Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Yağlı boya lekesi çıkarılması en zor boyalardandır. Yanlışlıkla yağlı boyaya temas eden giysiniz için üzülmeniz normal. Ancak bu lekeyi çıkarmanın püf noktaları bulunmaktadır.

Sadece giysilere bulaşan yağlı boya lekesi değil evinizi boyatırken yerlere, parkelere, fayanslara bulaşan yağlı boya lekesi de uğraştırıcıdır. Bazı yağlı boya sökücü maddeler ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Yağlı boya lekelerinden nasıl kurtulmamız gerektiği konusunda vereceğimiz ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Boya badana işleri söz konusu olunca giysilerimizin, perdelerin, halıların, parke ve fayansların yağlı boya lekesi olması sorunu ile karşılaşma olasılığımız fazladır. Böyle durumlarda paniğe kapılmak normaldir ancak çözümü olduğunu belirtmek isteriz. Yağlı boya sökücü malzemeler ile bu sorundan kurtulmanız mümkün. Şimdi size yağlı boya lekelerinden kurtulma yöntemlerini anlatacağız.

Parkeden Yağlı Boya Lekesi Nasıl Geçer

Boya badana sonrası yerlerde ki yağlı boya lekeleri ortaya çıkar. Özellikle parkelere damlayan yağlı boya lekeleri oldukça can sıkıcıdır. Temizlerken parkenin zarar görmemesi gerekir. Bunu başarmanın yolları parkeye zarar vermeden yağlı boya sökücü malzemelerle temizlemektir. Yağlı boya lekesi kuruduysa lekenin üzerine pudra dökülmelidir. Eter veya alkollü suya batırılmış bir bezle silinmelidir. Yağlı boya lekesi inatçıysa ve çıkmadıysa lekenin üzerine biraz amonyak dökebilirsiniz. Ardından yine pudra döküp alkollü su ile silerseniz lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. Alkol yerine saf asetonda kullanabilirsiniz.

Amonyak, aseton, alkol ve eter yağlı boya sökücü kimyasallardır. Dikkatli kullanmak gerekir.

Fayanstan Yağlı Boya Nasıl Çıkar? 

Fayansta ki boya lekesinin üzerine aseton dökmek lekeyi hemen çözmektedir. Bir beze aseton dökerek sildiğinizde de lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Yağlı boya sökücü maddelerin başında tiner gelmektedir. Yanıcı bir kimyasaldır. Her ne kadar bu özelliğinden dolayı fazla tercih edilmese de yağlı boya sökücü olarak etkisi büyüktür. Fayans üzerinde ki yağlı boya lekesinin üzerine tiner döküp arkasından bir bezle sildiğinizde lekenin tamamen çıktığını göreceksiniz.

Tiner ve aseton kimyasal maddeler olduğu için işlem sonrasında fayanslar çok iyi durulanmalıdır.

Bu iki madde de elinizin altında yoksa fayanstan yağlı boya nasıl çıkar? Bu sorunun cevabı da oldukça basit ve pratiktir. Öncelikle lekenin tamamen kuruması beklenir. Islakken yapılacak müdahale lekenin daha da yayılmasına neden olacaktır. Kuruyan yağlı boya lekesinin üzerini bulaşık teli ile kazıyabilirsiniz. Tabi ki fayansa zarar vermeden bu işlemi yapmalısınız.

Giysideki Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Yerlerde ki fayanslarda ki yağlı boya lekelerinden daha zordur giysilerde ki lekeleri çıkarmak. Kimyasallar giysilere zarar vereceği için dikkatli kullanmak gerekir. Ancak giysilerden yağlı boya sökücü güvenle uygulanacak maddeler bulunmaktadır. Keten, pamuklu ve yünlü bir giysiniz yağlı boya lekesi olduysa lekenin üzerine pudra dökünüz. Biraz bekledikten sonra lekenin üzerini eter veya alkole batırılmış bezle silebilirsiniz.

Yağlı boya sökücü kimyasallardan amonyak da etkili olacaktır. Lekenin üstüne az miktarda amonyak dökerek 15 dakika bekleyip giysinizi yıkayabilirsiniz.

Giysilerde ki yağlı boya lekeleri için başka bir yöntemde giysi temiz bir bez üzerine yayılır ve lekenin olduğu yer kumaşın tersinden ılık su ile karıştırılmış deterjan dökülür. Leke beze akacaktır. Daha sonra giysiyi makinede normal deterjanla yıkanabilir. Kurutucu kullanmadan hava ile temas ederek kuruması sağlanmalıdır.

Bu makalemizde giysilerden, yerlerden, parkelerden ve Fayanstan yağlı boya nasıl çıkar konularında pratik bilgiler verdik. Önerdiğimiz kimyasal maddeleri dikkatli kullanmanızı, fazla solumamanızı ve yanıcı olduklarını unutmamanızı hatırlatıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?