen kaşınmalar çocuk istismarı ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle hemen bir doktora danışılmalıdır.

Vajina Kaşıntısına İçin Krem

Vajina için kullanabileceğiniz kremler:

 • Travazol krem
 • Ketoral krem
 • Zalain krem
 • Travocort krem
 • Pruzon krem
 • Gyno – trosyd vajinal krem

Bu kremler eczanelerden satın alınabilirler.

Vajina Kaşıntısı İçin İlaç

Eğer krem değil de ilaç kullanmak istiyorsanız vajina kaşıntısı için ilaç isimleri de şunlardır:

 • Flucan 150 mg kapsül
 • Cipro film tablet 500 mg.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?