Zatürre Nedir?Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Nedir?Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre nedir, zatürre herkesin, deneyimlemese bile mutlaka duyduğu bir rahatsızlıktır. Tam olarak zatürre ne demek derseniz konuya daha detaylı olarak göz atabiliriz. Zatürre Bulaşıcı Mı? Halk arasında zatürre olarak bilinen “pnömani” en kısa tabirle akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Bakteri ve çeşitli mikroorganizmaların zatürreye sebep olduğu bilinmektedir. Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de zatürre bulaşıcı mı ve zatürre kişiden kişiye […]

Zatürre nedir, zatürre herkesin, deneyimlemese bile mutlaka duyduğu bir rahatsızlıktır. Tam olarak zatürre ne demek derseniz konuya daha detaylı olarak göz atabiliriz.

Zatürre Bulaşıcı Mı?

Halk arasında zatürre olarak bilinen “pnömani” en kısa tabirle akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Bakteri ve çeşitli mikroorganizmaların zatürreye sebep olduğu bilinmektedir. Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de zatürre bulaşıcı mı ve zatürre kişiden kişiye geçer mi sorusudur.

Bazı zatürre türlerinde hastalığın sağlıklı kişilere bulaşma ihtimali vardır. Ama eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa zatürre olma olasılığı daha yüksektir. Yani hastalığın bulaşmasında kişilerin vücut dirençleri büyük rol oynar.

Zatürre Başlangıcı Nasıl Olur?

Zatürre başlangıcı çoğu kez bitkinlik, halsizlik, yorgunluk gibi hislerle ortaya çıkar. İlerleyen saatlerde titreme, yüksek ateş, koyu kıvamlı balgam ve öksürük krizleri oluşur. Bunlar tipik belirtilerdir, zatürre her zaman bu belirtilerle ortaya çıkmaz. Yanı sıra bulantı, baş ağrısı, ishal ve eklem ağrıları da belirti olabilir.

Zatürre başlangıcında en karakteristik ve yaygın bulgu öksürüktür.

Çocuklarda zatürre de son derece tehlikeli olabilmektedir; zira bağışıklık sistemleri tam anlamıyla oturmadığı için anne babaların bu konuda çok dikkatli olması ve en ufak belirtide telaşa kapılmadan ama vakit de yitirmeden bir hekime başvurmaları gerekir.

Zatürre Neden Olur?

Pnömani yani zatürreye sebep olan grip ve buna benzer viral solunum yolları enfeksiyonları son derece bulaşıcıdır. Hapşırma ve öksürme yoluyla havaya saçılan tükürük partikülleri ile bulaşabilen bu virüsler bardak, tabak, çatal, kaşık, mendil gibi özel eşyalarla da kişiden kişiye geçebilir.

Zatürre bizim ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada en fazla ölüme sebep olan hastalıklardan birisidir. Pnömani özellikle bebeklere, küçük yaştaki çocuklarda, ilerlemiş yaştaki yetişkinlerde daha da ölümcül hale gelebilmektedir.

Zatürre neden olur sorusunun yanıtı da bu hastalıktan korunmak için adeta kişiye rehber olabilir. İlerlemiş yaş; KOAH, bronşektazi yani bronş genişlemesi, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları; inme, bunama ve kas hastalıkları gibi sinir sistemiyle ilgili hastalıklar, yutma güçlüğüne sebep olan hastalıklar, tümörler; AIDS, kan ve lenf bezi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, grip salgınları, uzun süren ameliyatlar zatürreye yakalanmayı kolaylaştıran etkenlerdir.

Zatürre Belirtileri

Zatürre belirtileri, zatürre akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma vakasıdır. Son derece ciddi bir hastalık olan zatürre, tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılır. Virüs ve bakterilerin akciğere yerleşmesi ile başlar. Zatürre Türkiye’de ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında 5. sırada, enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise 1. sırada yer alır.

Zatürre belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı da hayli önemli. Öksürük, ateş, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık ve yaygın görülen zatürre belirtileridir. Bunun dışında nefes darlığı, bilinç yitimi, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler de görülmektedir. Zatürreyi ağır ve yoğun geçiren hastalarda ise derinin mavi renk alması, ileri derecede nefes darlığı, bilinç bulanıklığı ve tansiyon düşüklüğü de görülür.

Ateş 40 derece ve üzerine çıkar, aşırı terleme görülür, nefes alma hızlanır ve nabız yükselir.

Kanda oksijen azalmasına bağlı olarak dudaklarda morarma görülebilir. Zatürre belirtileri şiddetlendikçe hasta daha keyifsizleşir ve morali bozulur.

 • Bunların dışında balgamlı ve kanlı öksürük
 • Titreme ve üşüme
 • Nefes darlığı
 • İştahta azalma ve halsizlik
 • Zihinde bulanıklık en belirgin belirtilerdir.

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda da zatürre görülür ve anne babalar için bu oldukça endişe verici bir durumdur. Çocuklarda zatürre belirtileri ise; ateş, üşüme, burun tıkanıklığı, öksürük,  hırıltılı nefes alışverişi, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, karın ağrısı, kusma, iştahta belirgin azalma, dudak ve tırnakların mavi renk alması şeklinde sıralanabilir.

Şimdi gelelim zatürre neden olur kısmına. Zatürre nedenleri arasında bakteriler ilk sırayı alır. En önemli sebep, hastalığı taşıyan biriyle yakın temas halinde olmaktır. Bulaşan bakteri üst solunum yolunda yerleşerek hızla çoğalır. İlerleyen yaş, sigara kullanımı, alkol tüketimi, kronik rahatsızlıklar, kalp hastalıkları, bağışıklık düşürücü ilaç kullanımı ve kemoterapi zatürreye yakalanmayı kolaylaştırır.

Zatürre bulaşıcı mı sorusunun yanıtına gelirsek, evet zatürre bulaşabilen bir rahatsızlıktır.

Zatürre kaç günde geçer sorusunun yanıtı ise, hafif geçen zatürrelerde tedavi yaklaşık 2-3 günde sonuç verir. Ama daha ağır vakalarda bu süre biraz daha uzar. Ama zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa netice almak da o denli kolay olur.

Zatürreye Ne İyi Gelir?

Zatürreye ne iyi gelir, son derece ciddi bir hastalık olan zatürre akciğerlerin iltihaplanması neticesinde oluşur. Zatürre başlangıçta pek çok kişi tarafından önemsenmez ve bu sebeple daha büyük sağlık problemlerine sebebiyet verir.

Zatürre ateş, balgam, titreme ve zor nefes alma gibi şikayetlere sebep olur. Bakteri, virüs ve mantarlar da zatürreye sebep olabilmektedir. Zatürre her yaştan kişiyi olumsuz yönde etkilese de 65 yaş üstü kişilerde çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Zatürre Nasıl Geçer?

Peki zatürre nasıl geçer, ne yapmalı, zatürre bitkisel tedavisi nasıl yapılır bir bakalım.

Zatürreyi evde yapılacak doğal ilaçlarla kaç günde geçirebiliriz, zatürre kaç günde geçer işte yanıtları.

Sarımsak hayat kurtaran doğal bileşenler ile zatürreye de şifa oluyor. Sarımsak; bakteri, virüs ve mantarları yok etme konusunda oldukça hünerli bir bitkidir. Aynı zamanda vücut ısısını da düşürür ve balgam söktürür.

 • Dört bardak süt ve bir fincan suyu karıştırıp yarım çay kaşığı kadar da ezilmiş sarımsak ilave edip günde üç kez için.
 • Göğsün üzerini ezilmiş sarımsakla ovmak da zatürreye karşı etkilidir.
 • Acı biber de solunum yollarındaki mukus salınımını uyarır. Bu, solunum sisteminin mukustan arındığı anlamına gelir.
 • Bir miktar limon suyu, normal su ve sekiz kaşık acı biberi karıştırıp günde bir sefer için.
 • Bir fincan havuç suyunu acı biberle karıştırarak içebilirsiniz.
 • Çemen tohumları da tıkanıklıkların açılmasında hayli hünerlidir. Hastanın daha rahat nefes almasını sağlar. Ateşi düşürür, vücuttan toksin atılmasını sağlar ve terletir.
 • 500 mı çemen tohumunu iki bardak su ile karıştırın ve günde dört çay bardağı tüketin. Biraz limon da ilave edebilirsiniz.
 • Susam da en doğal balgam söktürücüler arasında yer alır. Bir bardak su ile bir çorba kaşığı susamı kaynatın, bir çorba kaşığı keten tohumunu da karıştırıp kaynatın. Karışımı süzgeçten geçirin, bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam tuz ilave edin ve günde bir sefer i.
 • Ispanak suyu ve havuç suyunu sıkarak karıştırın ve her gün için. Yanı sıra bir miktar pancar suyu, havuç suyu ve salatalık suyunu da karıştırarak içebilirsiniz.
 • Buhar solumak da öksürüğe ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir.
 • Bir tencereye su alın ve kaynatın. İçine okaliptüs, limon, lavanta ve kafur yağı gibi uçucu yağlardan ekleyin. Başınıza bir havlu kapatarak bu suyu soluyun. Sıcak duş da iyi gelecektir.
 • Düzenli olarak zerdeçal tüketmek de zatürreye iyi gelecektir.

Fesleğen ve karabiber de böyle şikayetlerde oldukça etkilidir. Beş adet fesleğen yaprağını suda ayıklayın, bir tutam taze çekilmiş karabiberle karıştırın ve karışımı altı saatte bir tüketin.

Kekik yağı da zatürreye sebep olan mikroplarla savaşır. Bir bardak su yahut taze meyve suyuna 2-3 damla kekik yağı ekleyin ve günde 3 sefer için.

Çocuklarda zatürre de oldukça ürküten ve anne babaları endişeye sürükleyen bir süreçtir. Çocuklarda da hafifi doğal yöntemler işe yaramıyorsa ve belirtiler netleşmeye başlıyorsa daha fazla vakit kaybetmeden hekime başvurmak şarttır.

Ayrıca zatürreden zatürre aşısı ile de korunmak mümkündür. Zatürre aşısı ile de koruma sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?