Yer Fıstığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fıstık, asırlardır besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Fıstık, sağlığa yararlıdır. Fıstık, kurutularak uzun süre muhafaza edilmektedir. Makalede Neler Var Yer Fıstığı Nasıl Yetişir?Yer Fıstığının FaydalarıYer Fıstığının Zararları Nelerdir?Yer Fıstığının Besin Değeri(Kalori)Yer Fıstığı Nerede Yetişir?Yer Fıstığı Fiyatı Yer Fıstığı Nasıl Yetişir?  Yer fıstığı nasıl yetişir? Sorusu, bu mucizevi besine ilgi duyan çok sayıda kişi tarafından da sürekli olarak […]

Fıstık, asırlardır besin kaynağı olarak tüketilmektedir. Fıstık, sağlığa yararlıdır. Fıstık, kurutularak uzun süre muhafaza edilmektedir.

Yer Fıstığı Nasıl Yetişir?

 Yer fıstığı nasıl yetişir? Sorusu, bu mucizevi besine ilgi duyan çok sayıda kişi tarafından da sürekli olarak yöneltilmeye devam etmektedir. Fıstık bölgelere bakılırsa genel olarak aynı görünüşlerde yetişir. Fakat bazı bölgelerdeki fıstık çekirdekleri farklıdır.

Fıstıkların söz mevzusu değişikliklerin sağlığa faydaları açısından aynı anlama gelip gelmediği hâlâ araştırma mevzusudur. Fıstığın sıhhat açısından faydalı olmasının nedeni ihtiva etmiş olduğu varlıklı miktardaki vitaminlerden meydana gelmektedir. 100 gramlık fıstık, averaj 567 kalori içermektedir. Fıstık, birbirinden farklı mineralleri de içerisinde bulunan zengin içerikli bir besindir.

Yer Fıstığının Faydaları

  • İçerdiği varlıklı besinler yardımıyla sağlığımıza katkıda bulunur. Yer fıstığı faydaları, vücut geliştirme oluşturan kişiler tarafınca bolca tüketilir, sağlıklı gelişmeye destek verir. Fıstık güçlü bir antioksidan olduğundan iç organlar dâhil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sindirim sistemine yararlıdır. Özellikle kanserine yakalanma riskini minimuma indirebilir.
  • Fıstık, özellikle hanımların kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Haftada minimum iki kaşık fıstık ezmesi yiyecek, hanım ve erkeklerde kolon kanserine yakalanma oranını %27 ila %58 azaltır. Fıstığın bu özelliği hanımlar için yararlarından bir tek birisidir. Fıstık yüksek oranda polifenoller asitler ihtiva eder. Böylece P-Kumarik asitler kanserojen nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide kanserine yakalanma riskini azaltır.
  • Bunun yanında viral, fungal enfeksiyonları engeller. Fıstık ezmesi, kişilerin son derece yaygın bir şekilde yaşadıkları safra kesesi problemlerine de bir hayli iyi gelmektedir. Özellikle de safra kesesinde taş bulunan kişilere, günde iki tatlı kaşığı kadar organik fıstık ezmesi tüketmeleri de önerilmektedir.
  • Fıstık gelişmeye faydalıdır. Fıstık, yüksek konsantrasyonlarda antioksidandır. Fıstık, haşlanarak tüketildiğinde ihtiva etmiş olduğu antioksidanlar daha etkili duruma gelir. Böylece, bio kanin-A ve genestesin 2 ila 4 katına yükselir, böylece vücutta özgür radikallerin tesirini kırarak genel sağlığa faydalı olur.
  • Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko fıstığın ihtiva etmiş olduğu minerallerin bazılarıdır. Fıstığın ihtiva ettiği yukarıda sıraladığımız vitamin ve mineraller, organların sağlığı açısından yaşamsal ehemmiyet taşırlar.
  • Fıstık E vitamini içerir. Böylece cilt sağlığı için yararlıdır. Sedef hastalığına yararlıdır. Fıstık içerisinde bulunan protein, kişilerin ciltlerinde meydana gelen çok sayıda problemlerin ve egzamanın da giderilmesine olanak tanımaktadır. Yer fıstığı, beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına destek verir. Son zamanlarda birbirinden farklı güzellik maskesi içerisinde de yer almaya devam etmektedir.

E vitamini içeriği cildi nemlendirirken, aynı zamanda cildin arındırılması konusunda da son derece etkili bir özelliğe sahip olmaktadır. Aynı zamanda saç maskeleri içerisine de büyük bir gönül rahatlığı ile ilave edilebilir.

Yer Fıstığının Zararları Nelerdir?

Yer fıstığının zararları daha çok tüketen ferdin vücut sağlığı ile bağlantılı bulunmaktadır. Kolesterol rahatsızlığı bulunan insanoğlu tüketmeden önce doktorlarından fikir alabilirler. Ek olarak gıda alerjisi bulunan kişiler de yer fıstığı tükettiklerinde zarar görebilirler. Tüm fıstık türleri, özellikle yer fıstığı fazla oranda yağ ihtiva eder, aşırı tüketimi kiloya, ciltte sivilce ve benzeri sorunlara niçin olabilir.

Fıstık tüketimi, düzenli ve ölçülü takdirde olduğu durumlarda özellikle de hamile olan kadınlar için son derece önemlidir. Fakat bu konuda ölçüye muhakkak dikkat edilmelidir. Ferdin durumuna bakılırsa, fıstık ciltte alerji sorununa niçin olabilmektedir. Özellikle de yer fıstığı ezmesi, içerisindeki ilave şeker gibi katkı maddelerinden dolayı kişilerde obezite gibi problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen önemli bir bitkidir. Yer fıstığının 32 çeşidi bulunmaktadır.

Yer Fıstığının Besin Değeri(Kalori)

100 gram yer fıstığının içerisinde yaklaşık 570 kalori bulunmaktadır. Bunun yanı sıra E vitamini ve çeşitli mineraller açısından da son derece zengin bir besin olmaktadır. Yer fıstığı sindirim sistemine yararlıdır. Sindirim sistemi sağlığını korumuş olan vitaminler ihtiva eder. Bütün bunların yanında, cinsel gücü arttırma konusunda da son derece büyük bir etkiye de sahip olmakta ve sıklıkla da kullanılmaya devam etmektedir.

Yer Fıstığı Nerede Yetişir?

Yer fıstığı, çok eski zamanlardan beri sağlık konusunda en çok kullanılan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle yer fıstığı kurutularak uzun seneler yenilebilir halde saklanabilmektedir. Fıstık çoğu vakit bölgesel değişiklikler bakılırsa yetişir. Bölgesel değişiklikler şekil olarak değişiklik gösterse bile içerik olarak aynı özelliklere sahiptirler.

Kabuklarının sertliği ya da içerisindeki tanelerin büyüklüğü gibi birbirinden farklı şekillerde yetiştirilen de bir besindir. İçeriğinde E vitamini, B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır ve bundan dolayı yer fıstığı esenlik açısından çok sayıda yarar sağlamaktadır.

Yer Fıstığı Fiyatı

Çok eski zamanlarda yağlı yer fıstığın kolesterolü yükselttiğine dair birçok söylentiler söz konusuydu. Fakat daha sonraki zamanlarda yapılan çalışmalar doğrultusunda, yer fıstığının kişilerin kolesterolünü düşürdüğü gerçeği de uzmanlar tarafından başarılı bir şekilde belirlenmiştir.

Gelişim çağında olan çocuklara da önerilen yer fıstığı, aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkili bir şekilde güçlendirmektedir. Kahvaltılarda kullanılabildiği gibi pasta ve keklerin içerisine de büyük bir rahatlıkla koyulabilir. Yetişkinler de ise unutkanlık olarak malum Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Şeker hastalarının da tüketilebileceği besinler içinde bulunan yer fıstığının faydaları içinde kandaki şeker oranını dengelemesi de bulunur.

Mide hastalıklarına karşı etkili olan yer fıstığı, özellikle mide yanması ve gastrit şeklinde şikâyetlerin azalmasına destek sağlar. Tüm yararlarına karşın yer fıstığı, alerjik bünyeye haiz kişiler tarafınca dikkatli tüketilmelidir. Çok fazla tüketilmesi halinde, kişilerin ciltlerinde kabarıklık, kızarıklık ve kaşıntı gibi bazı durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Yer fıstığı, birbirinden farklı formlar halinde piyasada satışa sunulmaya devam etmektedir. Bu sebeple de bu gibi farklı hallerde satılması, yer fıstığı fiyatlarıüzerinde değişiklikleri de meydana getirmektedir. İlk olarak kabuklu yer fıstığı kilosu 20 TL olacak şekilde satışa sunulmaktadır. Bu fiyat farklı markalara göre artış da gösterebilmektedir. Aynı zamanda kahvaltılarda sürülerek yenebilmesi ve daha kolay bir şekilde tüketilebilmesi için de, fıstık ezmesi şeklinde de satışa sunulmaktadır.

Marketlerde bulunan fıstık ezmesinin fiyatı ise 20 TL’den başlayarak 30-40 TL’ye kadar bulunabilmektedir. Kişilerin kendi evlerinde de fıstık ezmesi yapmaları mümkündür. Bunun için ise, kabuklu tuzsuz yer fıstığının kabukları soyulur. Renkleri dönene kadar bir tavada güzel bir şekilde kavrulur. Daha sonra ise güçlü bir robotun içerisine alınarak, robotu dinlendirerek fıstıklar çekilir.

Bu konuda kişilerin zevklerine göre kıvamını belirlemeleri de mümkündür. Daha cıvık bir kıvam isteniyorsa, yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar robottan çekilmesi önerilmektedir. Bütün bunların yanı sıra tadını acı bulanlar içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ya da pekmez de ekleyebilirler. Son derece lezzetli olması sebebi ile tüketirken miktarına son derece dikkat edilmelidir. Sabahları bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi, bu mucizevi besinin faydalarını alabilmek için yeterli bir miktar olarak belirlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?