• TARİH: 19.07.2019
Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yolları

Yüzdeki Tüylerden Kurtulmanın Yolları

Yüz, vücudun insanlar tarafından görülen ana bölümüdür. Bu sebepten dolayı yüzde bulunan tüyler bayanları çok rahatsız eder ve hemen bundan kurtulmak ister. Bazı kişilerin yüzlerinde az tüy olabilirken diğerlerinin yüzlerinde normalden fazla tüy olabilir. Yüzlerdeki istenmeyen tüylerden kurulmanın yolları çok çeşitlidir.

Yüzdeki tüyler her zaman herkes için utanç vericidir. Yanaklarda, alında, üst dudak bölgesinde, çenede ve ayrıca kaşlarda tüyler bulunabilir.

Peki aşırı tüylenme neden kaynaklanıyor, çözümü var mı?

Yüzdeki Aşırı Tüylenmenin Nedenleri

Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler,yumurtalıklar,tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı tüylenme yüzgöğüskarınsırtkol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında bir hormonal düzensizliği de gösterir.

Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadınlarda bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan bu durumları şöyle sıralayabiliriz;

Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder, buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.

Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.

İlacın Etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenlik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

Polikistik Over Hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda bir çok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtalama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık Tümörleri: Nadir görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

Böbrek Üstü (adrenal)Bezleri: Androjenler böbrek üstü bezinde üretilir. Bu böbrek üstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Yüzdeki Yüyler Nasıl Yok Olur?

Aşırı Kıllanmanın Tedavisi: Görüldüğü üzere pek çok sebepten kaynaklanabilen aşırı tüylenmenin tedavi edilebilmesi için öncelikle gerçek nedeninin belirlenmesi gerekir. Dr.Taşdemir bunun için yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormon seviyelerinin belirlendiğini,ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörlerin tespit edildiği belirtiliyor.

Kozmetik Tedavi: Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklenmesi uygun olur.

Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontol haplarıdır. Bu haplardaki ösrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller.Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır.

Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi edilmektedir.Hormon tedavisiyle yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisile dökülmez. Tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1_2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlayıp tekrarlanmadığı tespit edilir. Gerekirse ilaca uzun süre devam edilir.

Bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok yüz epilasyonu tekniği vardır.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Geçer?

Yüzdeki Tüyleri İple Almak

Bu yüzdeki istenmeyen tüyleri temizlemek için uygulanan yüz epilasyonu yöntemlerinden bir tanesidir. Bu teknikte istenmeyen tüylerin temizlenmesi için özel bir ip kullanılır.

Bu yöntemle ilgili baş sorun çok fazla acı hissetmeniz ve yüzünüzde çiziklerin oluşabilmesidir.

Yüzdeki Tüyleri Ağdayla Almak

Bu yöntem yüz epilasyonu yöntemleri arasında en ağrılı yöntemdir. Ağda sıcak veya soğuk olarak tüylerin büyüdüğü bölgeye veya istenmeyen tüylerden kaçındığınız bölgelere uygulanır.

Ağda ardından ağda bantlarıyla temizlenir. Bu işlem oldukça ağrılıdır ve özellikle yüz bölgesi için tavsiye edilmez. Yüze ağda uygulanması cilt sorunlarına neden olabilir.

Cımbızla Yüzdeki Tüyleri Almak

Bu yöntem tüyleri dağınık bölgelerde bulunan kişiler için en uygun yöntemdir. Bununla cımbızla tüylerin alınması oldukça zaman alır. Eğer yüzünüzde az miktarda tüy varsa o zaman bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Elektroliz

Çoğunuz bu tekniği biliyor olabilir. Bu yöntem yukarıda bahsedilen diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça pahalı bir yöntemdir.

Eğer daha fazla para harcamak istemiyorsanız, evde kullanabileceğiniz elektroliz kitleri mevcuttur ve bu kitleri kullanabilirsiniz. Ne var ki, bu yöntemin profesyonel bir kişi tarafından yapılması önerilir.

Yüzdeki Tüyler İçin kremler

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için birçok krem bulunur. Bu kremler yüzdeki istenmeyen tüylerin temizlenmesine yardımcıdır. Bununla birlikte bu kremler kullanımdan önce kontrol edilmelidir.

Kremlerin cilt tipinize uyup uymadığını kontrol edin. Eğer cilt tipinize uygun olmayan bir krem kullanırsanız cildinizde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yöntem pahalı değildir ve oldukça hızlı bir şekilde etkisini gösterir.

Yüzdeki Tüyleri Tıraş Etmek

Bu da yüzdeki tüylerden kurtulmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Kadınlar için özel tıraş aletleri vardır. Bu yöntem de ucuz bir yöntemdir; fakat daha iyi sonuçlar elde etmek için düzenli olarak uygulanmalıdır.

Yüzdeki Tüyler İçin Lazerli yüz epilasyon yöntemi

Bu yöntem yüz epilasyonundaki en son tekniktir. Bu yöntemin uygulanış işlemi oldukça basittir ve aynı zamanda daha güvenlidir. Lazerli yüz epilasyonu cilde zarar vermez. Ayrıca bu yöntem daha az zaman alır; fakat daha pahalıdır.

Tüylerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Yüzdeki tüylerden kurtulmanın yolları kadınların güzelliklerine gölge düşüren en büyük soruna günümüz teknolojisi ve doğal yöntemlerle çözümler üretebilmenizi sağlarken artık çekici görünümünüzü engelleyecek hiçbir problem kalmayacaktır. Yüzdeki tüylerden kurtulmak için bitkisel yöntemleri paylaşalım.

Yüzdeki Tüyler İçin Doğal Maske

Vücudunuzdaki farklı bölgelerinde görünmesini istemediğiniz noktaları kolaylıkla gizlemenize rağmen yüzünüzdeki tüyler geçmişten günümüze kadınların ortak sorunu olmuştur.

Yulaf Maskesi

Yüzdeki tüylenmeye bitkisel çözümler arasında ilk sırada etkili bir peeling maddesi olmasıyla dikkat çeken yulaf etkili çözümlerin başında gelmektedir. Cildin pamuksu yumuşaklığa kavuşmasını ve pürüzsüz olmasını sağlayan yulaf bal ve limon suyu ile karıştırdıktan sonra cildinize uygulayarak 15 dakikalı beklettikten sonra ovarak çıkartıp yıkayarak durulamanız tüylerden kurtulmanız için doğal çözüm olacaktır.

Limon kabuğu maskesi

Yüzünüzdeki tüylerden kurtulmanız için doğal çözümler arasında öne çıkarken limon kabuğunu rendeleyerek püre haline getirdikten sonra öğütülmüş badem, gül suyuzeytinyağı, yulaf ile karıştırarak yüzünüze 5 dakika kadar beklettikten sonra 10 dakika kadar tüylenen bölge üzerinde dairesel hareketlerle ovduktan sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Kayısı ve Bal Maskesi

Yüzdeki tüyleri yok eden doğal çözümler arasında yer alan mucizevi iksir kayısı ve bal karışımının da etkili bir çare olduğu bilinmektedir. Kayısıyı ezdikten sonra püre kıvamına getirerek balla karıştırıp yaklaşık 20 dakika cildinize masaj yapıp durulamanız bu kür sayesinde tüylerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Limon Suyu

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için en çok tercih edilen doğal yöntemler  arasında yer alan arpa tozulimon suyu ve  süt  karışımını maske haline getirip yaklaşık yarım saat kadar tuttuktan sonra yüzünüzü yıkamanız bu kür sayesinde başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Bayanlarda Yüz Tüylerinden Kurtulma

Günümüz teknolojik gelişmeleri ile kadınların güzel görünmelerine engel olan sorunlar ortadan daha kolay kaldırılırken yüzdeki tüylerden kurtulma lazer yöntemi de kesin ve kolay bir yöntem olacaktır. Koyu tenli kadınların açık tenlilere oranla birkaç seans daha fazla gitmek zorunda oldukları lazer yöntemini yaptırmayı düşünenlerin herhangi bir sorun yaşamaları için güneş ışınlarından korunmaları gerektiğini de vurgulamamız gerekiyor.

Yüzdeki tüyler hormonal değişikliklerle birlikte ortaya çıkabilirken polikistik over sendromu da kadınlarda tüylenme nedenleri arasında yer almaktadır. Genetik faktörlerden de kaynaklanabilen kadınlarda tüylenme tiroid bezi hastalıkları, kist, kitle, hipofiz bezi hastalıklarının da habercisi olabileceği için aşırı seyretmesi halinde mutlaka gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Yüzdeki Tüyler İçin Krem

Her tüy dökücü kremin sürüldükten sonra etki etme süresi farklıdır. Bu genellikle 3 ila 15 dakika arasında değişkenlik gösterir. Aldığınız kremin kutusunda kullanma talimatları ve ürünle ilgili bilgiler yer almaktadır.

Genelde kötü kokusundan sıklıkla şikâyet edilse de yeni nesil ürünlerin içeriğinde bulunan çeşitli güzel kokan meyve ve çiçeklerle bu sorunun üstesinden gelinmiştir. Tüylerinizin üzerini kutuların içinden spatulanın yardımıyla krem ile kaplanmasını sağlarsınız. Tüyler ve kremin etkileşim süresi bittikten sonra (süre her marka için farklılık gösterir) yine spatulanın ve sadece suyun sayesinde temizlenir.

En İyi Tüy Dökücü Kremler

Veet

Veet markasının istenmeyen tüyler için pek çok etkili çözümü vardır. Bunların başında ise tüy dökücü kremler gelir. Çeşitli cilt tiplerine uygun haline getirilmiş olanları vardır. Ürünleri hoş kokulu ve nemlendirici özelliği de taşır. 5 dakika kadar kısa bir sürede etki eder. Kremi bacak gibi geniş alanlara yayma da zorlanıyorsanız püskürtmeli olan spreylerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bacakların arkası gibi erişilmesi ve görülmesi zor yerlerde kolaylık sağlar. Eğer bekleyecek 5 dakikanız bile yoksa daha çabuk etki eden duşta tüy döken kremleri vardır.

Bioder

Bioder markasını diğer markalardan ayıran yönü ise; düzenli kullanım sayesinde tüyleri azaltacağıdır. 3 dakikalık bir uygulamadan sonra ipeksi bir cilde kavuşturur. Kısa ve sarı tüylerde de etkilidir. İçeriğindeki papatya özü ve E vitamini cildi besler. İçinde koruyucu ve paraben gibi maddeler içermez. Hassas cilt ve erkekler için olanları da vardır.

Lapiden

Bilinen en eski tüy dökücü kremdir. Anti alerjiktir. 5 dakikada sonuç verir. İçeriğinin zengin olması bakımından tüy dökerken aynı zamanda cildi yatıştırır. Kaşıntı ve kızarıklık yapmaz. Nemlendirme özelliğine de sahiptir.

Depitak

Depitak’ın sadece tek bir tane ürünü vardır. Her tür cilde uyumludur. Kılı kökünden ayıran, protein kükürt bağını koparan özel bir formülü vardır. Tüylerin cinsine göre en fazla 10 dakikada sonuç alınır. Erkekler için olanı da vardır.

Sesu

Sesu markası veet de olduğu gibi birçok ürün gamını tüketiciye sunuyor. Özellikle aloe veralı olan tüy dökücüler cilde ferahlık verirken aynı zamanda pürüzsüz hale getiriyor. Tüyleriniz kalın ise bunun için ayrıca etkili olan tüy dökücü krem mevcuttur. Hassas ciltler için çeşitlendirilmiş ve formüle edilmiş kremler ise son derece etkilidir. 

Bebek yağı ile birleştirilmiş duşta tüy dökebilen ve hızlı sonuç veren ürünü ise adeta cildi yenileyip aynı zamanda tüysüz hale getiriyor. Sprey şeklinde olanları ise en çok ilgi görenler arasında. Erkek için olan özel tüy dökücü kremi de vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?