Yerleşme Üstüne Görme Kanaması

Yerleşme Üstüne Görme Kanaması

Makalede Neler Var Yerleşme Üstüne Görme Kanaması Yerleşme Kanaması Ne Zaman OlurYerleşme Kanaması BelirtileriYerleşme Kanaması Nasıl Olur?Yeni yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farklarYerleşme (üstüne görme ) kanaması  kaç gün sürer?Yerleşme Kanaması Nasıl Geçer Yerleşme Üstüne Görme Kanaması  Yerleşme üstüne görme kanaması tıp dilinde implantasyon olarak adlandırılan bu durum,yumurtanın rahim duvarına tutunma, yani yerleşme sürecine verilen isimdir. İmplantasyon kanaması, halk […]

Yerleşme Üstüne Görme Kanaması 

Yerleşme üstüne görme kanaması tıp dilinde implantasyon olarak adlandırılan bu durum,yumurtanın rahim duvarına tutunma, yani yerleşme sürecine verilen isimdir.

İmplantasyon kanaması, halk arasında çoğunlukla üstüne görme olarak da bilinen gebelik erken belirtilerinden biridir. Yerleşme üstüne görme kanaması da denilen bu durum, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür. 

İmplantasyon kanaması ya da diğer adıyla yerleşme kanaması ne zaman olur? yerleşme kanaması nasıl olur? yerleşme kanaması kaç gün sürer? Detaylarına değinelim şimdi de.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur

İmplantasyon kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür dedik ve bu kanama döllenmeden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra görülür. Kanama denilen durum aslında lekelenme tarzındadır ve fazla değil birkaç gün sürer. 

İmplantasyon kanaması regl başlangıcından 1 hafta önce olacağı gibi, regl dönemi başlangıcına da denk gelebileceğinden, implantasyon kanaması, pek çok kadın tarafından regl kanaması ile karıştırılabilmektedir.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme kanaması, adet döneminden 1 hafta kadar önce gerçekleşir, lekelenme şeklinde akıntılardır. Adete benzer belirtileri vardır. Hatta kimi zaman bu kanama süreci adet dönemi ile karıştırılabilir. Peki yerleşme kanaması nasıl anlaşılır?

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Yerleşme üstüne görme kanaması tanımından sonra sorusundan sonra bu duruma  uyan kanama nasıl olur? Kanama denilen durum aslında lekelenme tarzındadır ve fazla değil birkaç gün sürer. İmplantasyon kanaması regl başlangıcından 1 hafta önce olacağı gibi, regl dönemi başlangıcına da denk gelebileceğinden, implantasyon kanaması, pek çok kadın tarafından regl kanaması ile karıştırılabilmektedir.

Ancak implantasyon kanaması ile regl kanamasını birbirinden ayıran en önemli ayrıntı kanamanın yoğunluğudur. Yerleşme kanaması regl kanamasına göre hem daha kısa sürer hem de yoğunluğu azdır ve daha çok lekelenme tarzındadır. Rahimden gelen pembemsi bazen de kahverengiye çalan akıntı, lekelenme olarak bilinir. Aradaki bu farkı hissettiğinizde, eğer hamilelik gibi bir olasılığınız da varsa hemen doktorunuza müracaat ederek gerekli testleri yaptırmanız yerinde olacaktır.

Yeni yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farklar

Genellikle yoğunluk ve renk bağlamında anlaşılabilmektedir. Seyrek, damlacık ve lekelenme şeklindeki, açık kırmızı ve kahverengi tonlarındaki kanamalar implantasyonu işaret etmektedir.  Ayrıca bu kanama adet döneminden 1 hafta kadar erken ortaya çıkacaktır. 

İmplantasyon kanaması lekelenme şeklinde adet kanamasına göre daha zayıf ve açık kırmızı veya kahve tonlarında rengi olan bir tip kanamadır. Yerleşme kanaması belirtileri adet kanamasını işaret etse de, adet kanaması ile karıştırılmamalıdır, eğer kanamanızın şekil ve yoğunluğu damlacıklar şeklinde ve rengi açıksa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Zira gebe olabilirsiniz ve gebelikte her kanama ayrı bir anlam ifade edebilir.

Yerleşme (üstüne görme ) kanaması  kaç gün sürer?

Gebeliğin ilk 10 gününü takiben başlayıp 12 gün kadar devam eder. Bu süreden daha fazla seyreden kanama durumları dikkate değerdir ve hekime başvurulması gerekir. Esasında herhangi bir kanama için hekime başvurmalısınız, zira her ne kadar bu kanama normal olsa da, gebelikte kanamalar muhtemel sorunların da belirteci olabilmektedir. Düşük, dış gebelik, rahim anomalileri gibi durumlarla karşı karşıya olup olmadığınızı hekim kontrolünde teyit etmeniz, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bazı gebelerde hamileliğin 12. Haftasına kadar aralıklarla bu kanamalar gözlemlenir. Yine doktorun denetiminde yerleşme üstüne görme kanaması olduğu teyit edilirse endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Yerleşme Kanaması Nasıl Geçer

Yerleşme üstüne görme kanaması tedavi edilmesi gereken bir çeşit rahatsızlık değildir. Döllenen yumurta rahim duvarına tam anlamıyla tutunana kadar devam eder. Ve kendiliğinden sona erer. Eğer kanamanızın implantasyondan kaynaklandığı kesinse, zaten hekiminiz endişeye gerek olmadığını, herhangi bir müdahale yapılmayacağını belirtecektir.

Yerleşme kanaması en fazla 13. Haftaya kadar devam eder, bu dönemden sonraki kanamalar mutlaka doktora rapor edilmelidir. Ancak 13. Haftadan önce ateşle birlikte seyreden aşırı ağrılı kanamanız varsa ve 1 günden fazla sürmüşse, vakit kaybetmeden uzman kontrolü şarttır.

Özellikle bebek deneyen anne adayları, testlere sarılmış, bebek yolu gözlerken kimi zaman implantasyon kanamalarını, adet kanaması zannedip hüsrana uğrarlar. Zira değindiğimiz gibi semptomlar benzerdir, hatta gebeliğin ilk haftalarındaki fizyolojik değişiklikler bile adet dönemindekilere benzer özellikler gösterir.

Bu nedenle yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında, kanamanızın neye işaret ettiğini anlamanız, alacağınız tedbirler yönünden size fikir ve bilgi verebilecektir. Eğer gebeyseniz, gebelikte izlemeniz gereken yolda ilk adım derhal bir doğum uzmanına muayene olmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. BEBEK İSTİYORUZ YAKLASIK 1 Hftadır sabah aksam ne yesem kusuyorum kan testinde cıkmadı cubuk da cıkmadı buna reğmen bebek olma ihtimali varmı adettım de 4 5 gün önceden geldi ama ilk gün toz pembe idi bugun bıraz toz pembeden koyu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?