Yüzdeki Siyah Noktalar

Yüzdeki Siyah Noktalar

Halk arasında siyah nokta olarak bilinen siyah noktaların bir diğer adı da komedon’dur. Kişilerde bu probleme sık rastlanılır. Siyah noktalara deride bulunan yağ bezeleri sebep olmaktadır. Bu durum kişilerin genel sağlığını etkilemez.

Yüzdeki Siyah Noktaların Sebebi

  • Siyah noktaların en önemli sebebi, vücuttaki yağ üretiminin artış göstermesidir.
  • Ergenlik döneminde yağ bezleri büyür ve yağ üretiminde artış görülür.
  • Bu da bu dönemde hormonal değişimler ve diğer etkenler sebebiyle olur.
  • Yağ bezlerinin salgıladığı fazla yağ cilt gözeneklerinden atılamazsa, bu yağ yoğunlaşmış yağ kütlesine dönüşerek gözeneklere ulaşan kanalları tıkadığı görülür.
  • Siyah noktalar bu tıkanmanın tam olduğu durumlarda görülür.
  • Aslında siyah noktalar sivilcenin bir başlangıç dönemidir denilebilir.
  • Her siyah nokta sivilce olmayabilir.
  • Bunun yanı sıra her sivilce siyah noktanın oluşum evresinden geçer.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Yüzdeki siyah noktalar nasıl gider? Yüzdeki siyah noktaları geçirmek için bazı doğal uygulamalar yapılabilir.

Süt

Bunlardan biri süt ile masaj yapma uygulamasıdır. Sütü bir parça pamuğa dökerek yüzünüzdeki siyah noktaların üzerine masaj yapabilirsiniz. Sonrasında beş dakika kadar bekleyerek ılık su ile yüzünüzü durulamalısınız. Böylelikle siyah noktaların kolay bir şekilde temizlendiğine şahit olacaksınız.

Aloe Vera

Bir başka uygulamada aloe vera yöntemidir. Yüzünüzdeki siyah noktaların üzerine aloe vera sürebilirsiniz. Böylelikle cildinizin siyah noktaları kusmasına yardımcı olacaksınız. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Böylelikle siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Bu doğal uygulamaların yanı sıra kendi cilt tipinize uygun bir tonik ve temizleme sütüyle akşamları cildinizi temizleyebilirsiniz ve böylelikle siyah noktaların temizlenmesi ve oluşumunun önlenmesine oldukça yardımcı olacaksınız.

Unutmamanız gereken şey tonik ve temizleme sütü kullanmadan önce yüzünüzü makyajdan arındırmanızdır. Bunun sebebi cilt yüzeyinde gün boyu biriken kirlerdir. Bu sebepten ötürü kesinlikle günlük temizlik yapılmalıdır.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Maske

Yüzdeki siyah noktalar nasıl gider? Sivilcelere bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Şimdi bunlara bir göz atacağız.

Gözenek açıcı maske tarifi

Öncelikle bir tencerede su kaynatınız. Su kaynadıktan sonra tencereye doğru eğilip başınızın arkasından tencereye uzanan bir havlu koyunuz. Böylelikle tenceren çıkan buharın yüzünüze vurmasını sağlayacaksınız. 10 dakika civarı bekleyerek cildinizin gözeneklerine kadar temizlemiş olacak ve aynı zamanda cildinizi rahatlatmış olacaksınız.

Sivilceler için limon kürü

Bir tatlı kaşığı limon suyuna bir tatlı kaşığı tarçın ekleyelim. Karışımı krem haline getirip sivilcelerin üzerine sürelim. Maske kuruduktan sonra yüzümüzü su ile durulayalım. Bu kür sivilceler için çok sık kullanılır.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Portakal

Portakal ile sivilce tedavi yöntemi mucizevi bir yöntemdir. Portakalı soyalım ve rendeleyelim. Daha sonra havanda ezerek krem kıvamına getirelim. Bu kremi yüzümüze sürelim ve sonrasında yüzümüzü yıkayalım.

Sarımsak

Siyah noktalar ve sivilcelere sarımsak da çok iyi gelir. Bunun için bir diş sarımsağı ikiye ayırıp bir parçasının sulu iç kısmını siyah nokta veya sivilcenizin üzerine koyabilirsiniz.

Limon ve Gül Suyu

Limon ve gül suyunu aynı miktarlarda karıştıralım. Daha sonra bir pamuk yardımı ile sivilcelerinize sürebilirsiniz. 30 dakika kadar yüzünüzde bekletip sonrasında su ile durulayabilirsiniz.

Salatalık

Sivilcelere iyi gelen bir diğer çözümde salatalıktır. Bir salatalığı rendeleyelim ve suyunu sıkalım. Salatalık suyunu sivilce bölgelerine sürerek kurutalım ve sonra su ile durulayalım.

Domates

Bir domatesi püre haline getirerek sivilceli bölgelere sürelim. Yüzümüzde yarım saat kadar beklettikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayalım. Bu yöntem gözeneklerimizin temizlenmesini sağlayacaktır. Gözenekler açık kalırsa siyah noktalar oluşmaz dolayısıyla sivilcelerde daha az görülür. Siyah nokta ve sivilcelerin tedavisinde cildin gözeneklerinin temiz kalması çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?