• TARİH: 19.07.2019
Yoğurt Zayıflatır Mı? Yoğurt Diyeti

Yoğurt Zayıflatır Mı? Yoğurt Diyeti

Sofralarımızın olmazsa olmazı olan yoğurdun çoğu diyet menüsünde de bulunduğunu görüyoruz. Bu durum da aklımıza; yoğurt zayıflatır mı? sorusunu getiriyor. Çoğumuz yoğurdun sindirimi kolaylaştırdığını biliyoruz ve bu yüzden de yemek masalarımızda yoğurt veya ayran bulunduruyoruz. Ama bizim asıl merak ettiğimiz konu yoğurdun zayıflamaya bir etkisi olup olmadığıdır.

Yoğurt Zayıflatır Mı?

Hiç bir gıda tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir. Fakat bazı gıdalar ve içecekler metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştırmakta etkilidir. İşte yoğurt da yağ yakımını hızlandıran bir gıdadır. Bu özelliğinden dolayı da yoğurt zayıflamaya yardımcı olur diyebiliriz. Bu lezzetli gıdanın zayıflamaya olan etkisi sadece bu kadar değildir. Bağırsaklar için son derece faydalı olan yoğurt sağladığı tokluk hissi nedeniyle de kilo vermek isteyenlerin yardımına yetişiyor.

Diyet Yapanlar Yoğurdu Nasıl Tüketmelidir?

 Diyet yapanlar beslenme programına yoğurdu da dahil etmelidir çünkü yoğurt protein ve kalsiyum açısından zengin bir gıdadır. Buna rağmen çok az kalori içerir, 100 gram yoğurt yaklaşık olarak 36 kalori içermektedir. Yani düşük kalorili diyet yapanlar da yoğurdu rahatlıkla tüketebilir, yoğurdun yağ yakıcı özelliğinden ve sağladığı tokluk hissinden faydalanırken fazla kalori de almamış olurlar.

Diyet yapanlar ana öğünlerde ve ara öğünlerde yoğurt tüketebilirler. Tabi ki bu yoğurt kaymaksız ve yağsız olmalıdır. Yoğurdu meyvelerle karıştırarak da kalorisi az hafif bir tatlı yapılabilir. Herhangi bir meyve salatası yapıp bunu yoğurtla karıştırarak tatlı ihtiyacı giderilebilir. Ana öğünlerde veya ara öğünlerde yoğurt ayran yapılarak da tüketilebilir. Böylece günlük su ihtiyacının bir kısmı da bu şekilde karşılanırken metabolizmanın çalışma hızı da artırılır.

Diyet yapanların yoğurt tüketmesi, diyet esnasında protein ve kalsiyum eksikliği oluşmasını önlemesi bakımından da fayda sağlar. İşte saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı birçok diyet menüsünde yoğurt bulunur. Hatta birçok kişinin uyguladığı ve olumlu sonuçlar alındığı söylenen yoğurt diyeti bile bulunmaktadır.

Yoğurt yiyerek zayıflamak isteyenler, beslenmelerinde yoğurda sıkça yer vermeli ve bunun yanı sıra diğer sağlıklı beslenme kurallarına da dikkat etmeliler.

Yoğurt Diyeti

 Yoğurdun zayıflatıcı etkilerinden faydalanmak isteyenlerin yapabileceği yoğurt diyeti 5 günlük bir beslenme programı olup, bu sürenin bitiminde sonlandırılmalıdır. Düşük kalori alımına dayalı bir menüye sahip olduğu için uzun süre tekrarlanmaya elverişli değildir.

Bu diyeti yapanlar menünün dışına çıkmadığı taktirde 3 ila 5 kilo verebilmektedir. Yoğurt diyeti yaparken egzersiz de yapılması gerekir. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir ve diyet bittikten sonra da sağlıklı beslenip, egzersiz yapmaya devam edilirse verilen kilolar tekrar geri alınmaz. Merak edenler için 5 günlük yoğurt diyeti menüsü aşağıdadır:

Yoğurt Diyeti Menüsü ( 5 Günlük )

1.Gün

Kahvaltı öncesinde 1 bardak su içerek güne başlanır. Bu su soğuk veya sıcak değil, normal oda sıcaklığında olmalıdır.

Sabah: 300 gram yağsız ve kaymaksız yoğurt ve 1 bardak şekersiz çay.

Öğle: 300 gram yağsız ve kaymaksız yoğurt ve sebze çorbası.

Ara Öğün: 300 gram yağsız yoğurt, meyve ve şekersiz çay.

Akşam: 300 gram yağsız yoğurt ve sebze çorbası.

Gece: 1 fincan papatya çayı ve 3 tane kuru erik.

2.Gün

Kahvaltıdan önce 1 bardak su içilir.

Sabah: 300 gram yağsız ve kaymaksız yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf ve 1 bardak şekersiz çay.

Öğle: 300 gram kaymaksız ve yağsız yoğurt, sebze çorbası ve meyve.

Ara Öğün: 300 gram yoğurt, şekersiz çay ve meyve.

Akşam: Balık, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon sosuyla yapılmış karışık salata, portakal suyu, 1 tane kepekli sandviç ekmeği.

Gece: 1 fincan papatya çayı ve 3 tane kuru erik.

Yoğurt diyetinin geriye kalan 3, 4 ve 5. günlerinde de 2. günle aynı menü uygulanır.

Yoğurt diyeti yaparken ara öğünde tüketilmesi gereken yoğurt meyveyle bir arada meyveli yoğurt olarak da tüketilebilir. Menüde bulunan sebze çorbası çok az yağ kullanılarak yapılmalı, içine tuz katılmamalıdır. Çorbaya baharat konulabilir.

Diyet yaparken çorbalarda bolca baharat kullanılır, bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Yoğurt diyeti yaptıktan sonra, diyet tekrarlanmak istendiğinde bunun için 1 ay beklenilmesi gerekir. Düşük kalorili diyetler uzun süre yapılmaya elverişli değildir.

Ayrica sivilceler için yoğurt maskesi yazımızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?