Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kistleri çoğunlukla tedavi ya da cerrahi müdahale gerektirmeyen ve kendiliğinden kaybolan yapıda ilerlerler. Fakat bazı durumlarda yumurtalık kistlerinin cerrahi bir girişimle alınması söz konusu olmaktadır. Yumurtalık kistleri, yumurtalık içinde ya da üzerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerdir. Zamanla kistler büyüyebilir ve büyüdükçe içlerindeki sıvı artar. Kistin gerginliği arttıkça kist çeperinde yırtılma ya da patlama […]

Yumurtalık kistleri çoğunlukla tedavi ya da cerrahi müdahale gerektirmeyen ve kendiliğinden kaybolan yapıda ilerlerler. Fakat bazı durumlarda yumurtalık kistlerinin cerrahi bir girişimle alınması söz konusu olmaktadır.

Yumurtalık kistleri, yumurtalık içinde ya da üzerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerdir. Zamanla kistler büyüyebilir ve büyüdükçe içlerindeki sıvı artar. Kistin gerginliği arttıkça kist çeperinde yırtılma ya da patlama durumu yaşanabilir. Buna tıp dilinde yumurtalık kisti patlaması anlamına gelen over kist rüptürü denir. Yumurtalık kistinin yırtılması ya da patlaması her zaman önemli sorunlara yol açmaz.

Bazen küçük boyutta bir kist yırtılır, hastada herhangi bir rahatsızlık ve şikayet oluşturmaz. Bazen de yırtılan yani rüptüre olan kist bölgesinde kanama oluşabilir. Kanamanın durmadığı durumlarda karın içinde doğru aşırı miktarda kanama olabilir. Bu hasta da ağrı, bayılma, şok, göz kararması gibi yaşamı tehlikeye sokabilecek seviyelere kadar ilerleyebilir.

 Yumurtalık kisti patlamasının sebep olduğu bu durumlarda ameliyat söz konusu olabilmektedir. Yumurtalık kisti var olan bir kadın hasta bu şikayetler ile karşı karşıya ise mutlaka doktora başvurmalıdır. Yumurtalık kisti patlaması veya burkulması yaşanıyor olabilir.

Yumurtalık kistlerinin cerrahi girişimle alınmasına kistektomi adı verilir. Cerrahi müdahale laparoskopik yani kapalı veya açık ameliyat şeklinde olmaktadır. Ameliyatın kapalı ya da açık olma durumu hastanın durumuna ve kistin büyüklüğüne göre değişmektedir. Çeşitli durumlarda kist ile birlikte yumurtalık ve bazen de rahimin alınması söz konusu olabilmektedir. Kanser şüphesi olan yumurtalık kisti varlığında, yumurtalıklarla birlikte rahim de alınmaktadır. İyi huylu kistlerde de bazen sadece kistin alınması yeterli olmayabilmektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik ya da açık olarak yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır önemli noktaları paylaşalım. Mevcut videolardan da yumurtalık kisti ameliyatı izlenebilir.

Laparoskopik Yöntem: Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Genel anestezi altında göbek deliği altında, kasık bölgesine yakın bir alanda yaklaşık olarak 1 cm boyutunda küçük delikler açılır. Bu delikten girilir ve kist alınır. Kesi küçük olduğu için hasta kısa sürede iyileşir. Ameliyat sonrası hasta açık ameliyata göre daha az ağrı hisseder. Bu yöntemin uygulandığı durumlar;

 • Çikolata kisti (endometria)
 • Persiste fonksiyonel kistler
 • Dermoid kist
 • Yumurtalık kisti burkulması (over kist torsiyonu)

Kistin büyük olması, hastanın hamile olması gibi durumlarda kapalı yöntem uygulanamamaktadır. Menopoz sonrası oluşan yumurtalık kistlerinde tümör markerları yani CA-125 oranı yüksek değilse ya da kötü huylu bir tümör varlığı yoksa laparoskopik yöntem tercih edilmektedir.

Açık Ameliyat: Operasyon genel anestezi altında yapılır. Karın kesesi, sezaryen ameliyatında olduğu gibi pubik tüylerin üzerinden enine 8-10 cm uzunluğunda bir kesi atılarak yapılır. Kistin büyük olmasına bağlı olarak diklemesine de kesi yapılabilir.

Yumurtalık kisti ameliyatlarında sadece kistin çıkarılması yeterli olmayabilir. Kist ile birlikte yumurtalığın da alındığı durumlar mevcuttur. Bunlar;

 • Yaşın ilerlemesi ya da menopoz sonrası ortaya çıkan yumurtalık kistlerinin tekrar etmemesi veya daha sonrasında malignite yani kötü huylu tümör gibi farklı sorunların çıkmaması için yumurtalıklar da alınabilir.
 • Nekroze adneksiyel torsiyon – yumurta dönmesi
 • Kötü huylu tümör varlığı
 • Tuboovaryam abse- tüpler,yumurtalık ve etrafında bulunan diğer dokular arasında oluşan abse
 • Çikolata kisti- endometriozis

Yumurtalık tamamen alınmış ise tekrar kist oluşması söz konusu değildir. Alınmayan yumurtalıklarda kistin tekrar durumu söz konusudur.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır merak edilirken ameliyat süresi de hastaların cevap beklediği sorulardandır. Kapalı ya da açık ameliyat süreleri hemen hemen aynıdır. Ortalama 1 saat içinde ameliyat tamamlanmaktadır. Fakat bu süre kistin durumuna ve hastanın özelliklerine göre değişir. Ameliyat süresini etkileyen faktörler;

 • Kistin türü ve yapısı
 • Kistin büyüklüğü
 • Karın içerisindeki yapışıklık durumu
 • Diğer faktörler

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

 • Açık yöntem uygulanarak yapılmış ise yumurtalık kisti ameliyatı iyileşme süreci kapalı ameliyata göre daha uzundur. 
 • Kapalı yöntemde yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hasta 1 ila 3 gün hastanede kalabilmektedir.  
 • Laparoskopik yöntemle yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hasta çoğunlukla 1 gün sonra taburcu edilmektedir. 
 • Yumurtalık kisti ameliyatı iyileşme süreci kapalı yöntemde yaklaşık olarak 7-14 gün arasında değişir.
 • Açık ameliyatta bu süre daha uzundur.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik

 • Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hasta kendini iyi hissediyor ve toparlanmış ise cinsel ilişkide bulunabilir.
 • Ancak rahim de alınmış ise 30 gün kadar cinsel perhiz önerilir.
 • Rahimin alınması durumunda yumurtalık kisti ameliyatı sonrası gebelik söz konusu olmayacaktır.
 • Yapılan kontroller sonucunda yumurtalık kisti ameliyatı iyileşme süreci normal devam ediyor ise hasta operasyondan doktor onayı ile 1-2 hafta sonrasında cinsel ilişkide bulunabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?