• TARİH: 20.07.2019
Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer?Yüzümüzde özelliklede burunda ve yüzün diğer yağlı bölümlerinde oluşan siyah noktalar bir zararı olmamasına rağmen görüntü olarak verdiği rahatsızlık nedeniyle bir çok kişi tarafından sorun edilmektedir. Bu siyah noktalar uzun zamanda oluşmaktadır ve bir anda temizlenmesi veya yok edilmesi de mümkün olmamaktadır. Ancak uzun süreli bakımlar ile bu noktalardan kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki Sivilceler ve Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Öncelikle her şeyin başı tabii ki temizlikten geçmektedir. Oluşan siyah noktalardan kurtulmak için bir çok farklı alternatif bulunmakta iken önceliğin siyah noktaların oluşmasını engellemeye verilmesi gerekmektedir.

Bunun içinde yapılması gereken siyah noktaların oluşmasının ana sebebi olan cilt bakımı ve temizliğine dikkat edilmesidir. Bunun için eczanelerde farklı markalar halinde bulunan cilt temizleme tonikleri kullanılabilir. Bu tonikler düzenli bir şekilde kullanılırsa siyah nokta oluşumu engellenmiş olacaktır.

Siyah noktalar hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bu noktaların sıkılarak çıkartılmaya çalışılmamasıdır. Bu durum nokta etrafındaki hücrelerin zarar görmesine ve yüzde iz bırakmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda özellikle yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması sonucu zamanla yağlar kuruyarak siyah nokta halini alır.

Siyah noktaların oluşumuna temizlik ve hijyen dışında, güneş ışığına maruz kalma, deride meydana gelen bazı hasarlar ve bozukluklar, karaciğer bozuklukları ve fazla pigmentasyonda sebep olabilmektedir.

Yüzdeki sivilce ve siyah noktalar nasıl geçer diye araştıranlar için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler arasında bir çoğu evde uygulanabilecek yöntemlerdir. 

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer Evde

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer evde neler yapılabilir göz atmak gerekirse:

Aspirin ve karbonhidrat

Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için uygulanabilecek en kolay yöntemdir. Bir adet aspirin toz haline getirildikten sonra karbonat ile karıştırılır. Daha sonra üzerine biraz su eklenerek karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım siyah noktaların olduğu bölgelere sürülür. Karışım kurudukça yüzde gerilmeler hissedilecektir. Sürülen karışım iyice kuruduktan ve dökülmeye başladıktan sonra yüz yıkanır.

Yulaf Unu Maskesi

Bu karışım için gerekli olan tek şey yulaf unu ve biraz sudur. İr yemek kaşığı yulaf ununa su ilave edilir ve karıştırılarak pişirilir. Karışım kıvama geldikten sonra ılık hale gelmesi beklenir ve siyah noktaların olduğu bölgelere sürülür. Karışım yüzde kuruduktan sonra yüz yıkanır.

Limon Suyu ve Yoğurt Maskesi

Bir kase yoğurda bir adet limon suyu sıkılır ve karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür ve 15 dakika beklendikten sonra yüz yıkanır.

Bal Maskesi

Bal dünyada ki en nadir ve değerli besin kaynaklarından biridir. Balın cildi besleyici ve nemlendirici özelliği bulunmaktadır. Bir tatlı kaşığı bal yüze sürüldükten sonra 15 dakika kadar beklenir ve bal kuruduktan sonra kağıt havlu ile ısıtılarak silinir.

Elma Sirkesi Maskesi

Elma sirkesi su ile karıştırıldıktan sonra siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürülerek 15 dakika beklenir. Karışım kuruduktan sonra yüz yıkanarak temizlenir. Elma sirkesi tek başına daha etkilidir ancak bazı ciltlerde farklı etkiler yapabileceği için su ile karıştırılması tavsiye edilir.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer İbrahim SARAÇOĞLU 

  • Tarafından önerilen bir diğer maske de ise 1 kaşık badem yağı, 1 kaşık limon suyu, 1 kaşık kil ve 1 kaşık bal iyice karıştırılır.
  • Elde edilen karışım bir pamuk veya yumuşak bir bez aracılığı ile siyah noktalara iyice yedirilir.
  • Karışım ciltte 1 saat kadar  bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir.
  • 3-4 günde bir uygulanabilecek bu yöntem ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?