Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık kisti, kadınlarda en sık görülen ve her zaman tehlikeli yapıda olmasa bile yine de yoğun korku ve endişe uyandıran oluşumlardır. Makalede Neler Var Yumurtalık Kisti Nedir?Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar Mı?Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?Yumurtalık Kisti Neden Olur?Yumurtalık Kisti BelirtileriYumurtalık Kisti TedavisiYumurtalık Kisti Bitkisel Tedaviİbrahim Saraçoğlu Soğan KürüYumurtalık Kisti AmeliyatıYumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar […]

Yumurtalık kisti, kadınlarda en sık görülen ve her zaman tehlikeli yapıda olmasa bile yine de yoğun korku ve endişe uyandıran oluşumlardır.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Kistler aslında içi suyla dolu kesecikler olarak da tanımlanabilir. Etrafları kist duvarı ile çevrilidir. Kist duvarı zar şeklindedir. Yumurtalık kistleri çoğu kez zararsızdır. Yumurtalıklar yapısal yumurta kisti geliştirebilirler. Yumurtalık kistleri doğurganlık yaşında olan kadınlarda sıkça görülür. Her ne kadar bu kistlerin çoğu zararsız da olsa ve kendiliğinden geçse de hekimler her ihtimale karşı bu kistleri takibe almak ister.

Yumurtalık kistlerinin çoğu da küçüktür ve belirti vermezler. Çoğu kendiliğinden geçer. Bazı kistler de kanama, burkulma, patlama gibi durumlarla belirti verirler. Karında ağrı ve cinsel ilişki sonrasında ağrı yapabilirler. Kist büyükse ve şikayetlere sebebiyet veriyorsa hekim tarafından doğum kontrol haplarıyla hormon tedavisi yahut ameliyat önerilebilir.

Vücudumuzda hiçbir madde daimi değildir. Tüm hücreler zaman içinde ölür ve yerlerine aynı türde olan yenileri yapılır. Vücuttaki bütün hücreler belli bir süre zarfında ölür ve yerlerine aynı türde olan yenileri yapılır. Tüm hücreler farklı miktarlarda ve yapılarda sıvı salgılar. Hücreler arasındaki sıvıların bir bölümü kan dolaşımından gelir, bir kısmını da hücreler yapar.

Bu hücreler devamlı  absorbe edilir, emilir ve tekrar yapılır. Bu emilim ve üretim evrelerinde herhangi bir dengesizlik yahut başka bir sebepten dolayı sıvılarda aşırı birikme olabilir. Bu aşırı birikme olayına ödem adı verilir. Eğer sıvılar değişik bir doku tarafından çevrilir ve sıvı alışverişi durursa meydana gelen yapının adına kist denilir.

İşte vücutta tüm dokularda kist meydana gelebilir. Yumurtalık kistleri de bu şekilde oluşur. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen kistler genelde belirti verir; zira bağlı oldukları organın fonksiyonunu bozarlar. Yumurtalık kistleri de bazen yumurtalıklarda fonsiyon bozukluğu yaratabilir ama çoğu kez bunu da yapmazlar ve yumurtalıklarda kist olduğu kişi tarafından anlaşılamayabilir. Over kistleri tümoral ve tümoral olmayan kistler olarak iki sınıfta incelenir.

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar Mı?

Yumurtalık kisti ağrı yapar mı sorusu çok sorulur ve merak edilir. Over kistlerde ağrı ender görülür. Eğer ağrı varsa da bu, kitlenin iltihaplandığını yahut çikolata kisti olduğunu gösterir. Yine ender olacak şekilde kistler kendi etrafında döndüğünde yahut patladığında şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.

Kistler mesane bölgesine baskı yaparak sık idrara çıkma, rektum bölgesine baskı yaparak kabızlığa yahut dışlı yaparken sancı ve ağrıya sebebiyet verebilirler. Yumurtalık kistleri zaman zaman da iştahsızlık ve buna ağlı kilo kaybı, bulantı gibi şikayetlere de sebep olabilir.

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır mı?

Kadınların en çok merak edip sorguladıkları konulardan birisi de kadın yumurtalıklarında kist varken hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Kistler kadınlarda hamile kalmaya engel teşkil eden sorunlardan değildir. Kist oluşurken yahut kist kaybolduğunda gebe kalma ihtimali hayli yüksektir.

Ama üreme sistemi ile alakalı birtakım kistler vardır ki işte onlar hamile kalma yolunda engel teşkil edebilirler. Hamile kalmakta zorlanan pek çok kadında endometriozis yani çikolata kisti tespit edilmektedir. Çikolata kisti hamile kalmayı önleyebilen bir kist türüdür. Hamile kalamayan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu kadınların çoğunda çikolata kistlerine rastlanmıştır.

Kistlerin içi çikolata kıvamı ve renginde bir sıvı ile kaplı olduğu için bu kistler çikolata kistleri olarak tanımlanır. Bu kistler dokularda yapışıklık meydana getirdiklerinden gebeliğe engel olurlar. Ancak çikolata kistleri kansere dönüşen kötü huylu kistler değildir.

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalık kisti neden olur, pek çok kadının hayatının bir döneminde karşı karşıya kaldığı, çoğunlukla tedavi istemeyen, pek çok farklı türü olan, hormonal sebeplere bağlı olarak gelişen, içi sıvı ile dolu kitlelere kist adı verilir.

Kadınlarda var olan ve tıpta over olarak isimlendirilen yumurtalıklar; kadınlık hormonu olan östrojen, progesteron ve bir miktar da erkeklik hormonu testosteron üretir ve yanı sıra her ay üreme için lüzumlu olan yumurta hücresini oluşturmakla vazifelidir. Rahmin iki yanında bulunan fallop tüplerinin yanında bulunurlar.

Yumurtalıkların vazifesi kadın ergenliğe girerken başlar ve menopoza girdiğinde biter. Bu sebeple de henüz regl olmaya başlamamış kız çocuklarında ve menopoza girmiş kadınlarda kist oluşumu neredeyse hiç görülmez.

Yumurtalık kistleri üreme çağında olan kadınlarda sıkça görülür. Bu kistlerin çoğu iyi huyludur ve tedavi istemez. Kendiliğinden de kaybolur.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kisti belirtileri, yumurtalık kistleri doğurganlık yaşındaki kadınlarda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Çoğu yumurtalık kisti zararsız olsa da ve kendiliğinden geçse de hekim bu kistlerin daha da büyüyüp tehlike oluşturmasını engellemek amacıyla kontrol altında tutmak isteyebilir.

Yumurtalık kisti nedir sorusu ile konuya başlayacak olursak, bu kistler için içi su ile solu kesecikler yanıtını verebiliriz. Yumurtalıklar adet gören kadınlarda bu kistleri geliştirebilir.

Yumurtalık kistleri genelde küçüktür ve belirti vermezler. Bazı kistlerse kendiliğinden geçer. Bazıları da kanama, burkulma ve patlama yaparak kendini belli eder. Yumurtalık kisti yahut yumurtalık kistleri ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir.

Pek çok işlevsel yumurtalık kisti tedavi gerektirmeksizin 1-2 ay içinde kendi kendine geçer. Eğer yumurtalık kisti büyükse ve şikayetlere sebebiyet veriyorsa hekim hormon tedavisi yani doğum kontrol hapı önerebilir yahut ameliyata karar verebilir.

Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir kısmına gelecek olursak ;

 • Adet periyodunda düzensizlik
 • Lekelenme yahut adet görememe
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Memelerde dolgunluk ve gerginlik hissi
 • Kilo artışı
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Vücutta tüylenme
 • Hamile kalamama
 • Karında ve kasık bölgelerinde ağrı
 • Kabızlık ve ağrılı dışkılama gibi sindirim sistemi bozuklukları
 • İdrar yolu rahatsızlıkları, sözgelimi sık idrara çıkma gibi maddeleri sıralayabiliriz.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık kisti tedavisi, yumurtalık yani over kistlerinin büyük çoğunluğu ilaç tedavisine veya cerrahi müdahaleye gerek duymadan birkaç ay içinde kendi kendine yok olur. Fakat bunu her kist için söylemek olası değildir Bazı kistlerde ilaç tedavisi ve ameliyat gerekir.

Kistin kendi kendine mi geçmesi gerektiğine, ilaçla mı tedavi edilmesi gerektiğine, yoksa ameliyat mı gerektiğine karar verecek kişi hekimdir ve bu kararda etkili olacak bazı faktörler vardır. Hastanın geçmiş öyküsü, yaşı, şikayetleri ve buna benzer faktörler kiste nasıl müdahale edileceğini belirler.

Yumurtalık kistleri 7-8 cm’den daha küçük boyuttaysa, hasta genç veya orta yaşlardaysa yani menopoz öncesindeyse, kistin görünümünde kanser kuşkusu oluşturacak bulgular yoksa, bu kistlerin kendi kendilerine yok olma olasılıklarının yüksek olması sebebiyle kontrol altında da tutulabilirler. Hekim gerekli görürse hastaya doğum kontrol hapı verebilir.

Yumurtalık kistlerinin oluşumuna sebep olan baş faktörün östrojen hormonu olduğu düşünüldüğünde, henüz regl olmaya başlamamış kız çocuklarında ve regl dönemi tamamıyla sona ermiş yani menopoz dönemindeki kadınlarda yumurtalık kisti oluşumu hemen hemen hiç görülmez.

B sebeple eğer bu iki yaş grubundaki kişilerde yumurtalık kisti görülürse mutlaka ameliyat edilmeleri ve alına parçanın patolojik incelemeye götürülmesi gerekir.

Yumurtalık kistleri ağrı yapıyorsa, patlama ve burkulma gibi riskler varsa hastanın mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Bazı yumurtalık kistleri karın içinde patlayabilir ama kanama miktarı az ise ve kanama müdahalesiz durursa ameliyata gerek kalmadan da hasta takibe alınabilir.

 • Yumurtalık kistleri8 ila 10 cm’den büyükse
 • Çocuklarda ve menopoza girmiş kadınlarda görülürse
 • Ultrasonografide kötü huylu kist görünümü varsa
 • Hastada kanser şüphesine neden olan başka buğular varsa
 • Kist takibe alınmasına rağmen küçülmüyor, gerilemiyor yahut gitgide büyüyorsa, bu kistlerin alınması gerekir.
 • Kist ameliyatla alındıktan sonra patolojiye gönderilir ve iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu teşhis edilir.

Peki yumurtalık kisti nasıl geçer, nasıl bir yol izlenmelidir, yumurtalık kisti bitkisel tedavisi mümkün müdür hususun da değinmek gerekir.

Yumurtalık kistlerinin takip ve tedavisinde bitkisel yöntemlere başvurulması pek salık verilmez. Yumurtalık kisti nasıl geçer sorusuna verilecek en doğru ve sağlıklı yanıt bir kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmesi ve tedavi başlatılması şeklinde olacaktır. Bitkileri şifalı gücü bilinen bir gerçektir ama yumurtalık kisti gibi ciddi durumlarda işi şansa bırakmamak ve mutlaka uzman bir hekimden yardım almak gerekir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Yumurtalık kisti tedavisi bitkisel yöntemlerle de kontrol altına alınabilmekte, tıbbi tedavilere destek amaçlı kullanılabilmektedir. Bunlardan birisi de İbrahim Saraçoğlu yumurtalık kisti tedavisidir ve olumlu neticeler verdiği bilinmektedir. İbrahim Saraçoğlu yumurtalık kisti tedavisi için uygulanan soğan kürü çoğu kadının denediği ve memnun kaldığı bir doğal reçete olarak bilinmektedir.

Soğanın hormonal denge üzerindeki iyileştirici ve yapıcı etkisi bilindiğinden düzenli uygulanacak soğan kürü ile yumurtalık kistleri üzerinde destekleyici ve tamamlayıcı bir tedavi söz konusu olabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü

 • Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu kadınlarda görülen polikistik over, miyom, çikolata kisti, vajinal akıntılar, sancılı regl, menopoz şikayetleri, erken menopoz ve adet düzensizlikleri için şifa niyetine bir bitkisel kür tavsiye ediyor.
 • Bu soğan kürü sayesinde yumurtalıklarda meydana gelen kistler neredeyse tamamen yok oluyor
 • İbrahim Saraçoğlu yumurtalık kisti tedavisi kapsamında adı geçen soğan kürü için, kabukları bakır kızılı renginde olan soğanları kullanmalısınız. Kırmızı, beyaz ve mor kabuklu soğanlar bu kür için uygun değildir.
 • 1 adet kızıl kabuklu soğanın kabuklarını soyun ve dörde bölün
 • 1 adet orta boy resimde görülen yemeklik soğanı (kırmızı, mor veya kabuğu beyaz olan soğan kullanılamaz) kabuklarını soyup dörde bölün.
 • Evvelden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya ilave ederek 5 dakika boyunca kaynatın ve içine başka bir malzeme karıştırmadan öğle ve akşam yemeklerinden önce 1’er bardak tüketin. Bu sopan kürü en fazla 15 gün sürdürülmelidir.
 • Soğan kürü adet döneminde de uygulanabilir, herhangi bir sakıncası yoktur. Ama daha etkili olması için adet bitiminden en erken 7 gün sonra uygulanması daha doğru olacaktır.
 • Soğan kürünü uyguladıktan sonra ikinci adet dönemi gelmeden 10 gün evvel yeniden 5 veya 7 gün bu kürü uygulayabilirsiniz.
 • Soğan kürünü 15 günden fazla uygulamamak gerekir.
 • Soğan kürü uygulamaya başlandıktan itibaren 2. yahut 3. Günlerden itibaren akıntıların çoğaldığını ve çözüldüğünü görmeniz mümkündür.

İbrahim Saraçoğlu yumurtalık kisti tedavisi için son derece faydalı olan soğan kürü sayesinde çikolata kisti, erken menopoz, 3 cm’den küçük miyomlar, polikistik over, adet düzensizlikleri gibi problemlerin hızlı biçimde çözüldüğü ve yumurtalık kistlerinin adeta eridiği görülebilir.

Soğan kürünü 15 günden fazla uygulamamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti ameliyatı, tıpta “over kistektomi” olarak bilinen kist çıkarma ameliyatlarıdır. Hem laparoskopik yani kapalı ameliyat hem de açık ameliyat yöntemleri yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır  sorusuna verilecek yanıttır. Ameliyatın açık mı yoksa kapalı teknikle mi yapılacağı kistin boyutlarına ve hastanın özelliklerine bağlıdır.

Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlarda her zaman kistektomi yani kist çıkarılma işlemi yapılmaz. Bazı durumlarda kistler yumurtalıkla birlikte ve hatta bazen de rahimle birlikte alınabilmektedir. Sözgelimi eğer yumurtalık kistinde kanserleşme varsa ameliyat esnasında rahim de yumurtalıklarla birlikte alınır.

Kist iyi huylu bile olsa sırf meydana getireceği yapışıklıktan dolayı ve tetkiklerde sağlam yumurta dokusunu izlemek zorlaşacağından yumurtalık tamamen alınabilmektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kistektomi yani kist çıkarma ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Eğer ameliyat laparoskopi yani kapalı yöntemle yapılmışsa hasta 1 gün sonra, ameliyat açık yöntemle yapılmışsa 2-3 gün sonra taburcu edilir. Yumurtalık kisti ameliyatı iyileşme süreci görüldüğü üzere oldukça kısadır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik

Yumurtalık kisti ameliyatı eğer sadece kisti almakla kalmayıp yumurtalıkların da çıkartılmasını gerektiriyorsa yumurtalık kisti ameliyatı sonrası gebe kalma durumu söz konusu olmayacaktır. Ama kistin durumu, büyüklüğü, yumurtalıkları ve diğer çevre dokuları nasıl etkilediği son derece önemlidir. Sadece kistin çıkarılması gerekiyorsa ve sağlıklı bir operasyonla halledilirse yumurtalık kisti ameliyatı sonrası gebelik şansı daima vardır.

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır ve yumurtalık kisti ameliyatı sonrası adet ne zaman başlar sorularına da bir bakalım. Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastanın ağrıları geçtiğinde ve kendini psikolojik açıdan da hazır hissettiğinde cinsel ilişkiye girebilir. Ama eğer ameliyatta yumurtalık kistiyle birlikte rahim de alınmışsa en az 1 ay boyunca cinsel ilişki yaşanmaması gerekir.

Hekim engel görmezse yasak kaldırılır ve ilişkiye girilebilir. Kapalı ameliyatlarda süre aynıdır ama kaplı ameliyatlarda iyileşme süresi daha kısa olduğundan cinsel ilişkiye başlama süresi de daha kosa olacaktır. Ama her hastanın bünyesel durumu farklı olacağından bu konudaki en sağlıklı bilgiyi ve tavsiyeyi kişinin hekimi verecektir.

Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası adet başlama süresine gelecek olursak; ameliyattan 20-30 gün sonra adet kanaması başlar. Ameliyattan hemen sonra stres ve kaygılardan dolayı ilk etapta adet düzensizliği yaşanabilir, yahut kanama olmayabilir. Böyle bir durumda hekim durumdan haberdar edilmelidir.

Yumurtalık kisti ameliyatı izlemek isteyenler bu konuyla ilgili sağlık sitelerinden konuyla ilgili videolara ulaşabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?